Tudomány tévedései

Be nem sorolható, egyéb szkeptikus témák
wmiki
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2010.08.18. 21:58

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: wmiki » 2010.08.18. 22:03

Talán van még olyan rajtam kivűl ezen a fórumon, akit érdekel a tudomány és figyelemmel is követi.
Arra gondoltam gyűjtsük össze, miket állított már, amiről kiderült, hogy nem igaz.
Pl. az atom egy és oszthatatlan
vagy a gyermekágyi lázat nem okozhatják kis, láthatatlan lények
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.08.20. 01:32

@wmiki (5127):
A temafelvetes erdekes, tamogatom, de a peldak primitivek, a tudomany ismeretenek teljes hianyarol tanuskodnak.

Meddig akarsz visszamenni idoben?

Okori gorogokig?
Kinaig?

De nezzuk az atomot.

mi volt az allitas? Hogy minden elem sok egyforma reszeskebol all, amely reszecskek hordozzak az adott elemre jellemzo tulajdonsagot. Ezek nem oszthatoak tovabb anelkul, hogy az adott elemre jellemzo tuladonsagok megmaradjanak.
Igaz ez?

Oszthato egy atom azokkal a modszerekkel, amik akkor voltak ismertek, amikor azt hittek, hogy annal tovabb nem oszthato?
Ugye nem?
Tevedes volt-e az a tevedes?
Tudsz te atomot hasitani? Vagy valaki mas az olvasok kozul?

Nezzuk tovabb: ugye az is tudomanyos eredmeny, hogy meghatarozott feltetelek esten az atom oszthato. Azaz a tudomany nem egy zart dogmarendszer, hanem azt mondja: mai tudasunk szerint, ilyen es ilyen feltetelek eseten ez van.... mas feltetelek eseten nem biztos, hogy ugyanez lesz... es tevedhetunk...

A gyermekagyi lazat nem okozhatjak kis, lathatatlan lenyek.
Milyen alapon allitotta ezt szerinted a "tudomany"? Tudomanyos allitas volt ez?
Szerintem nem.
Ez egyes orvosdoktorok velemenye volt, aminek nem volt tuodmanyos alapja. Amikor a kerdest tudomanyos alapossaggal kezdtek kozeliteni, kiderult az igazsag.
Nem volt olyan kiserlet, ami azt igazolta volna, hogy "a gyermekágyi lázat nem okozhatják kis, láthatatlan lények". Semmi alapod ezt tudomanyos tevedesnek tekinteni.
0 x

wmiki
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2010.08.18. 21:58

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: wmiki » 2010.08.20. 07:30

összefoglalva, akkor szerinted a tudomány nem tévedett sosem?
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.08.20. 07:53

@wmiki (5127):
Wmiki !
Csodáltam, hogy eddig nem osztottad ezen a fórumon az észt.... :D
Azt kellene megértened, hogy az irány rossz, amit követsz, ugyanis a tudománynak éppen, hogy az egyik lényeges eleme (vagy talán a legfontosabb?) az az, hogy igenis tévedhet, a kifejezett igazságok mindig meghatározott körülményekre vonatkoznak, azok köre mindig véges, tehát törvényszerűen lesznek határterületek, amiken a magadfajták vígan elfilozofálgathatnak, bármiféle alap nélkül is, de ez nem a tudomány hiányossága, hanem a Te megközelítésedé.
Ezt érted?
Vázolj fel egy elképzelést, támogasd meg jó erős bizonyítékokkal, igazold megismételhető kísérletekkel, statisztikákkal, azután együtt tanakodhatunk az elfogadásán, következményein, kiterjesztésén.........
Különben meg a példáid éppen, hogy rosszak (amint azt Tamás jól megvilágította)... :(
Mondj jobbakat!
(Segítek: a tér és az idő külön való kezelése (a relativitás elmélet megjelenéséig) lehet egy tévedés, bár az így tett jóslatok a saját hatókörükön belül mai napig érvényesek....)
0 x

wmiki
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2010.08.18. 21:58

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: wmiki » 2010.08.20. 08:13

de ha tévedhet, akkor miért kell bemagolni a tévedéseit állami intézményekben? :o
mikor válik végre szét az állam és a hittérítés? :evil:

de ez itt off, pont azt szeretném, ha ezek a tévedések lennének itt lejegyezve :idea:
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.08.20. 08:21

