Űrmarhaságok

Asztrológia, ufók, földönkívüli élet
Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.04. 23:01

@spraaq (55141): Amikor valami sokk hatás ér a természetet a mutációk gyakoribbá válnak. Szóval valószínű.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.08. 17:49

Egy újabb gyöngyszem:
A világűr pereméről veti le magát Felix Baumgartner

36 km magasság az nem az űr határa, hivatalosan a Kármán-vonal vagyis 100 km magasságra teszik a lécet. Azért tettem be ezt a cikket, mert nagyon sok helyen találkozni ezzel az abszurd kijelentéssel.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.09. 12:11

Felrobbant a Dragon rakétájának egyik hajtóműve
A SpaceX videóján 1:30-nál látszik a detonáció. Hogy a robbanást mi okozta, arról egyelőre nem adott ki információt a cég, csak annyit mondtak el, hogy az űrhajó biztonsági rendszere beavatkozott, és robbanás után a fedélzeti számítógép a maradék nyolc hajtómű között újraosztotta a terhelést. A Dragon pályája így nem módosult, az eredeti terveknek megfelelően fog haladni az űrállomásig, majd október végén vissza.
Vajon milyen majomfajták dolgoznak az Indexnél? Orangutánok, gibbonok? Már a cikk megjelenésekor nyilatkoztak, hogy mi volt a probléma. Nem robban fel, végig volt telemetria, viszont a megnövekedett nyomás miatt a szgép leállította az egyik hajtóművet. A videon az egyik védőburkolat szakad le éppen a hajtóműről. Természetesen a pályája is módosult. Azt hozzátenném, hogy a SpaceX-nél túlzott biztonsági intézkedések vannak, és a műszerek érzékenységét repülésről repülésre finomítják.
"UPDATE (2 pm EDT 8/10): SpaceX has now provided an update and more information: the engine didn’t explode, but (now updated from a previous update), “panels designed to relieve pressure within the engine bay were ejected to protect the stage and other engines.” Here’s their statement:

Approximately one minute and 19 seconds into last night’s launch, the Falcon 9 rocket detected an anomaly on one first stage engine. Initial data suggests that one of the rocket’s nine Merlin engines, Engine 1, lost pressure suddenly and an engine shutdown command was issued. We know the engine did not explode, because we continued to receive data from it. Panels designed to relieve pressure within the engine bay were ejected to protect the stage and other engines. Our review of flight data indicates that neither the rocket stage nor any of the other eight engines were negatively affected by this event.

As designed, the flight computer then recomputed a new ascent profile in real time to ensure Dragon’s entry into orbit for subsequent rendezvous and berthing with the ISS. This was achieved, and there was no effect on Dragon or the cargo resupply mission.

Falcon 9 did exactly what it was designed to do. Like the Saturn V (which experienced engine loss on two flights) and modern airliners, Falcon 9 is designed to handle an engine out situation and still complete its mission. No other rocket currently flying has this ability.

It is worth noting that Falcon 9 shuts down two of its engines to limit acceleration to 5 g’s even on a fully nominal flight. The rocket could therefore have lost another engine and still completed its mission.

We will continue to review all flight data in order to understand the cause of the anomaly, and will devote the resources necessary to identify the problem and apply those lessons to future flights. We will provide additional information as it becomes available."
http://www.universetoday.com/97753/falc ... z28m8yjCfQ
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.10.20. 23:44

Egy kis szkeptikus gyakorlófeladat. A Nibiru-hívők egyik kedvelt hivatkozása az alábbi cikk, mely 1983-ban jelent meg egy kanadai újságban:
Kép
Tekintsük rejtvényfeladványnak a dolgot. Mi volt a rejtélyes égitest? A megoldást természetesen forrásokkal kell alátámasztani.
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2012.10.21. 11:31

@Szilágyi András (55581):

