Szkeptikus Társaság: Hírek

A kvantumhalandzsa és Prof. Dr Bagdy Emőke kapta az idei Laposföld-díjat

Idén is kiadta a Föld napján a Szkeptikus Társaság a Laposföld-díjat. Az ironikus “elismerésre” azokat a magyarországi vagy Magyarországon (is) tevékenykedő személyeket vagy szervezeteket lehetett jelölni, akik áltudományos vagy tudományellenes tevékenységükkel, tudományos témákban tévhitek terjesztésével a legtöbbet tették a tények, a józan ész és a tudomány társadalmi elfogadottsága ellen. A nem túl hízelgő “kitüntetést” 2023-ban a mostanában leginkább genderfóbiával és kvantumhalandzsával teli megnyilatkozásaival sokakat meghökkentő Bagdy Emőke professzorasszony kapta. 

A Laposföld-díjat 2021-ben indította útjára a Szkeptikus Társaság, amivel egy nemzetközi színtéren már régóta népszerű hagyományt igyekeznek Magyarországon is meghonosítani. Nevezetesen, hogy a tudományos szkepticizmust, tehát a logikus érveken és megfigyeléseken alapuló kételkedést képviselő szervezetek egyfajta citromdíjat adományoznak azoknak, akiknek a munkásságát össztársadalmi szempontból, a tudományba vetett bizalom és tényeken alapuló gondolkodás tekintetében a legkárosabbnak vélik. Ilyen például Németországban az Aranydeszka-díj, Nagy-Britanniában a Rozsdás Borotva-díj vagy éppen Portugáliában a Repülő Egyszarvú-díj.

A Laposföld-díj odaítélése egy kétkörös kiválasztási folyamat alapján történt, ahol a nagyközönség jelölhetett és szavazhatott, majd végül az öt legtöbb szavazatot kapott “döntős” közül a Szkeptikus Társaság tagjai szavazták meg, ki legyen a díjazott. A díjátadó ceremóniára április 22-én, a Föld napján került sor a Polaris Csillagvizsgálóban, sajtónyilvános esemény formájában, amelyet élőben közvetítettünk a Facebook oldalunkon.

Az idei mezőnyből a jelentős múltbéli tudományos munkássága ellenére rendszeresen áltudományos állításokat megfogalmazó Prof. Dr Bagdy Emőke klinikai pszichológus érdemelte ki az első helyezést 

“A szexuális fejlődéssel és a nemi szerepekkel kapcsolatos elavult, több évtizede meghaladott álláspont magabiztos és kitartó képviseletéért és ideológiai elköteleződésből fakadó rendszeres gendertagadó, homofób megnyilvánulásaiért, amelyeket gyakran fűszerez szabad megfogalmazású kvantumhalandzsával.” – szólt az eredeti jelölés indoklása.

Bagdy professzor asszonyt – a többi döntős jelölttel együtt – a Szkeptikus Társaság természetesen meghívta a díjátadó rendezvényre, de – a többi jelölthöz hasonlóan – nem jelent meg.

A díjátadó rendezvényen az elnökség 3 tagja, dr Györgyey János alelnök, Péterfi Dániel ügyvezető elnök és Pintér András Gábor elnök részletesen bemutatták a döntőbe jutott személyek munkásságának azt a részét, amely alapján eldőlt, hogy a Szkeptikus Társaság elfogadja a közönség általi jelölésüket, így valamennyien bekerülhettek az utolsó körbe, ahol az Egyesület tagjai belső szavazással, a jelöltek munkásságának megvitatásával döntöttek a díjazott személyéről.

A díjazott munkásságának áltudományos oldala a díjátadón elhangzott méltatás szerint elsősorban abban mutatkozik meg, hogy sokszor nyilatkozik meg olyan témákban, amikhez látványosan nem ért (epigenetika, kvantummechanika, evolúcióbiológia), hibás összefüggéseket teremtve ezáltal, a húrelméletet összehozva például a pszichológiával. Továbbá holografikus memóriákat emleget és tudományos szempontból rég túlhaladott állításokat tesz a nemi identitás és szexuális irányultságok tekintetében, utóbbi miatt 2020-ban pályatársai is tömegesen elítélték a nyilatkozatait.

