Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Asztrológia, ufók, földönkívüli élet
Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2013.03.17. 16:39

Egyre több helyen olvasom, hogy különböző számítógépes szimulációk szerint hatásos lehet egy aszteroida ellen egy atomfegyver:

How it Would Work: Destroying an Incoming Killer Asteroid With a Nuclear Blast
http://www.news.iastate.edu/news/2013/0 ... deflection
http://www.space.com/19905-dangerous-as ... paint.html

Magyarul:
Atomot az aszteroidáknak!
http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20 ... roida.html

A problémám nem az eltérítéssel van (Yarkovsky-effektus segítségével ok), hanem a felrobbantással illetve elpárologtatással. Ha kiszámoljuk, hogy csak vízből állna arra hány J energia kellene, én nagyon kételkedem az utóbbiban is. Vitaindítónak: Honnan tudja a szimulációt végző csoport milyen egy aszteroida/kisbolygó belső szerkezete? Egyenlőre nagyon keveset tudunk róluk. Ha ezeket a szimulációkat szabadidejükben végezték, akkor ok, de ha kaptak rá pénzt az szerintem nem jó. Tévednék?
0 x

ennyi
Hozzászólások: 3849
Csatlakozott: 2011.02.01. 00:01

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: ennyi » 2013.03.17. 21:04

@Gábor (66254): Origos cikked ezt irja:

Ez a cikk 2 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az égitestnél a megfigyeléseknek megfelelően 25%-os belső porozitást feltételeztek.

Ugyanakkor ez csak egy elméleti számítás, a kisbolygók belső szerkezetét még nem ismerjük annyira, hogy egy ilyen robbantás kimenetelét olyan pontosan sikerüljön előre jelezni, mint a fenti számításnál. A drasztikus módszer csak elméletileg hatásos, azonban olyan esetben, amikor már csak néhány hét van a becsapódásig, és egyéb módszerekkel már nem lehet eltéríteni az égitestet a Földet veszélyeztető pályáról - talán működne az ilyen drasztikus robbantás.

Szerintem ez fair.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2013.03.17. 21:17

@ennyi (66258):

Ok, de ha jól emlékszem egy sima atombombának űrben nincs mechanikai lökéshulláma, a robbanás ereje főleg hő meg gamma sugárzás. Magyarul párologtat, megolvaszt. Amit nekem még sikerült kihámozom az angol szövegből, hogy a kozmikus kőrakás típusú aszteroidáknak már ez is elég. De ez így igen korlátozottan vethető be.
0 x

Anwar
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2013.05.20. 18:21
Tartózkodási hely: Budapest

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: Anwar » 2013.06.03. 22:22

Helló!

Nem akadékoskodásból írom:
Nem muszály egy bombát dobni. Lőhetünk többet is. Bár ha jól tudom már van olyan bomba ami az egész Földet képes elpusztítani, kiindulva ebből egy kis bolygó nem hiszem, hogy probléma. De ha tévedek és csak a földi életet tudja kiírtani egy ilyen bomba akkor nyugodtan lőhetünk többet is. :)
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2013.06.04. 20:17

OFF

/OFF Elnézést!
OFF
Nem muszály egy bombát dobni.
/OFF Elnézést!
OFF

hogy Te mekkora bombat fogsz kapni mimitol ,
muszaj lesz visszaneznem :)

/OFF Elnézést!@Anwar (69169):
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2013.06.04. 23:42

@flygandeangel (69179): :) Á, én tudományos nyelvészet híve vagyok, nem a nyelvművelő attitűdé. Szeretik az emberek ly-nak írni, úgyhogy a nyelv része. Igaz, hogy annyira még nem bevett alak, hogy ne árulkodna az olvasottságról... :oops:
0 x

Anwar
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2013.05.20. 18:21
Tartózkodási hely: Budapest

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: Anwar » 2013.06.06. 12:30

Oh, látom előtört a jó magyar szeretet belőletek.
Mondjátok csak? Hallotatok már egy olyanról, hogy diszgráfia?
Ja, mindegy...
Úgy is én vagyok az alulművelt, olvastaltan, tájékozatlan, barom.
Egyébként rendben: muszáj.
Remélem így már tudtok majd rendesen aludni?!
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2013.06.06. 13:19

@Anwar (69198): Köszönöm, sokat segítettél.
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2013.06.06. 14:24

Rémlik nekem valami terv, hogy egy műholdról lézerrel vagy valami hasonlóval lehetne abajgatni a meteorokat. Nem is annyira felrobbantani őket, hanem csak letéríteni őket az ütközéssel fenyegető pályáról, amihez ha kellően nagy távolságból kezdenek hozzá, akkor viszonylag kis irányváltozás is elégséges lehet. Persze lehet, hogy a nagy távolsághoz meg emiatt mégnagyobb energia kell.