The observatory made headlines briefly with the announcement on December 10, 1983 of the discovery of an "unknown object" at first described as "possibly as large as the giant planet Jupiter and possibly so close to Earth that it would be part of this solar system."[4][5] Further analysis revealed that, of several unidentified objects, nine were distant galaxies and the tenth was "intergalactic cirrus".[6] None were found to be Solar System bodies.[6][7]

http://en.wikipedia.org/wiki/IRAS#News_event

http://web.archive.org/web/201002020543 ... t_yet.html
http://www.badastronomy.com/bad/misc/pl ... ience.html


Viszont erről tud valaki valami új fejleményt?
http://index.hu/tudomany/2012/05/24/bol ... r_peremen/
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2012.10.21. 11:45

@pounderstibbons (55583):

2075-ben visszatérhetünk a kérdésre, amikor erre jár :)

http://solarsystem.nasa.gov/multimedia/ ... IM_ID=1504
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.22. 01:26

@pounderstibbons (55583): Én is úgy olvastam, hogy az eredetileg 8 fényévet valamiért 8 trillió(magyarban billió) km fordították...

Lehet ismeretlen bolygó, ennek a szakzsargonban x bolygó a neve. Sokszor találna erre utaló jeleket, de ezeket az eredményeket szkeptikusan kell kezelni, minthogy elégé bizonytalanok. Amúgy nem nagyon folynak ilyen kutatások, annak ellenére, hogy már bárki számára elérhető a wise adatbázisa...
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.25. 16:04

Hazatalálna ön a kozmoszban?

Nagyon jó, és nagyon elszomorító! Ezért van ennyi okos ember...


Milyen objektumot ábrázol az alábbi kép? Ha nincs ötlete, akkor segítünk. Válasszon az alábbi lehetőségek közül!

Kép

a) egy idegen naprendszer, amelyben bolygók keletkeznek;
b) kozmikus porfelhő, amelyben ezerszámra keletkeznek új csillagok;
c) felrobbant és összeomló, fehér törpévé alakuló csillag;
d) a Tejútrendszerhez hasonló galaxis;
e) forgása következtében magáról anyagot ledobó üstökösmag.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2012.10.25. 17:26

@Gábor (56046):
Nagyon jó, és nagyon elszomorító! Ezért van ennyi okos ember...
Vajon a galaxis képének (és fogalmának) ismerete elvárható alapismeret?

Gondoljuk végig a következőt. A tudomány burjánzóan szerteágazó és minden ága termel ki új ismereteket, melyek legalább egy pici része az adott tudományág képviselője számára olyan alap lehet, melyet mindenkinek tudnia kell, s "nagyon elszomorító", ha mégse. Ez csak akkor valósulhat meg, hogy az elsajátított alapismeretek is szépen bővülnek, lépést tartva a tudomány vágtájával. De miért lenne így? A mindennapi élethez nincs szükség sokkal több ismeretre, mint annakelőtte. Megannyi vívmány pont azt a kényelmet szolgálja, hogy ne legyen a tisztes polgárnak más dolga, mint 8 órát dolgozni, aztán élvezni az életet, melyben az anyagi szükségleteit a pénztárcája kinyitásával fedezi. Naná, hogy inkább új vitorlát rendel a hajójához, minthogy bújja a tudományos ismeretterjesztő irodalmat.

Ahogy az (integratív) oktatásról tartott klubesten megfogalmazódott, bizony a tudományos fejlődés nem az együttes fejlődést vonja magával, hanem a szakadék kiszélesedését a művelt és műveletlen szélsőségek között.
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.25. 17:44

@Gábor (56046): Erdekes felmeres. Engem azert nem szomorit el.
Itt van ket kep, vajon ezekrol a jelenlevok kozul hanyan tudjak, mit abrazolnak?

Kép



Kép
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.25. 17:56

@mimindannyian (56054): @ennyi (56057):
Vajon a galaxis képének (és fogalmának) ismerete elvárható alapismeret?


