Űrmarhaságok

Asztrológia, ufók, földönkívüli élet
DSX450
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2015.10.22. 18:30

Re: Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: DSX450 » 2016.01.05. 21:25

Popula(c)tion írta:
DSX450 írta:...de olyan scifit ami űrutazós nem igen írtak még,hogy mellette legalább súrolja a valóságot.
Csak a közelmúltban is a saját műfajában könyvsláger volt Andy Weir: A marsi c. regénye, ami "űrutazós" és tudományos-technikai szempontból elég korrekt. A belőle készült film szintén.
Oké,javasolni fogom neki. :)
0 x

DSX450
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2015.10.22. 18:30

Re: Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: DSX450 » 2016.01.05. 21:33

Rigel írta:
DSX450 írta:Tehát,ha jól értelmeztem:a radar kibocsát egy jelet,és azt a tárgyak visszaverik.Na mármost:van-e olyan,hogy valami ezt a rádióimpulzust elnyeli?
Igen van.
A repülőgépes "lopakodó-technológia" alapja olyan bevonatok alkalmazása ami a radarvisszhangot radikálisan csökkenti.
Először is tisztázzuk azt, hogy az űr vákuumában gyakorlatilag csak az elektromágneses sugárzást érdemes távoli objektumok bemérésére használni a maximális sebessége miatt. A sugárzási spektrumból is gyakorlati szempontból hasznosabb a rádiófrekvenciák használata, mivel kisebb energiabefektetéssel lehet kelteni, mint a mikrohullámtól felfelé a sugárzás-típusokat.
Az elektromágneses sugárzás, mikor anyagi felülettel találkozik, minden esetben részben visszaverődik, részben behatol az anyagba. A behatoló rész is részben áthalad, részben elnyelődik az anyagban. Minden rész százalékos aránya attól függ, hogy milyen anyagról és milyen felületről van szó, meg persze hogy milyen frekvenciájú a sugárzás. A radarvisszhang esetében elsődleges, hogy a forráshoz visszajusson a jel elég nagy része, máskülönben nem használható a módszer ha a jel elveszik a műszer természetes zajszintjében. Ez utóbbit két módon lehet elősegíteni: olyan anyagokkal, amelyek az adott sugárzás nagyobb százalékát nyelik el vagy engedik át, és olyan felülettel, ami a direkt visszaverődés helyett inkább szerteszét irányokba szórja a szükségszerűen visszaverődő részt.
Konklúzió: megfelelő anyagválasztással, megfelelő mikrofelülettel és megfelelő makro-geometriával elérhető, hogy az objektum radarvisszhangja az észlelhetetlenségig minimális legyen.

A világűrben tízezer meg százezer kilométeres nagy üres semmik vannak az űrhajók között, amit egy "reális" scifinek illik figyelembe vennie. Ebből következik, hogy a látásra alapuló azonosítás/felderítés teljesen kiesik, csak a műszeres felderítés jöhet szóba. A dolog éppen emiatt leginkább a tengeralattjárózás haditechnikai megoldásaira hasonlít. Ahogy a tengeralattjáróknál is az aktív szonár pingelés azonnal felfedi a küldő helyét, úgy a scifi harci űrhajóinál is az aktív radarozás olyan, mintha egy viharlámpával kolbászolnánk a banditáktól hemzsegő éjszakai erdőben. Egy űrhajó azonban még aktív radar nélkül is elektromágneses sugárzások tömkelegét bocsájthatja ki óhatatlanul, és ez passzív radarozással felfedheti a helyzetét mindenféle hiperszuper radarelnyelő bevonat ellenére. (Analógia a teljes csendre vezényelt tengeralattjáró, aminek a helyzetét a szakács serpenyőjénék a zörgése fedi fel.) Ha a világűrben egy űrhajó sunnyogni akar, akkor a radarelnyelő bevonaton túl csökkentenie kell a saját sugárzás kibocsátását is. Ezt maga a fém hajótest jórészt megteheti, belül tartva az elektromágneses zajokat a hajótestben. Azonban termodinamikailag az űrhajó (vagy bármi gép) csak úgy működhet, ha a hulladékhőtől meg tud szabadulni, ami hőleadó panelek és felületek használatát követeli meg, legyen bármilyen csodálatos hiperszuper meghajtása is az űrhajónak. Ezt az érdekes követelményt tudtommal csak a Mass Effect játék világának megalkotói vették figyelembe. Ott ugyanis az űrhajók tényleg képesek "láthatatlan" üzemmódra, azonban ezt csak úgy tudják megcsinálni, hogy egy belső hőtárolóba a hulladékhőt egy korlátozott ideig átirányíthatják, így kifelé az űrhajónak már semmiféle sugárzása nincs, a tízezer-százezer kilométeres távolságoknál passzív módszerrel sem felderíthetőek.
Köszönöm a választ,szerintem ezt egy az egyben el fogom küldeni neki. :)