@wmiki (5170):
Wmiki !
Nosza, sorold hosszasan!!!!
Látom nem értesz a szóból, a tévedhetetlenség éppen nem a tudományosság kritériuma, hanem valami másé, amit tényleg erővel nyomattak (-nak?) az iskolákban....is.... ;)
A tanintézményekben (nehogy már szóismétlésbe keveredjek ;) ) csak az érvényes, igazolt tényeket tanítják, nem pedig a tévedéseket. De itt a remek alkalom, sorold fel a kifogásaid, konkrétan mivel van bajod??!!!
0 x

wmiki
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2010.08.18. 21:58

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: wmiki » 2010.08.20. 09:16

úgy érted, ami már a tanintézményekbe kikerül, az mind megfellebezhetetlen igazság?

ne haragudj, de te foglalkozol is tudománnyal, vagy csak egyszerű laikus vagy?
nekem úgy tűnik nem nagyon értesz hozzá
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.08.20. 09:37

@wmiki (5172):
Wmiki !
Az érdemi válasz helyett személyeskedsz?
Mi köze van az én tudományos ténykedésemnek ahhoz, hogy Te miféle baromságokat állítasz?
Légyszíves érdemben válaszolj a Te általad felvetett kérdésre, miszerint:
Tévedhet-e a tudomány? -és ha igen, akkor ez a tény bizonyíthat-e bármilyen igazolatlan (igazolhatatlan?) állatságot??? Mit, és miért tanítanak az iskolákban?
A hozzáállás független a tényleges tevékenységtől.
Légyszi, légyszi, légyszi sorold már végre a tudomány nagy tévedéseit, amiről ez a topic szól ugyebár........
0 x

Avatar
Dorka11
Hozzászólások: 775
Csatlakozott: 2009.12.09. 22:11
Tartózkodási hely: Dunakeszi

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Dorka11 » 2010.08.20. 10:07

Wmiki!

Jelezzed, hogy kihez intézed a mondókád. Kösz.
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.08.20. 13:33

Wmiki !
Mondj valami előre mutatót, valami továbbvivőt, konstruktívat, előmozdítót.....
Ne a tagadás legyen Tiéd!!
Mit tudsz felajánlani?
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.08.20. 14:55

@wmiki (5168):
összefoglalva, akkor szerinted a tudomány nem tévedett sosem?

epp ellenkezoleg: a tudomany soha nem tudja a vegleges es teljes igazsagot

úgy érted, ami már a tanintézményekbe kikerül, az mind megfellebezhetetlen igazság?

nem, egy sem az
legjobb esetben a mai tudasunk (roszabb esetben a tegnapi, tegnapelotti)

de ha tévedhet, akkor miért kell bemagolni a tévedéseit állami intézményekben? :o
mikor válik végre szét az állam és a hittérítés? :evil
:

Miki: tudjuk, valami nagy serelem ert teged az iskolaban, es ezt maig sem heverted ki.

Nem kell bemagolni.
Tanulni kell, mert csak ugy tudsz elorelepni.

Ha nem tanulod meg, hogy vannak atomok, akkor hogyan lesz tovabb az atom reszeihez, es az atom bontasahoz?
Az eddig felhalmozott ismeretek tudasa nelkul nincs haladas.


de ez itt off, pont azt szeretném, ha ezek a tévedések lennének itt lejegyezve :idea:

Vagyel elo egy 100 ev elotti, 200 ev elotti stb tudomanyos muvet, szinte minden, amit benne talalsz, jo esellyel mar tulhaladott.

Vagyel egy mai tudomanyos cikket, es nezd meg tiz, otven ev mulva...

erted?
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.08.20. 21:54

Wmiki !
Hol vagy? Naggyon eltűntél!
Csak nem elfogytak az érveid?
0 x

wmiki
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2010.08.18. 21:58

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: wmiki » 2010.08.21. 07:53

köszönöm nekem ennyi elég volt
ha csak ennyit tudtok a tudományról, akkor kár további szót vesztegetnem
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.08.21. 08:56