Egyértelműen igen. Az ember egészséges világszeméletéhez, sőt személyiségéhez nem árt, ha képes magát elhelyezni a világban (ami nem csak a szomszéd faluig terjed ki). A csillagászat alaptudomány, és nem valaminek a része. Az alapműveltség meg nem hasznosság kérdése. Szó sincs ez esetben új, szerteágazó ismeretről, a leg-leg alapabb ismeret hiányzik. És persze a csillagászat volt az, ami agyonverte a középkori vallásosságot, és elindította az embereket a felvilágosodás korába. (Kepler, Kopernikusz, Galilei, stb.)

Ennyi, nem jó. Biológiából egy delfint kellene mutatni, és azt kérdezni hányan tudják hal vagy emlős ez az állat? Találkoztam, olyan jehovással aki nem tudta, hogy a pingvin madár. Szerinte nem az, a pingvin, az pingvin. Szóval alap dolgokról beszélünk. (Egyébként meg a tankönyvben nem így volt ábrázolva... :D )
0 x

Avatar
sötétvödör
Hozzászólások: 1422
Csatlakozott: 2011.08.11. 20:56
Tartózkodási hely: Death Star

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: sötétvödör » 2012.10.25. 18:02

Elvárható lenne, de nem az.

Én magam is csodálkozok mikor néha erről beszélgetek másokkal, hogy mennyire keveset tudnak a csillagokról egyesek.
Többször kérdezik, hogy mi a különbség a bolygó és a csillag között.
Feltehetően azért, mert a közvetlen gondjaik jobban érdeklik az embereket, mint távoli, érdektelen dolgok.
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.25. 18:05

@Gábor (56058): bevallom es sem voltam teljesen biztos a helyes valaszban (azert jol tippeltem), pedig magamat a csillagaszat irant atlagosnal jobban erdeklodo embernek tartom, valaha csillagasz szakkorre is jartam (joval a Hubble elott)... a galaxis fogalmanak ismerete valoban szerintem is az altalanos muveltseg resze. Galaxis felismerese egy foton... nem vagyok benne biztos, hogy az.

De ha mar errol beszelunk: az a barnas es feher kod az gaz, vagy az is csillagok kepe, amiket az optika nem tud felbontani igy egybefolnak? (altalanos muveletlensegem bizonyiteka, de tudasvagyam bizonyiteka is)

http://hubblesite.org/gallery/album/gal ... 6046a/web/
http://hubblesite.org/gallery/album/gal ... large_web/
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.25. 18:08

@Gábor (56058):
Ennyi, nem jó. Biológiából egy delfint kellene mutatni, és azt kérdezni hányan tudják hal vagy emlős ez az állat?
Tavcsoves, meghozza "top of the line" tavcsoves kepet mutattal.
Ennek megfeloje egy mikrofoto. Meg csak nem is a mai technikai csucsrol valogattam oket.

Ha az eget normal lencsevel fenykepezed, akkor en delfint vagy mas elolenyt fotozok cserebe. Szerintem igy fair.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.25. 18:11

@Gábor (56046): Én biztos, hogy nem "találnék haza", de nem is látom nagy esélyét, hogy a közeljövőben nagyon elkolbászolnék erről a bolygóról. :mrgreen:
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.25. 18:24

@ennyi (56062):
Galaxis felismerese egy foton... nem vagyok benne biztos, hogy az.
Ebben lehet valami, igazad van. Erre nem gondoltam.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.10.25. 18:29

Azért galaxisokat sci-fikben is lát az ember. Igaz, nem mindenki szereti a sci-fit.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.10.25. 18:32

@ennyi (56057): Szerintem ezeket a képeket egy átlagos biológus sem ismeri fel. Legfeljebb azt, hogy valami sejtek.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.25. 18:35

@ennyi (56057): A felvetés szerintem jogos. Bármely tudományterületen feltehető ilyen kérdés. Ki hány művét tudja felsorolni Walter von der Vogelweidének? Én egyet sem, a nevét is csak véletlenül tanultam meg, így egy német irodalommal foglalkozó illető simán tarthat vadembernek.