Fontos tisztázni, hogy a díj odaítélésének semmiféle politikai alapja nincs, kizárólag tudományos alapokon foglalkoztunk azzal a kérdéssel, hogy Bagdy professzor asszony egyes kijelentései mennyire állják ki a szkepticizmus próbáját. Az egyébként számos szakterület kutatóját, orvost, mérnököket és informatikusokat is tömörítő Szkeptikus Társaság tagsága a belső szavazáson 43,8%-ban támogatta Bagdy Emőke díjazását a fent taglalt okok miatt (az első körben a közönségszavazatok közel 50%-át megkapta).

A díjátadón a Laposföld-díj kapcsán Pintér András elnök hangsúlyozta, hogy nem a jelöltek nevetségessé tétele, nem a virtuális lincselés és az elhallgattatás a cél. “Nem cenzúrázni szeretnénk és nem gondoljuk, hogy mindenkinél okosabbak vagyunk” – mondta, de az Egyesület számára nagyon fontos, hogy ne fogadjuk el kritika nélkül ezeknek az embereknek az állításait, mert bármennyire is jelentős lehet a tudományos munkásságuk, a meredek kijelentések kritikája igenis fontos. Álhírekkel és átverésekkel teli világunkban komoly jelentősége van a szkeptikus szemléletnek, amely a leghatékonyabb eszköz a manipulációkkal szembeni védekezésre.

A Szkeptikus Társaság továbbra is igyekszik a maga módján hozzájárulni ahhoz a munkához, hogy a társadalom minél szélesebb rétegei képesek legyenek a különböző állítások értő, kritikai elemzésekre alapuló befogadására. Ennek érdekében jövőre is lesz Laposföld-díj, hiszen a visszásságokra muszáj felhívni a figyelmet.

“Legyetek mindig szkeptikusak!” – hangzott el a díjátadó esemény zárómondata.

Nyilvános a 2023. évi Laposföld-díj döntőseinek listája

A Szkeptikus Társaság 2021-ben hirdette meg először a Laposföld-díjat, amelyet egy kétfordulós kiválasztási rendszerben, a közönség és az egyesület tagságának szavazatai alapján abban az évben az “Orvosok a tisztánlátásért” csoport prominens személyiségei, Gődény György, Tamasi József, Pócs Alfréd és Lenkei Gábor kaptak 

2022-ben aztán ismételten kiosztottuk a díjat, ugyanezen eljárás alapján Varga “Gyógygomba” Gábornak adományozva a nem túl hízelgő, a tudomány prezstízsének és társadalmi elfogadottságának lerombolásában elévülhetetlen érdemeket szerzett személyeknek vagy szervezeteknek szóló “elismerést”.

A tegnapi nappal lezárult az idei kiválasztási folyamat első fordulója, amelyben közönségünket kértük meg arra, nevezzenek meg személyeket vagy szervezeteket, akikről úgy gondolják, az elmúlt 1 évben végzett tevékenységükkel kiérdemelték a Szkeptikus Társaság “citromdíját”. A jelölésekhez természetesen indoklást is kértünk, majd a listára általunk felvett jelöltekre lehetett szavazni.

A Szkeptikus Társaság vitacsoportban indított, de a Facebook oldalunkon is megosztott nyílt szavazás 2 hétig volt elérhető, amely alatt összesen közel 1700 szavazatot adtak le a 11 jelölt valamelyikére (egy személy több jelöltre is szavazhatott). A szavazatok számának összesítése alapján az alábbi személyek és szervezetek kerültek be a 2023-es Laposföld-díjért zajló verseny döntőjébe (dőlt betűvel megadtuk a jelölések közönségünk általi indoklásának összefoglalását is):