@wmiki (5186):
Wmiki !
Nyihaha ! Vagy LOL! Vagy (Itt a tavasz lehellete-) Brühühühü-hehehehe! Esetleg: :lol: !
Azért remélem nem fáj nagyon, hogy így le lettél égetve ;) .....
Annak idején, abban a bizonyos, sokat szidott (általános-?) oskolában oda kellett volna figyelned, meg azóta sem ártott volna valami érdemlegeset olvasgatni :lol: !
Nem mondom, hogy ne szégyeld magad, ha már a Te általad felvetett témához se tudsz hozzászólni, hanem (Boborjánnal szólva:) -pedig DE!!
0 x

wmiki
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2010.08.18. 21:58

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: wmiki » 2010.08.21. 12:58

...mert amit az általános iskolában mondanak az a megfellebezhetetlen igazság, ami minden körülmények között megállja a helyét... :|
értem hívő, köszönöm a hozzászólásaidat
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6521
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2010.08.21. 13:03

@wmiki (5194): Akkor gondolom a te filozófiád az, hogy mivel megfellebbezhetetlen igazság nem létezik, ezért semmit sem kellene tanulni. Mindenki maradjon teljesen üres fejű! Mondjuk neked ez szemlátomást sikerült.
0 x

wmiki
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2010.08.18. 21:58

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: wmiki » 2010.08.21. 13:41

az biztos, hogy találgatásokat, mint amit az előbb te is bemutattál, nem magoltatnék be kötelező jelleggel, és nem hazudnám róla azt, hogy ez tudás
0 x

Iparigáz
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:43
Tartózkodási hely: Balaton

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Iparigáz » 2010.08.21. 19:21

@wmiki (5196):

A lényeg úgy is az, hogy mire tudod használni ezt a tudást.
0 x

Avatar
Caspi
Hozzászólások: 860
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:31

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Caspi » 2010.08.21. 19:31

@wmiki (5196):
az biztos, hogy találgatásokat, mint amit az előbb te is bemutattál, nem magoltatnék be kötelező jelleggel, és nem hazudnám róla azt, hogy ez tudás
Azt jó lenne észben tartani, hogy ezek nélkül a "találgatások" nélkül most nem oszthatnád itt és most az "értékes" gondolataidat.
Szvsz, a természettudományok minden közelítő jellegük mellet meglehetősen hatékonyak a világ leírásában. Ezzel összehasonlítva te mit tudsz alternatívaként felmutatni? :twisted:
0 x

wmiki
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2010.08.18. 21:58

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: wmiki » 2010.08.22. 07:24

igazad van, és nem tudnék itt veletek beszélgetni :?
juj, az szörnyű lenne, nem is tudom, hogyan élhetnék akkor :shock: :shock: :shock:
hozsánna szent tudomány, ne kételkedjen benne senki, előre az inkvizícióval!!!2
0 x

zenesz
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2010.06.25. 12:33

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: zenesz » 2010.08.22. 12:16

@wmiki (5219):

Egyetértek Wmiki!
Teljesen igazad van!
0 x

fairi
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:16
Tartózkodási hely: Budapest

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: fairi » 2010.08.23. 10:31

@wmiki (5219):
hozsánna szent tudomány, ne kételkedjen benne senki, előre az inkvizícióval!!!2
addig csinálod ezt a trollkodást hogy jönni fog a szent tudományos inkvizíció, és elvisznek.
Zárd be jól az ajtót,mert már úton vannak :P
0 x

Kibuc
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.01.03. 00:00

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Kibuc » 2010.08.25. 08:16

@fairi (5237):
Meg kell hogy védjem wmikit. ;) Az oktatásnak azon szintjein, ahol - hozzászólásaiból ítélve - ő forgolódott, valóban csak elvétve esik szó a tudomány céljairól, eszközeiről, munkamódszereiről, és a tanerők - tisztelet a kisszámú kivételnek - tényleg abszolút igazságként feltüntetett tételeket magoltatnak be az áldozatokkal. De ez nem a tudomány, hanem a pedagógia hibája, és szerintem sem lenne megoldás erre a problémára, ha általános iskolában csak abszolút, megkérdőjelezhetetlen igazságokat oktatnának, hiszen ilyeneket wmikin és néhány kontraszelektált tanrabszolgán kívül más aligha tudna prezentálni.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.08.25. 16:03

@Kibuc (5312):

Szerintem az iskolai oktatasban a tudomanyos anyag nem olyan, amilyennek a topikindito leirja - altalanos iskolairol beszelunk szerintem a tema kapcsan, de ide vehetjuka kozepiskolat is.
Nem ertek egyet azzal, hogy hol ezt, hol meg azt tanitjak tudomanyos igazsagkent. Jo lenne, ha a topikindito peldakkal ala tudna tamasztani, mi az ami ellenkezojere folrdult egy tiz, husz vagy harminc evvel ezelotti iskolai tankonyvben leirthoz kepest a fizikaban, kemiaban, biologiaban, foldrajzban.
Nem hiszem, hogy tud ilyen eseteket jelentos szamban.