OFF
Az alsó egy levél keresztmetszeti képe zárvánnyal, jobb alsó sarokban sztómával, mimindennel. A fölső első blikkre egy osztódó sejt belseje érdekesen festve és fotózva. Talán profázis vége, metafázis eleje? :?
/OFF Elnézést!
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.25. 18:39

@Szilágyi András (56070): Azért a levélkeresztmetszetet szerintem egy valamire való biológusnak illene felismernie. A színvilágától eltekintve tiszta "tankönyvábra".
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.10.25. 18:43

@Tuttisuu (56072):
Hol van ott sztóma? És miért üres a közepe? Így szétesik a levél.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.25. 18:45

OFF
@Tuttisuu (56071):
/OFF Elnézést!
OFF
Én egyet sem, a nevét is csak véletlenül tanultam meg...
/OFF Elnézést!
OFF
Ráadásul azt is rosszul, mert most unánanéztem, és Walther.
/OFF Elnézést!
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.25. 18:46

@Gábor (56068): Ha nem gigateleszkóppal fotózom, és nem használok szoftvereket, meg szűrőket akkor csak egy paca, abból elég nehéz kivenni a formáját. És ez lenne a lényeg. Persze egy akármilyen galaxist, akármilyen fotón felismerni, talán túlzás, elismerem, de vajon egy Móricka-ábrán hányan ismernék fel? (De ez a galaxis talán nem a fejvakarós, mi a szösz ez típusú galaxis... persze csak szerintem.)

Én úgy gondolom csillagokra bomlik egy ekkora gigafotón, de erről a fotóról most így nem találtam így hirtelenjében semmit. Azért tegyük hozzá, hogy az ehhez hasonló fotók a nagyközönségnek készülnek, a csillagász egy diagramma előtt ül, és talán soha nem nézi meg a képét annak amit vizsgál. Viszont így felmerül, a kérdés, hogy minek?
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2012.10.25. 18:54

@Gábor (56078):
ehhez hasonló fotók a nagyközönségnek készülnek
SZVSZ nem a nagyközönségnek, hanem az érdeklődő lelkes amatőröknek, vagy akár csak a színes képeket kedvelőknek, akik ugyanúgy hasraesnek egy kiszínezett fraktálon, mint egy galaxison.
Én is ismerek olyanokat, akik bújják a csillagászati színes könyveket, felnézve az égre fújják, hogy mit látunk épp ott, de egy középiskolás fizikapélda már lehetetlen kihívás számukra. Mindezt nem érzem kifejezett bajnak, csak ez és a linkelt statisztika arra utal, hogy bizony a szép csillagászati képek rétege egy bizonyos rajongótábor, aki nem feltétlenül érti amit lát, és nem is feltétlenül nagyközönség.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.25. 19:00

@Szilágyi András (56074):
Hol van ott sztóma?
Jobb alsó szélén szerintem elég jól látszik, pont keresztben metszették át a zárósejteket.
És miért üres a közepe?
Nem hinném, hogy üres attól, hogy nem látszik egy adott megvilágításban, vagy festéssel. De ettől még lehet. Szintén a jobb oldalon középen viszont festődött néhány (szerintem) sejtmag az "üres" részen.
Így szétesik a levél.
Miért esne szét? Benn van a 2 epidermisz között, az jól látható. Hová tud szétesni?

Viszont a középen levő struktúra jobban megnézve nem zárvány, hanem egy levélér... :facepalm:
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.10.25. 19:09

@Tuttisuu (56081):
Jobb alsó szélen csak valami krikszkraksz látszik, én ugyan nem nézném sztómának. A sejtek sem zártak, csak az alsó szélük látszik.
Középen meg üres. Semmi nem tartja össze az alsó és a felső oldalát a levélnek.
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.25. 19:30