Egyébként én úgy érettem a szavaiból,hogy ő egy afféle jelzavaró berendezésre gondol.Valami mitikus cucc,amihez ha közel mennek az űrhajósok akkor elvész a jel,bekrepálnak a műszerek stb... ezért fontolgatja az elektromágnes használatát.
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Re: Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2016.01.05. 22:44

DSX450 írta:
Popula(c)tion írta:Most esett le a tantusz.
Nem lehetséges, hogy Te a feketetest helyett a fekete lyuk aspektusait kapisgálod és ezért beszélünk el egymás mellett?
Nem.Én a fekete testről beszélek,ami elnyel MINDEN elektromágnenessugárzást.
Jól van.
DSX450 írta:Na mármost: rádióhullámok (adó-vevő használatakkor) nem ilyet bocsátanak ki?Egy domb vagy fal túl "szimpla" lenne egy sci-fi könyvbe még ha féltudományos jellegű akkor is.Azért valami szemkápráztató kell a rajongóknak,a sci-fi írók nem az egyszerűségükről híresek ;)
Azért azt tudod, hogy a jó sci-fibe csak annyi és olyan technikai részlet kell, ami az általuk kiváltott emberi, társadalmi dilemmák leírásához és feloldásukhoz feltétlenül szükséges, a kevesebb, több!? A lényeg a gondolatok, az emberi viselkedés változása, a történet maga, nem pedig a műszaki leírás. Az öncélú hókusz-pókusz és hatásvadász technológia inkább a rossz fantasy sajátja.
0 x

DSX450
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2015.10.22. 18:30

Re: Űrmarhaságok

Hozzászólás Szerző: DSX450 » 2016.01.05. 23:34

Popula(c)tion írta:
DSX450 írta:
Popula(c)tion írta:Most esett le a tantusz.
Nem lehetséges, hogy Te a feketetest helyett a fekete lyuk aspektusait kapisgálod és ezért beszélünk el egymás mellett?
Nem.Én a fekete testről beszélek,ami elnyel MINDEN elektromágnenessugárzást.
Jól van.
DSX450 írta:Na mármost: rádióhullámok (adó-vevő használatakkor) nem ilyet bocsátanak ki?Egy domb vagy fal túl "szimpla" lenne egy sci-fi könyvbe még ha féltudományos jellegű akkor is.Azért valami szemkápráztató kell a rajongóknak,a sci-fi írók nem az egyszerűségükről híresek ;)
Azért azt tudod, hogy a jó sci-fibe csak annyi és olyan technikai részlet kell, ami az általuk kiváltott emberi, társadalmi dilemmák leírásához és feloldásukhoz feltétlenül szükséges, a kevesebb, több!? A lényeg a gondolatok, az emberi viselkedés változása, a történet maga, nem pedig a műszaki leírás. Az öncélú hókusz-pókusz és hatásvadász technológia inkább a rossz fantasy sajátja.
Értem én :) előadta nekem az egész történetet eddig,és le a kalappal:TÉNYLEG olyan scifi,ami súrolja a valóságot.Viszont ennek ellenére nagyon-nagyon kevés technológia van benne,és hát azért:még igazából jó is hogy belerak pár ilyen fogalmat mint a fekete test,hisz a műveletlen nézőközönség még profitál is a dologból :mrgreen:

Tényleg nem Luke Skywalkerre aki lézerkarddal harcolja ki az univerzum szabadságát kell gondolni meg a rohamosztagosokra,akik akár fürdőlepedőben is rohangászhatnának,ugyanis gyakorlatilag minden fegyver áthatol a ruhán... :P
0 x

Válasz küldése