En ugy emlekszem, hogy a gimis tankonyveimre, fuggvenytablazatomra, harminc eves lexikonomra es egyebekre ma is tamaszkodhatok. Persze a legujabb felfedezesek vagy fejlesztesek eredmenyeit nem ott fogom keresni, de arra sem szamitok, hogy a legujabb eredmenyek ellentmondasban lennenek a kozepiskolaban tanitott tudomanyos ismereteimmel.

Az elofordulhat, hogy a harminc evvel ezelottihez kepest uj dolgok is vannak a tananyagban, de azok nincsenek ellentetben a korabbival, csak kiegeszitik azt.

A tankonyvekkel ellentetben a napi sajtoban "tudomany" cimszo alatt valoban rendszeresen jeennek meg ostobasagok es par evente egymasnak teljesen ellentmondo hirek, ott valoban jo lenne valamifele rendet rakni. A sajto, kulonosen a buvarsajto lenyegebol fakadoan ugrik a szenzaciora, az ujra, es kritika nelkul, altalanositva, torzitva, zavarosan kozvetiti azt.
Abban sincs kulonbsegtetel a sajtoban, hogy valodi tudomanyrol, vagy altudomanyrol van szo. Egely is tudos, Szendi is tudos, Lenkei is tudos, az ossejtfokozo Szabo Laszlo is tudos... mi tobb roluk tobbet lehet olvasni, mint a hetkoznapi valodi tudomanyos kutatokrol.
Elarasztja sajtot az altudomany.
Es tele van tevedesekkel.
Ez az igazi problema.
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.08.26. 00:43

@vaskalapos (5317):
Tamás !
Maximálisan egyetértek Veled, ez az az eset, amikor a véleményedet osztom (nem pedig szorzom, mint egyszer.....)!!
Éppen ezért kértem Wmikit, hogy ugyanmár sorolja hosszasan a tudomány tévedéseit, ha tudja, ill., hogy mit remél ettől a bizonyítástól, ha egyáltalán...tud érvelni mellette.....?
A legszégyenletesebb, hogy éppen Ő, aki felvetette ezt a kérdést, Ő a legkevésbé sem kompetens ebben a témában! Hm?
Wmiki!
Nem kellene a szőnyeg alá bújnod szégyenedben, hogy a Te általad felvetett témában is ennyire felsültél??
0 x

Kibuc
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.01.03. 00:00

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Kibuc » 2010.08.26. 08:12

@vaskalapos (5317):
mi az ami ellenkezojere folrdult egy tiz, husz vagy harminc evvel ezelotti iskolai tankonyvben leirthoz kepest a fizikaban, kemiaban, biologiaban, foldrajzban.
A történelmet és a filozófiát szándékosan hagytad ki? :) De nekem ezzel kapcsolatban egy
politikafüggetlen téma ugrott be: én pl. még úgy tanultam, hogy a vegyipari irányítástechnikában
az elektronikának nincs jövője, nem lehet versenytársa a pneumatikus rendszereknek.
Elarasztja sajtot az altudomany.
Es tele van tevedesekkel.
Ez az igazi problema.
Szerintem ez éppenséggel az oktatás hibájából ered. Ezen a fórumon is fordultak már meg olyan diplomások, akik tanult szakmájukban akár jó szakemberek is lehettek, de a tudományos kutatás elméletéről és gyakorlatáról láthatóan halvány segédfogalmuk sem volt. És amíg a tudomány eredményeit - vagy bármi mást - megfellebbezhetetlen igazságként tanítják, nem lehet csodálkozni azon sem, hogy sokan kritika nélkül fogadják el a sajtóban megjelenő, legalább nyelvezetében tudományosnak tűnő információkat is.
0 x

Avatar
vegyati
Hozzászólások: 575
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:49

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: vegyati » 2010.08.26. 11:10

@vaskalapos (5317):

http://doctorrw.blogspot.com/2010/08/me ... -does.html
Medical reporting in the lay press does the public a disservice
---because it distorts more than it informs.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.08.26. 13:04