Ha valakinek rémlik ez a dolog, vagy csak ért a lézerekhez és effélékhez és hozzászólna, annak örülnék.
0 x

Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2013.06.07. 00:18

Ez a bomba ötlet úgy hülyeség, ahogyan van. Jobb és biztonságosabb rakéta hajtóművet juttani az aszteroidára és a működtetésével letéríteni a pályájáról.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Anekdoták megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2013.06.09. 10:05

@Solaris (69211): Valamivel nehezebb feladat, hogy leszálljon egy ismeretlen felszínre, rögzítse magát stabilan, mindeközben ne sérüljön meg az üzemanyagtartálya, és kezdjen el jó időzítéssel működni, megfelelő irányú szisztematikus eltérítést okozva. Mert ugye foroghat is az aszteroida...
0 x

csakb
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.06.25. 12:08

Aszteroidák megsemmisítése nukleáris bombával?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2013.06.26. 09:53

Sziasztok!

A jelenlegi technikai tudásunkkal az egyetlen, adott esetben valóban bevethető eszköz egy PHA, vagy veszélyes üstökösmag ellen a nukleáris töltet, főleg ha viszonylag gyorsan kellene végrehajtani az akciót. Kellő távolságban, vagy a felszínen robbantva egy 10-100 kt-s töltetet, a számítások szerint pár, vagy pár tucat cm/s-os pályasebesség-változást lehetne elérni egy 100 m-es nagyságú égitestnél, de ez erősen függ az összetételétől, és szerkezetétől is. A hatást természetesen nem lökéshullámmal érné el egy töltet, hanem a neutron- és röntgensugárzással, pár μs alatt. (Relatíve friss, és releváns cikk a témában: http://www.astrosociology.org/Library/P ... eroids.pdf )

Annak persze elég nagy a kockázata, hogy egy robbantás darabolni is tudná a kisbolygót/üstökösmagot, amivel adott esetben több kárt okozhatunk, mint hasznot.

Ezekre elég sok számítás, modellezés van már a szakirodalomban, de biztosat nem tudhatunk a hatásosságáról, amíg élesben nem próbálja ki valaki. A valós teszt gyakran hozott már meglepő eredményeket.

A kémiai hajtóművel az a legnagyobb baj, hogy hatalmas mennyiségű üzemanyagot, és oxidálóanyagot kellene eljuttatni biztonságban a kisbolygó felszínére.

A gravitációs vontató, tükrökkel koncentrált napfény, lézeres abláció mind nagyon jó ötlet még, de olyan messze vagyunk a technikai megvalósításuktól, mint Makó a Cygnus X-1-től. Na jó, a gravitációs vontató talán tényleg csak kellő mennyiségű pénz, és akarat kérdése lenne. :) Ezek a módszerek egyébként nagyon lassan, évek, évtizedek alatt fejtenék ki a kellő hatást (persze ez a kisbolygó méretétől is függ), és az egyik legnagyobb probléma (a folyamatos üzemeltetés mellett) az lenne, hogy tényleg nagyon pontosan tudjuk mérni a kisbolygó pályaváltozását. Most olvastam egy viszonylag friss cikket, ami szerint erre a célra még a radar sem elég pontos, egy (vagy időben több) transzpodert kellene eljuttatni a kisbolygóra. Itt a cikk: http://link.springer.com/article/10.113 ... 4611070148

Egy ilyen transzpoderes kísérletet egyébként viszonylag egyszerűen el lehetne végezni, és egyben a gravitációs vontatás ötletét is lehetne valós körülmények között tesztelni.


Kapcsolódó, friss hír, hogy most találták meg a tízezredik földsúroló kisbolygót:

http://science.nasa.gov/science-news/sc ... 24jun_neo/
0 x

Válasz küldése