Tudomány tévedései

Be nem sorolható, egyéb szkeptikus témák
Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2013.11.07. 22:36

@Rigel (73565): Az elütéseket kár cikizni. Nagyon jól értetted, mit írt Anwar. :)

A "Mi az élet értelme?" kérdést már sokan feltették és próbáltak rá válaszolni. Irodalmi igényű válaszok születtek rá és vallásos együgyűségek, talán ezós okoskodások is, de a TT majd akkor adhat erre választ, ha pontosan tisztában lesz azzal, hogy egyáltalán, mi az élet?
0 x

Avatar
Rigel
Hozzászólások: 1492
Csatlakozott: 2013.05.15. 10:49

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.11.07. 23:23

@Solaris (73571):
Solaris írta:Az elütéseket kár cikizni. Nagyon jól értetted, mit írt Anwar. :)
Bocs, de én csak abból indulhatok ki, amit a másik konkrétan leírt. Tudhatok én arról, hogy esetleg a kedves Anwar nem-e összeolvasott valami ezoterikus újhullámot, ami szó szerint és konkrétan az "élet-értelemről", mint valami holisztikus, mindent átszövő intellektusról handabandázik üres semmitmondást? Lehet, hogy tényleg azt akarta írni, hogy "élet értelem". Ki vagyok én, hogy megkérdőjelezzem a szándékát? Leírta. Erre tudok csak reagálni.

Egyébként pedig a hozzászólásom érdemi része (amit cselesen csak mellékesen vetettem oda) arra próbált rávilágítani, hogy hiábavalóság valamit firtatni, ha még arról sincs meggyőző bizonyítékunk, hogy a szóban forgó valami létezik-e egyáltalán. A nyelv egy nagyon komplex rendszer. A használatával bárki nyelvtanilag tökéletesen helyesen összepárosíthat - kérdésben vagy állításban - olyan fogalmakat, amelyeknek az égegyadta világon semmi közük egymáshoz. Például nyelvtanilag tökéletes kérdés, hogy "Milyen íze van a lilának?", de attól még erre soha nem lesz válasz.

Attól tartok, hogy úgy zusammen, a vallás, a filozófia, az ezotéria meg az összes hasonló üres szócséplés ebbe a nyilvánvaló hibába esik állandóan. Olyasmit keresnek, ami nem létezik.
Nem csoda, hogy még nem találták meg, pedig volt rá többezer évük...
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2013.11.08. 00:26

@Solaris (73571):
TT majd akkor adhat erre választ, ha pontosan tisztában lesz azzal, hogy egyáltalán, mi az élet?
SZVSZ nem, mert ez nem tudományos kérdés. Ez egy elhibázott kérdés! A "valami valaminek az értelme" reláció a hétköznapi életünk ügyes-bajos dolgaiban kialakított absztrakció, melyet hibásan akarunk kiterjeszteni az egész életre.
0 x

Mojjo
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2012.11.30. 12:00

Re: Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Mojjo » 2015.05.25. 15:11

agen_kolar11 írta:Akkor a témához visszatérve!
Nem tértél vissza a témához. Ismételten kérlek, a moderátori kérésnek megfelelően használjuk ezt a topicot a tudományról való elmélkedéshez.
agen_kolar11 írta:Mi okunk van feltenni azt,hogy egy 10000 evvel elottunk jaro,aranylag azonos utemben fejlodo (technikai,tudomanyos teren ) nem képesek pld. A fizikára egy jóval átfogóbb,sokkal több elméleti eredménnyel rendelkező 'nagy elméletet' gyártani?
Nem feltételezünk ilyesmit.
agen_kolar11 írta:Az,hogy mi még nem láttuk megdőlni bizonyos körülményk közt a relativitáselméletet
Pontosan látjuk, hogy bizonyos körülmények között a relativitáselmélet már nem használható. Ez mondjuk nem megdőlés, csak annyi, hogy elérte az alkalmazhatósága határait.

Szóval akkor összességében mit is vitatsz, kedves agen_kolar11?
0 x

Avatar
agen_kolar11
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2015.04.21. 21:41

Re: Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: agen_kolar11 » 2015.05.25. 15:33

Mojjo írta:
agen_kolar11 írta:Akkor a témához visszatérve!
Nem tértél vissza a témához. Ismételten kérlek, a moderátori kérésnek megfelelően használjuk ezt a topicot a tudományról való elmélkedéshez.
agen_kolar11 írta:Mi okunk van feltenni azt,hogy egy 10000 evvel elottunk jaro,aranylag azonos utemben fejlodo (technikai,tudomanyos teren ) nem képesek pld. A fizikára egy jóval átfogóbb,sokkal több elméleti eredménnyel rendelkező 'nagy elméletet' gyártani?
Nem feltételezünk ilyesmit.
agen_kolar11 írta:Az,hogy mi még nem láttuk megdőlni bizonyos körülményk közt a relativitáselméletet
Pontosan látjuk, hogy bizonyos körülmények között a relativitáselmélet már nem használható. Ez mondjuk nem megdőlés, csak annyi, hogy elérte az alkalmazhatósága határait.