@Kibuc (5346):
mi az ami ellenkezojere folrdult egy tiz, husz vagy harminc evvel ezelotti iskolai tankonyvben leirthoz kepest a fizikaban, kemiaban, biologiaban, foldrajzban.
A történelmet és a filozófiát szándékosan hagytad ki? :)
Igen.
Talan mert angol nyelvteruleten elek. ;-) A tudomany-ra a "science" ertelemben gondolok.
Egyebkent a tortenelemben a tenyek is valtoznak, vagy csak az, hogy epp melyiket tekintjuk a jo oladalnak?
De nekem ezzel kapcsolatban egy
politikafüggetlen téma ugrott be: én pl. még úgy tanultam, hogy a vegyipari irányítástechnikában
az elektronikának nincs jövője, nem lehet versenytársa a pneumatikus rendszereknek.
Ez szerinted tudomanyos megallapitas, volt, vagy az oktatod velemenye?

Nem ertek hozza, de az akkori elektronika szintjen igaz is lehetett.
0 x

Kibuc
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.01.03. 00:00

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Kibuc » 2010.08.27. 05:26

@vaskalapos (5352):
Egyebkent a tortenelemben a tenyek is valtoznak, vagy csak az, hogy epp melyiket tekintjuk a jo oladalnak?
Ez most beugrató kérdés volt? Hiszen a probléma éppen az, hogy a történelemben a tények többnyire nem, vagy csak igen töredékesen ismertek, és ezekből kell következtetéseket levonni. A következtetések levonásának módszerei (és ezzel a következtetések is) pedig ezen a területen időnként igen nagyokat tudnak változni. És itt a "tisztességes" szakmai módszerek változására gondolok, az ideológiai megfontolások változásai csak színesítik a képet ;)
Ez szerinted tudomanyos megallapitas, volt, vagy az oktatod velemenye?
A tankönyvíró érvekkel alátámasztott véleménye volt, és mint ilyet - a tanár ellentétes értelmű kommentárja híján - tudományos tényállításként értelmeztük. Csak azért maradt meg a fejemben, mert már akkor is megalapozatlannak tűnt, mind az elektronika akkori fejlődése, mind a jövőre tett kategorikus kijelentése miatt.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.08.27. 12:59

@Kibuc (5361):
Tortenelem:
Az termesztes (es nem csak a tortenelemben), hogy kovetkeztetni csak az ismert teyekbol lehet, ha ujabb tenyeket ismerunk meg, valtozhat a kovetkeztetes is. Ezt en nem neveznem tevedesnek.

Elektronika-pneumatika: a tankonyviro velemnye arrol, hogy a joboben mi fog tortenni szerintem nem a tudomany tevdese, hanem a tankonviroe. Rengeteg tudomannyal, technikaval, tecnnologiaval kapcsolatos joslat, elorejelzest tesznek az ameberek, ezek tobbsege elobb-utobb tulhaladotta, ha akarod tevesse valnak.Ilyet rengeteget lehet gyujteni.

[Klasszikus/urban legend peldak: a lodarazs nem repulhet, Parizst eltemeti a locitrom, viznel nehezebb anyagbol keszult test nem uszhat, 30km/h folotti sebesseg eletveszelyes, stb]

Meg kell tudni kulonboztetni ezeket a tudomanyos megallapitasoktol.

Meg kell tanulni. meg kell tanitani, hogyan lehet a tudomanyos es a nem tudomanyos megallpitasokat szetismerni.
0 x

Kibuc
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.01.03. 00:00

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Kibuc » 2010.08.28. 06:54

@vaskalapos (5366):
Azt hiszem, elbeszélünk egymás mellett. A történelmet arra hoztam fel példának, hogy igenis vannak dolgok, amik a tankönyvekben az ellenkezőjükre fordultak néhány évtized alatt. És ha nem írtam volna elég világosan: itt nem a tévedésekre, világnézeti változásokra vagy új ismeretek felbukkanására gondoltam (persze voltak ilyenek is), hanem a munkamódszerek változására, amik alapján a meglevő ismeretekből megpróbálják rekonstruálni a hajdani történéseket. Az elektronika-pneumatika példát pedig éppenséggel arra, hogy (legalábbis Magyarhonban) az alsóbb iskolákban többnyire többé-kevésbé megalapozott magánvéleményeket és leegyszerűsített értelmezéseket tanítanak "tudományos tények" címszó alatt, és - megint csak többnyire - erre nem hívják fel a tanulók figyelmét. De amint már írtam korábban is, ez szerintem sem a tudomány, hanem az oktatás hibája.
0 x