Szilágyi András írta:@Tuttisuu (56081):
Jobb alsó szélen csak valami krikszkraksz látszik, én ugyan nem nézném sztómának. A sejtek sem zártak, csak az alsó szélük látszik.
Középen meg üres. Semmi nem tartja össze az alsó és a felső oldalát a levélnek.
Tuttisuu írta:@Szilágyi András (56070): Azért a levélkeresztmetszetet szerintem egy valamire való biológusnak illene felismernie. A színvilágától eltekintve tiszta "tankönyvábra".
Tuttisuu írta:@ennyi (56057): A felvetés szerintem jogos. Bármely tudományterületen feltehető ilyen kérdés. Ki hány művét tudja felsorolni Walter von der Vogelweidének? Én egyet sem, a nevét is csak véletlenül tanultam meg, így egy német irodalommal foglalkozó illető simán tarthat vadembernek.

OFF
Az alsó egy levél keresztmetszeti képe zárvánnyal, jobb alsó sarokban sztómával, mimindennel. A fölső első blikkre egy osztódó sejt belseje érdekesen festve és fotózva. Talán profázis vége, metafázis eleje? :?
/OFF Elnézést!
@Szilágyi András (56074):

A kepeket inne gyujtottem: http://www.nikonsmallworld.com/gallerie ... ompetition

Az egyik mangrove level keresztmetszete. Ha igy keresztmetszed, akkor valoban szetesik, ha elotte nem agyaztad volna be valami matrixba. De egyebkent a level pereme az ami osszetartja. ;-)

3RD PLACE
1999 PHOTOMICROGRAPHY COMPETITION
Daphne Zbaeren-Colbourn
Bern, Switzerland

Subject Matter:
Rhizophora mangle (mangrove) leaf (40x)
Technique:
Fluorescence

A masik kep gote tudo sejteket mutat osztodas (mitozis) kozben.

13TH PLACE
1999 PHOTOMICROGRAPHY COMPETITION
Alexey Khodjakov
Wadsworth Center
Albany, New York, USA

Subject Matter:
Newt lung cell in mitosis (3 different structures) (240x)
Technique:
Fluorescence
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.10.25. 19:37

@ennyi (56085):
Gondolod, hogy nem találtam már rég meg, hogy honnét vetted ezeket és mi van rajtuk? ;)
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.25. 20:02

@Szilágyi András (56084):
Jobb alsó szélen csak valami krikszkraksz látszik, én ugyan nem nézném sztómának.
Egymással szemben kis felülettel elhelyezkedő, környezetüktől eltérő alakú, felületen lévő sejtek, fölöttük lukkal (légudvarral), közelükben ritkásan álló szabálytalanul téglalap alakú sejtekkel (szivacsos parenchima).
Vagy talán valami mirigy? Ahhoz azért túl ritkásan állnak a sejtek, és hol vannak a mirigysejtek? A hámsejtek? Ha nem növényi a minta, akkor a középen levő kerek struktúrában mit keres sejtfal? Ha az nem sejtfal akkor mik azok a megvastagodások?
A sejtek sem zártak, csak az alsó szélük látszik.
Nagyíts rá! Látszik, az csak jóval vékonyabbak a belső oldalon.
Semmi nem tartja össze az alsó és a felső oldalát a levélnek.
Talán mert a képen nem látszik a levéllemez éle.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.25. 20:04

@Tuttisuu (56088): No de látom ez már felesleges volt...
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.25. 21:03

@Szilágyi András (56086): Bocsanat, hogy leirtam.
Annak fenyeben, hogy tudtad, mik vannak a kepen korabbi ertetlenkedesed erthetetlen szamomra.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.10.25. 21:15

@ennyi (56093):
Ez nem lep meg, te vagy az értetlenkedés koronázatlan királya.
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2012.10.25. 21:31

@ennyi (56093): OFF
Hogyan merészelted még csak feltételezni is, hogy András nem találta meg a képeid forrását?
/OFF Elnézést!
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2012.10.25. 21:52

Szerintem se olyan vészes a helyzet, hogy sopánkodni kelljen a megkérdezettek galaxisfelismerő képességének hiányosságain. Ha a tiramisu receptjét kellett volna elmondani, vagy az első 5 legnézettebb tévéműsort, a nők és az iskolázatlanabb rétegek értek volna el szerintem jobb eredményt a férfiakkal és a magas szinten iskolázottakkal szemben.