  • Prof. dr. Bagdy Emőke
    A szexuális fejlődéssel és a nemi szerepekkel kapcsolatos elavult, több évtizede meghaladott álláspont magabiztos és kitartó képviseletéért és ideológiai elkötelezödésből fakadó rendszeres gendertagadó, homofób megnyilvánulásaiért, amelyeket gyakran füszerez szabad megfogalmazású kvantumhalandzsával.
  • dr. Bogár László közgazdász
    A jóslás kategóriájába tartozó laikus elemzéseiért, amelyeket széles nyilvánosság előtt olyan köntösben fogalmaz meg, amely azt a látszatot kelti, mintha az előrejelzései megalapozottak lennének.
  • dr. Máté Gábor
    A lelki traumék és a daganatos megbetegedések közötti összefüggések tudományosnak feltüntetett túldimenzionálásával tévhitek terjesztéséért, valamint az orvosi etika szabályainak a rendszeres és súlyos megsértéséért.
  • Prof. dr. Bardócz Zsuzsanna
    Félrevezető, áltudományos nézeteket terjesztő tevékenységért, melyet több, mint két évtizede, tudománytalan anti-GMO kampányokban való részvétellel kezdett, de az elmúlt évre kártékony munkásságát kiterjesztette a téveszmék agykárosító mikrohullámoktól világ-összeesküvéses konteókig terjedő széles spektrumára.
  • Sebestyén Balázs
    A tényekre alapuló tájékoztatás és szórakoztatás helyett a szóbeszédekre és laikus saját fejtegetésekre épülő, de nagyon határozottan, nagy nyilvánosság előtt előadott álhírek és összeesküvés-elméletek terjesztéséért.

A teljes kiválasztási folyamat még nem zárult le, hiszen a fenti lista csupán a “döntőbe” került versenyzők névsora. Hogy a közönség által javasolt személyek és szervezetek közül kit illessen végül a Szkeptikus Társaság által adományozandó negatív “kitüntetés”, arról az egyesület tagságának belső körben begyűjtött szavazatai fognak dönteni a következő napokban.

A Laposföld-díj nyertesének kihirdetésére és az ezzel járó oklevél ceremoniális átadására 2023. április 22-én, a Föld napján kerül sor 17:00 órai kezdettel a Polaris Csillagvizsgálóban, ahol a döntős jelöltek részletesebb bemutatása, valamint a díj átadása előtt egy ismeretterjesztő előadást is meghallgathatnak az érdeklődők arról, mióta és honnan tudjuk, hogy a Föld nem lapos. Az eseményre a sajtó munkatársai és a jelöltek külön meghívót kapnak majd, de a nagyközönség számára is nyitott a rendezvény (korlátozott létszámban), amelyet egyébként a Facebook oldalunkon élőben közvetíteni fogunk.

A Laposföld-díj kiíróiként célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a tudományellenes és áltudományos nézetek, valamint összeesküvés-elméletek veszélyes mértékű terjedésére. Bízunk benne, hogy ennek hatására sokan a jövőben jobban meggondolják majd, mennyire adnak közkedvelt, de félrevezető, megtévesztő állításokkal népszerűvé vált, önjelölt véleményvezérek szavára. Fontos, hogy mindannyian megfelelő forrásokból, megalapozott állítások mentén tájékozódjunk. Sajnos azonban a fenti listán szereplő egyének és csoportok nem tekinthetők megbízható forrásnak tudományos és társadalmi kérdésekben, legyen szó vitaminokról, biológiai és társadalmi nemről, általános egészségről, járványról vagy épp történelmi, esetleg napjainkban zajló események objektív megítéléséről. Ám mivel azt a látszatot igyekeznek kelteni, hogy az állításaik megalapozottak és magukat megbízható információforrásként próbálják feltüntetni, a tények, tudományos eredmények általános megítélésének, a nagyközönség szemében meglévő hitelének degradálásával súlyos társadalmi károkat okoznak.