Avatar
paligreg
*
*
Hozzászólások: 406
Csatlakozott: 2010.08.24. 20:43
Tartózkodási hely: Budapest

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: paligreg » 2010.09.13. 20:18

@vaskalapos (5366):
Meg kell tudni kulonboztetni ezeket a tudomanyos megallapitasoktol.
Meg kell tanulni. meg kell tanitani, hogyan lehet a tudomanyos es a nem tudomanyos megallpitasokat szetismerni.
Ez a lényeg!
A tudomány pedig a tudományos módszerre alapozott fogalomalakítással, elmélet és hipotézisalkotással, tudományos jóslással és annak ellenőrzésével halad a maga útján.
A témafelvetőnek úgy tűnik erről fogalma sincs. Össze akarja mosni - csak úgy szórakozásból - a tudomány egyes képviselőinek tévedéseit, s helytelenül tévedésnek minősíti a később nem igazolódott hipotéziseket. ;)

A jövőre vonatkozó találgatások és előrejelzések pedig nem tartoznak a tudományos kijelentések körébe. Bár úgy vélem, hogy itt is a tudományos hipotézisalkotás módszerei gyümölcsözőek lehetnek. Ekkor ugyanis a már megismert folyamatok folytatódásáról tudunk kijelentéseket tenni. De ez már az emberi tevékenység tervezésének kérdéskörébe tartozik. Akár Stonehenge, akár az LHC, vagy a Super Large Telescope építéséről van szó.
Jó példa a jövő hibás előrelátására:
http://videa.hu/videok/sport/koran-orul ... UcrORJvHG0
:lol: Hiába, hibás modellt alkalmazott!
0 x

cseppkő
Hozzászólások: 398
Csatlakozott: 2009.12.11. 09:52

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: cseppkő » 2010.10.24. 08:52

@wmiki (5127): Az a szó hogy tudomány, nyomatékkal tartalmazza a tudom fogalmát.

De ez részben megtévesztő, hisz az, hogy tudom azt jelenti, nincs tovább, befejezett...Holott a tudomány tartalma, és megállapításai állandóan változik. Ami ma igaz, az holnap egy kibővített igazzá válhat, vagy megváltoztatott téves megállapításhoz.

Azt gondolom értelmetlen lenne összegyűjteni,a téves és már korrigált hibákat, hisz mire a sorvégére érnénk addigra újabb sorok születnének vagy a téves megállapításokból vagy a hiányos-fél megállapításokból.

A tudományos megállapítások is épp úgy a fantázia szüleményei, fikciók amelyeknek megkell járniuk egy utat ahhoz, hogy megállapítássá vagy épp törvénnyé lépjenek a köztudatba.

Pl. az atom egy és oszthatatlan -ez nem tévedés, csak egy megállapítás egy bizonyos korban egy bizonyos szellemi fejlettség szintjén --és nagyon okos megállapítás volt még akkor is ha azóta kiderült, felbontható

vagy a gyermekágyi lázat nem okozhatják kis, láthatatlan lények nyilván ha nem volt még elektronmikroszkóp, akkor egy láthatatlan létforma, nehezen képzelhető el

De még is csak elfogadottá vált a halálesetek kockázata szükségessé tette, próbaszerencse, egy zseniális gondolat volt és szerencsére bejött. Tehát a tudomány itt, csak pusztán a fantáziára alapozott. Vagy is fikció elfogadásával fejlődött ki a fertőtlenítés gyakorlata.

Nagyon fontos, hogy az ember azon túl amit tud, amit gyakorlatban képes kipróbálni, mérni számolni, megtanuljon olyan gondolatokra is odafigyelni ami nem bizonyított és bár létező, láthatatlan de jelen való. Egy nagyszerű elmélet olykor egy nagyon egyszerű gondolattal születhet, majd önmagát görgeti hatalmasra és tökélyre, az ember által.
0 x

Avatar
paligreg
*
*
Hozzászólások: 406
Csatlakozott: 2010.08.24. 20:43
Tartózkodási hely: Budapest

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: paligreg » 2010.12.05. 13:12