Pedig mind tévét, mind tiramisut gyakrabban lát szerintem az átlagember, mint Hubble féle galaxisfotót.
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.25. 21:53

@lorenz (56095): Nem teteleztem fel semmit.
Az sem jutott eszembe, hogy nekiall majd keresni. Mindenesetre megtisztelo a figyelme.

Szerinte ezeket a képeket egy átlagos biológus sem ismeri fel. Legfeljebb azt, hogy valami sejtek.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2012.10.25. 21:57

@ennyi (56093): Nem az volt a kérdés, hogy google segítségével ki tudja megfejteni mi van a képen, hanem pusztán a képre tekintve, további segítség nélkül mennyire evidens annak tartalma.
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.25. 22:01

@mimindannyian (56098):

Pontosabban arra szerettem volna ramutatni, hogy en nem keseredek el, ha ezekrol a kepekrol az atlagember nem tudja, mit abrazolnak.
Nem resze az altalanos muveltsegnek, habar gimiben esetleg lehetett volna talalkozni hasonlokkal.

Az, hogy vannak kromoszomak, vagy a levelek novenyi sejtekbol epulnek fel, azt jo lenne, ha tudna az atlagember.

A galaxisfoton mi a barna es feher kod? Nem tudjatok, vagy annyira trivialis, hog senki nem hajlando valaszolni?
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2012.10.25. 22:16

@ennyi (56099):
A galaxisfoton mi a barna es feher kod? Nem tudjatok, vagy annyira trivialis, hog senki nem hajlando valaszolni?
Van a csillagok színképében is eltérés, a nagyobb tömegűek kékbe hajlanak (nagyobb energiával sugároznak, rövidebb életűek), a kisebb tömegűek ennek megfelelően a piros felé csúsznak, lassabban "égnek". Ezen kívül mindenféle ionizált hidrogén és egyéb por szűri meg ezek fényét. A por jobban szűri a magasabb frekvenciákat, azaz a spektrum kék végét jobban megvágja, így sárgás-barnás fényt kapunk, ahol vastagabb a porréteg. Ahol kevesebb a por, ott jobbára csak megszórja, és fehér "köd" dereng.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.26. 00:53

@ennyi (56097):
Szerinte ezeket a képeket egy átlagos biológus sem ismeri fel. Legfeljebb azt, hogy valami sejtek.
Annyi bizonyosan segítség volt, hogy tudjuk, "miben utazol". E nélkül az elsőre tényleg baromi nehéz rájönni, de szerintem a másodikat illik felismerni egy "átlagos biológusnak".
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.10.26. 00:57

@Szilágyi András (56086):
Gondolod, hogy nem találtam már rég meg, hogy honnét vetted ezeket és mi van rajtuk?
De akkor meg ez és társai mire kellettek:
Hol van ott sztóma? És miért üres a közepe? Így szétesik a levél.
:?:
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.26. 11:54

@ennyi (56099):

A kép (Pinwheel Galaxis), a Hubble űrteleszkóp és a Hawaii Kitt Peak teleszkóp montázsa. Kék (435 nm-en), zöld (555 nm-en), és infravörös (814 nm-en) szűrőn keresztül készült kép. A kék szín (spirálkarok) fiatal kék csillagok tartalmaznak illetve a ködszerűséget a hidrogéngáz adja, a barna (ami igazából vörös) meg sűrűbb porködök. A sárgás rész meg idősebb csillagokat tartalmaz.
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.26. 14:16

@Gábor (56117): Korulbelul hany csillag van benne?