 

Tisztelettel:

A Szkeptikus Társaság elnöksége

IDÉN IS KIOSZTJA A LAPOSFÖLD-DÍJAT  A SZKEPTIKUS TÁRSASÁG

Április 1-je alkalmából, de komoly kezdeményezésként a Szkeptikus Társaság Egyesület idén már harmadik alkalommal hirdette meg a Laposföld-díjat, amelynek jelölési és első körös szavazási folyamata április 16-án éjfélig tart. Ezt követi majd a szervezet tagságának belső szavazása, amely alapján eldől, ki kapja idén a tudomány presztízsének lerombolásával kiérdemelt "elismerést".

A Laposföld-díjat 2021-ben indítottuk útjára azzal a céllal, hogy egy, ha úgy tetszik, tudományos citromdíjjal “kitüntessük” azon Magyarországon élő/működő személyek vagy intézmények, szervezetek valamelyikét, akiknek az elmúlt évben tanúsított munkásságát a nagyközönség és a Szkeptikus Társaság is a legkárosabbnak ítéli össztársadalmi szempontból, különös tekintettel a tudományba és a tényekbe vetett bizalom megrendítésére. 

2021-ben a díjat a Föld Napja utáni napon, április 23-án adtuk át online esemény formájában az „Orvosok a Tisztánlátásért“ csoport prominens személyiségeinek, Gődény Györgynek, Tamasi Józsefnek, Pócs Alfrédnek és Lenkei Gábornak, akik – bár kaptak meghívót az eseményre – nem tették tiszteletüket. A díjátadó eseményről készült videót itt lehet megtekinteni: https://fb.watch/c5-pRsuu3e/

2022-ben Varga “Gyógygomba” Gábort ítélte a díjra leginkább érdemesnek a Szkeptikus Társaság közönsége és tagsága, a díjátadó ceremóniára pedig (amelyen a díjazott ezúttal sem vett részt a meghívásunk ellenére) a Föld Napján került sor a Pannon Kincstár épületében. Az erről készült videó szintén megtekinthető a Társaság Facebook oldalán: https://www.facebook.com/szkeptikustarsasag/videos/728141335046605

A jelölési folyamatban fontos kritérium, hogy a megnevezett személy vagy szervezet az alább felsorolt tevékenységek közül legalább egyben “elévülhetetlen érdemeket szerzett”:

  • Áltudományos nézetek terjesztése
  • Tudományellenes és/vagy tudománytagadó megszólalások
  • Szélhámosság
  • Közönséget megtévesztő állítások, álhírek terjesztése
  • Összeesküvés-elméletek alkotása és/vagy terjesztése
  • Fogyasztók megtévesztése
  • Svindli termékek gyártása és/vagy forgalmazása
  • Fent meg nem jelölt, de hasonló jellegű tevékenység

A díjazott végső kiválasztásánál fontos szempont, hogy a jelölt országosan ismert legyen, hiszen senkinek sem szeretnénk lendíteni az ismertségén, aki a fent felsorolt tevékenységek bármelyikében “jeleskedik”.

A kiválasztási folyamat első részeként a Szkeptikus Társaság Facebook oldalán, az erről szóló kiemelt poszt alatti kommentek formájában, valamint a Szkeptikus Társaság vitacsoportban közzétett szavazáson gyűjtjük a jelöléseket és a jelöltekre leadott szavazatokat. A szavazáson való részvételhez a csoportba való jelentkezés nem szükséges.

A csoportban kiemelt posztként április 1-től április 16-án éjfélig lesz megtalálható a szavazás. Ezt követően közzétesszük az 5 legtöbb szavazatot kapott jelölt (“A döntősök”) névsorát, akik megfelelnek a kiírás valamennyi kritériumának. Végül a Föld Napján, április 22-én egy kisebb ceremónia keretében kihirdetjük, hogy közülük a Szkeptikus Társaság tagságának belső szavazása alapján végül kinek ítéli a díjat. Erre a rendezvényre természetesen a sajtó képviselőit és a döntős jelölteket is szeretettel várjuk, az erre szóló meghívót külön levélben küldjük majd el. 