@wmiki (5127): Azt, hogy témafelvetésedben mi a csacsiság, azt a többiek már elmondták. Ki is figurázták. Íme egy tanulságos beszélgetés a tudomány módszeres haladásáról, mik a buktatók, hogyan bizonyulnak elképzelések "tévedésnek", ... :
http://www.termeszetvilaga.hu/tv2002/tv0212/tisza.html
0 x

sedr66
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2013.06.13. 22:56

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: sedr66 » 2013.09.15. 09:29

Azt hiszem megtaláltam wmiki utódját :http://www.youtube.com/user/Norbi20Eger :mrgreen:
0 x

Anwar
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2013.05.20. 18:21
Tartózkodási hely: Budapest

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Anwar » 2013.11.05. 12:04

Lapos föld
Geocentrikus világkép
Folytonos anyag elmélet (Tűz, Víz, Föld, Levegő)
Vér lecsopolástól, meg gyógyul az aki lázas
Bizonyos szempontból a Newton fizika (lásd. speciális relativitás)
Éter-elmélet
Flogiszton-elmélet
Egy darab galaxis létezik

Hirtelen ennyi. Ha még eszembe jut valami írok. :)
0 x

Avatar
Jc Denton
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2012.12.09. 14:53

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Jc Denton » 2013.11.05. 12:28

@Anwar (73328):
Lapos föld
Geocentrikus világkép
Folytonos anyag elmélet (Tűz, Víz, Föld, Levegő)
Vér lecsopolástól, meg gyógyul az aki lázas
Bizonyos szempontból a Newton fizika (lásd. speciális relativitás)
Éter-elmélet
Flogiszton-elmélet
Egy darab galaxis létezik
Isten éltessen a középkorban! :mrgreen:
0 x

Anwar
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2013.05.20. 18:21
Tartózkodási hely: Budapest

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Anwar » 2013.11.05. 12:33

@Jc Denton (73330):
Miért? Az éter elmélet az csak az 1887 évében bukott meg. Az, hogy több galaxis van pedig nem tudom pontosan mikor, de szerintem az már a huszadik század közepe.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2013.11.05. 12:42

@Anwar (73332): Ki mondta, hogy csak egy galaxis létezik? Hol van ez az elmélet?
0 x

Avatar
Jc Denton
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2012.12.09. 14:53

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Jc Denton » 2013.11.05. 12:43

@Anwar (73332):

Ezek amiket felsoroltál, inkább az ostoba vallások tévedései!!
0 x

sárkánycsont
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2013.10.11. 21:44

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: sárkánycsont » 2013.11.05. 12:54

@Kibuc (5312): Az oktatásnak minden szintjén van olyan amit később cáfolnak és tovább fejlesztenek. Pár éve azon elmélkedtek mi lesz ha elfogynak az energiaforrások...aztán kiderült csak lecserélődnek és lesz másik. Azt gondolták láthatatlan ruha nem lesz s legyártották azt az anyagot ami fénytörés miatt eltakar bármekkora felületet úgy, hogy láthatóvá teszi a mögötte levő dolgokat.
Azt mondták nem lesz gond az atom erőművekkel ...oszt van. Legyártották az antigravitációval működő szerkezetet is az oroszok amit sokan ufonak néznek.
S sokan már azt is tudják tudatalattink egy adóvevő és a közös energiamező csapolható.
Az élet egy nagy játszótér és vannak kik jól játszanak.
0 x

Avatar
Haibane
Hozzászólások: 287
Csatlakozott: 2012.12.23. 11:11
Tartózkodási hely: Klagenfurt

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Haibane » 2013.11.05. 12:58

@sárkánycsont (73335):

"Azt mondták nem lesz gond az atom erőművekkel"

forrás?

"Legyártották az antigravitációval működő szerkezetet is az oroszok amit sokan ufonak néznek. "

forrás?

"S sokan már azt is tudják tudatalattink egy adóvevő és a közös energiamező csapolható."

forrás?