Utananeztem kozben: M101 is estimated to contain hundreds of billions of stars.
http://amazing-space.stsci.edu/resource ... _litho.pdf

Akkor amit en kodnek latod az csak csillagok (latszolag) tul surun egymas mellett?
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.27. 11:46

@ennyi (56127): Egyrészt felbontás kérdése, hogy ködnek látod vagy csillagoknak, másrészt vannak benne valódi ködök is, a spirálkarok meg tele vannak ionizált hidrogénnel, amitől szépen "ködlik". A központi dudor megint más, mert azt igen nehéz felbontani, bár csillagokból áll. Szóval nem olyan egyszerű a dolog. Az eredeti NASA/ESA giga képen már szépen csillagokra bomlanak a spirálkarok, ezért is tudták kimérni egyedi cefeida változókkal a galaxis távolságát (ezt már 1986-ban is megtették). A csillagok számát statisztikus alapon határozzák meg, ne vegyél rá mérget, hogy pont annyi amennyi (tapasztalatból mondom neked, a 2-3 szorosa is lehet a csillagok száma).
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2012.10.27. 15:30

@Gábor (56189):
Koszi.

Ha mar errol beszelgetunk, lenne egy kerdesem.
Ugye a gravitacio az ami a galaxisokban levo csillagokat osszetartja. Azon gondolkoztam, hogy mekkora erokrol van itt szo tulajdokeppen? Ki tudja valaki szamolni (termeszetesen csak kozelitoleg)?

Tovabb gondolkoztam: mekkora erovel vonzza a Nap a Foldpalya tavolsagaban levo 1kg-os testet?
Ha jol szamolom, akkor kb 0.00006 N erovel.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.10.29. 11:52

@ennyi (56196):

A galaxisokban a csillagok keringésére ugyanúgy Kepler-törvényei érvényesek (kivéve a központi vidéken mert ott nem keringenek, hanem "forognak"). Vagyis a keringési sebességet a galaxis középponti távolságától a v = √[Gm(r)]/r képlet adja meg. Galaxisok esetében az égitest pályájára, a pályán belül lévő tömegek hatnak, ami a galaxis körüli keringése miatt folyton változik. Ennek segítségével megbecsülhető a Tejútrendszer tömege, és tömegeloszlása. Ez kb.: 1011 naptömeg. Ha akarod ezt is kiszámolhatod, hogy mekkora erő n távolságon, n tömegre, de természetesen ez nagyon idealizált eset lesz, pont szerű égitest esetében. A wikin van egy táblázat a naprendszer különböző égitestjeire itt ellenőrizheted a számokat.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.11.02. 16:34

Nagyon megváltozik a Naprendszer - derül ki a NASA-tól kiszivárgott információkból

Elolvasását semmilyen korosztálynak nem ajánlom, ha valaki kételkedne a szavamban, itt egy kép a cikkből (igen jól látjátok, nem a Naptól van világos, egy fonongyűrűben vagyunk.):

Kép
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.11.02. 17:37

@Gábor (56478): Ekkora marhasággyűjteményt! :facepalm: 12 szálú DNS, Na alapú holdlégkör, 1980-ban 24 óráról 16-ra csökkent napok, magas frekvenciájú gén és DNS... :facepalm:
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2012.11.02. 17:44

@Tuttisuu (56482): Ez nem Labat Csacsika? Oltásellenes is. Beleolvasva az oldalba, olyan érzésem van, hogy ez az ember vagy egy valódi őrült, vagy igazi (vad-)kapitalista, aki így akar népszerűségre = pénzre szert tenni. Mindenesetre a szellemi környezetszennyezés skálán maximumot éri el.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.11.02. 18:09

OFF
@Gábor (56484): Lehet. Több Labantos videó is fent van nála, meg ugye a támogató petíciót is alá lehet írni, amivel a Labantkört támogathatod, de a GNM-et is nagyon nyomja, meg az alternatív közgazdaságtant is, szóval van itt minden, mint a búcsúban.
/OFF Elnézést!
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2012.11.02. 22:12

Ő egy sokoldalúan fejlett elmebeteg.
0 x

Válasz küldése