Ezúton mindenkit sok szeretettel meghívunk, hogy vegyen részt a következő Laposföld-díj „kitüntetettjének“ kiválasztási folyamatában!

Lássuk, 2023-ban ki a legérdemesebb a Laposföld-díjra kerek e világon!

Tisztelettel:

A Szkeptikus Társaság elnöksége

Tartózkodjunk az érzelmi manipulációra épülő, tudománytalan kampányoktól géntechnológiai kérdésekben!

Elszomorodva szembesültünk a Magyar Természetvédők Szövetsége nemrégiben meghirdetett petíciójával, melyet az Európai Unió géntechnológiával előállított terményekre és élelmiszerekre vonatkozó szabályozásának modernizálásával, aktualizálásával szemben indított.

Nem vitatjuk az MTVSZ jó szándékát, elismerjük és támogatjuk természetvédő és környezetvédő igyekezetüket, ám le kell szögeznünk, hogy ebben a kérdésben tévúton járnak, az általuk megfogalmazott félelemkeltő kijelentések tudományosan nem megalapozottak.

A társadalomban az ezredforduló előtt felmerült félelmek még érthetők voltak a géntechnológia esetleges veszélyeivel kapcsolatban, hisz új és sokak számára nagyon ismeretlen terület volt. A felmerült aggályokról nem mindig volt könnyű eldönteni, melyik racionális és melyik alaptalan. Az EU ebben a légkörben alkotta meg a kérdéskör maximális biztonságra törekvő szabályozását oly módon, hogy minden felvethető bizonytalanság esetére lehetőséget adjon korlátozásra, tiltásra. Azóta eltelt két évtized, a tudomány öles léptekkel haladt előre ezen a területen (is), nagyságrendi fejlődés történt a diagnosztikai módszerekben, hatalmas mennyiségű kutatási eredmény, megfigyelés és gyakorlati tapasztalat halmozódott fel. Mára a 20-25 éve felvetett (és azóta is terjedő vagy újra felkapott) aggályok zöméről tudjuk, hogy alaptalanok, esetleg okafogyottak. A megalapozott felvetések jelentős részére pedig már megvannak a megnyugtató válaszaink, vagy biztonsági megoldásaink, amikkel az egészségügyi kockázat elkerülhető, vagy az elvárható mértékig csökkenthető.

Eljött az ideje, hogy az EU napjaink tudásához, racionális természetvédelmi, környezetvédelmi és egészségvédelmi igényeihez igazítsa a biotechnológia területére vonatkozó szabályozását. Eljött az ideje, hogy a kötelező elővigyázatosság elvét mai tudásunkra és a világ negyedszázados termesztési, fogyasztási tapasztalataira alapozzuk! Vessünk véget az elmúlt évtizedek tudáshiányra, félrevezetésekre, áltudományokra épített félelemkufárkodó kampányainak!

Fontosnak tartjuk, hogy az MTVSZ ne az idő kerekét visszaforgatva, meghaladott szemléletet, elavult sémákat felmelegítve próbáljon „anti-GMO” kampányt folytatni (különös tekintettel arra, hogy ezt az EU társfinanszírozásában teszi), hanem napjaink tudására, tapasztalataira alapozva keresse a természetvédő, környezetkímélő válaszokat korunk kihívásaira. Ez utóbbiakban minden bizonnyal a tudományos szkepticizmus hazai képviselőire is szövetségesként számíthat. A Szkeptikus Társaságéra biztosan, erről örömmel folytatunk párbeszédet a jövőben. A félelemkeltő, megalapozatlan állításokra épülő kampányokat azonban káros és kerülendő eljárásnak tartjuk, s arra kérjük a Magyar Természetvédők Szövetségét, hogy ezek helyett inkább a korrekt tájékoztatásra, a sok más témához hasonlóan alapos, tudományosan helytálló álláspont bemutatására helyezze a hangsúlyt!

Köszönettel:

A Szkeptikus Társaság elnöksége