Bizonyára mindre tudsz valamit linkelni, hiszen levegőbe beszélni te sosem szoktál... ;)
0 x

Avatar
Jc Denton
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2012.12.09. 14:53

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Jc Denton » 2013.11.05. 13:19

@sárkánycsont (73335):
Azt gondolták láthatatlan ruha nem lesz s legyártották azt az anyagot ami fénytörés miatt eltakar bármekkora felületet úgy, hogy láthatóvá teszi a mögötte levő dolgokat.
Húha! Ez érdekelne mindenképp, főleg ha szép nők hordják!
Azt mondták nem lesz gond az atom erőművekkel ...oszt van
Ez nem jött át!! Mi a probléma az atomerőművekkel? Azért mert egyszer volt az oroszoknál? Ebből általánosítasz?
Legyártották az antigravitációval működő szerkezetet is az oroszok amit sokan ufonak néznek.
Értem!! Akkor az UFO jelenségek mögött az oroszok állnak!! Érdeklődés szintjén teszem fel a kérdésem: Hol lehet ennyi hülyeséget tanulni?
S sokan már azt is tudják tudatalattink egy adóvevő és a közös energiamező csapolható.
Ez mit jelent? Ez sem jött át!!
Az élet egy nagy játszótér és vannak kik jól játszanak.
Ez lehet, hogy így van, de Te nem gondolom, hogy köztük vagy!! Nem személyeskedésnek szántam, ez a véleményem!
0 x

sárkánycsont
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2013.10.11. 21:44

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: sárkánycsont » 2013.11.05. 13:44

@Jc Denton (73339): Az oroszoknál nem volt hanem már megint probléma van.
https://www.google.ro/search?q=mATERIAL ... al&tbm=vid

Az ufo jelenségek mögött nem csak oroszok állnak már japánoknak is meg amerikaiaknak is van működő csészealjuk.
Ezt unom kikeresni.
S ez meg mesél :
https://www.youtube.com/watch?v=dG6s-weJEFo
0 x

Avatar
Jc Denton
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2012.12.09. 14:53

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Jc Denton » 2013.11.05. 14:03

@sárkánycsont (73346):
Az oroszoknál nem volt hanem már megint probléma van.
https://www.google.ro/search?q=mATERIAL ... al&tbm=vid
Melyik videóra gondolsz a rengeteg közül?
Az ufo jelenségek mögött nem csak oroszok állnak már japánoknak is meg amerikaiaknak is van működő csészealjuk
És a Németeknek nincs? Honnan veszed ezt a sok marhaságot???
S ez meg mesél
Mi viszont nem szeretjük a meséket egy tudományos fórumon!!

Megkérlek, hogy a bugyuta You Tube videókkal ne akarj bizonyítani semmit!!
Olyan videót tudok készíteni, amilyet csak akarok!! Már írtam egyszer!!!
0 x

sárkánycsont
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2013.10.11. 21:44

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: sárkánycsont » 2013.11.05. 15:13

@Jc Denton (73349): Nettről meg tv műsorokból tájékozódom :D S tényleg tévesen mondtam emlékezetből mivel ezzel van gond és nem az orosz...http://index.hu/kulfold/2013/10/09/fuku ... n_atkozva/
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2013.11.05. 15:15

@sárkánycsont (73371): Nem az atomenergiával van a baj, hanem az emberrel. :twisted:
0 x

Avatar
Jc Denton
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2012.12.09. 14:53

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Jc Denton » 2013.11.05. 15:19

@sárkánycsont (73371):

OK! A Japánok nem tehettek semmit, mert az atomerőmű megrongálódott egy földrengés során! Ez nem azt jelenti, hogy gondok vannak az atomerőművekkel. Ez bárhol előfordulhat a világon, ahol van ilyen erőmű.
0 x

sárkánycsont
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2013.10.11. 21:44

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: sárkánycsont » 2013.11.05. 15:24

@mimindannyian (73372): Mi baja szegénynek? :facepalm: Ne rekcumold annyit ... időnként hagyd rá.
0 x

Anwar
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2013.05.20. 18:21
Tartózkodási hely: Budapest

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Anwar » 2013.11.05. 16:26

mimindannyian írta:@Anwar (73332): Ki mondta, hogy csak egy galaxis létezik? Hol van ez az elmélet?
http://csillaghamu.blog.hu/2012/02/22/t ... olucio_hit
"Tudtad például, hogy kevesebb, mint száz évvel ezelőtt a legtanultabb fajtársaink is azt hitték, hogy a mi galaxisunk volt az egyetlen galaxis az Univerzumban?
Edwin Hubble a húszas években bizonyította be, hogy ez nem igaz."
Jc Denton írta:@Anwar (73332):

Ezek amiket felsoroltál, inkább az ostoba vallások tévedései!!
Miért?
0 x

Lezárt