Szóval akkor összességében mit is vitatsz, kedves agen_kolar11?
Amiota itt vagyok,azota egy a celom:minel tobb informaciot osszegyujteni,ami azt teszi nagyon valoszinuve,hogy van felso intelligencia.Az mar mas kerdes hogy hogy kepesek millionyi fenyevrol is idejonni esetleg.Erre a valaszom:nagyon valoszinu hogy annyival fejlettebbek,amivel kepesek athidalni a tavolsag okozta nehezsegeket.A relativitaselmeletrol annyit tudok,hogy kimondja:semmi nem utazhat a fenynel gyorsabban.Azaz a mai tudomany szerint gyakorlatban elfelejthetjuk azt,hogy valakik tobb szazezer evet u taznanak miattunk.Ha feltetelezzuk,hogy mondjuk egymillio eve letrejott egy mai fejlettsegu civilizacio-akkor felteteleznunk KELL azt is,hogy ha meg nem pusztult ki,akkor találtak valami módszert az utazásra.Mert ugye 500 ev alatt annyi uj tudomanyos 'eszme' volt amit elfogadtak,es ebbol annyi valt tulhaladotta... :-) fogadas????
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.05.25. 20:13

agen_kolar11 írta:Mert ugye 500 ev alatt annyi uj tudomanyos 'eszme' volt amit elfogadtak,es ebbol annyi valt tulhaladotta... :-) fogadas????
Még nem válaszoltál. Arról beszélsz tehát, hogy el tudunk képzelni mindent, tehát képzeljünk el, és készüljünk erre? Ez ostobaság.
Abból, hogy a tudomány hogyan fejlődött, nem következtethetsz arra, hogy ez így fog menni tovább is. Sőt, ugye az is opció, hogy a következő fejlődési szint elkerülhetetlenül a saját magunk kiirtásához vezet.

Te tehát nem bármit tudsz elképzelni, egyszerűen csak dédelgeted az földön kívüli élet reményét. Talán kevés a barátod, talán egy kézzelfogható istenre vágysz már - de mindegy mi az ok, ez még okoskodásnak is gyenge.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6521
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.05.25. 21:12

agen_kolar11 írta:Amiota itt vagyok,azota egy a celom:minel tobb informaciot osszegyujteni,ami azt teszi nagyon valoszinuve,hogy van felso intelligencia.
Ez nem helyes. Tehát van egy prekoncepciód, és kizárólag olyan információkat gyűjtesz, amelyek azt megerősítik. Ezt hívják megerősítési torzításnak. Miért nem inkább az igazságot akarod kideríteni?
0 x

Avatar
agen_kolar11
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2015.04.21. 21:41

Re: Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: agen_kolar11 » 2015.05.25. 21:18

mimindannyian írta:
agen_kolar11 írta:Mert ugye 500 ev alatt annyi uj tudomanyos 'eszme' volt amit elfogadtak,es ebbol annyi valt tulhaladotta... :-) fogadas????
Még nem válaszoltál. Arról beszélsz tehát, hogy el tudunk képzelni mindent, tehát képzeljünk el, és készüljünk erre? Ez ostobaság.
Abból, hogy a tudomány hogyan fejlődött, nem következtethetsz arra, hogy ez így fog menni tovább is. Sőt, ugye az is opció, hogy a következő fejlődési szint elkerülhetetlenül a saját magunk kiirtásához vezet.

Te tehát nem bármit tudsz elképzelni, egyszerűen csak dédelgeted az földön kívüli élet reményét. Talán kevés a barátod, talán egy kézzelfogható istenre vágysz már - de mindegy mi az ok, ez még okoskodásnak is gyenge.
Mit akarsz azzal mondani hogy bármit el lehet "képzelni"?Elképzelni nem olyan dolgokat szoktak,aminek kicsi a valószinűsége?Én kifejtettem,hogy annak az esélye,hogy fejlettebb civilizáció a földön kívül,meglepően nagy már csak a világegyetem méreteit nézve is,még ha nagy távolságra alakultak is ki a Tőlünk.
0 x

Avatar
agen_kolar11
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2015.04.21. 21:41

Re: Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: agen_kolar11 » 2015.05.25. 21:24

Szilágyi András írta:
agen_kolar11 írta:Amiota itt vagyok,azota egy a celom:minel tobb informaciot osszegyujteni,ami azt teszi nagyon valoszinuve,hogy van felso intelligencia.
Ez nem helyes. Tehát van egy prekoncepciód, és kizárólag olyan információkat gyűjtesz, amelyek azt megerősítik. Ezt hívják megerősítési torzításnak. Miért nem inkább az igazságot akarod kideríteni?
Kedves András!

Ti,szkeptikusok úgyis csípőből letagadjátok az UFO-k létezését.Ezért ha én,akár saját magam részéről el akarom dönteni,hogy mi az igazság,akkor nekem olyan infókat kell gyűjteni,amik ezeket erősítik-ti úgyis hozzátok a többit.Rigel érve,pl. hogy semmiféle Földönkívüliek általi rádiósugárzást nem észleltünk eddig,komolyan elgondolkoztatott.Sajnos nem vagyok fizikus,nem értek a rádióhullámokhoz...Viszont:ha jól tudom,akkor a Kozmikus Háttérsugárzást pld. évtizedekkel a rádióhullámok felfedezése után találták meg.Ez hogy lehetséges?Egy ilyen sugárzást,ami az egész univerzumban mindenhol "ott van" hogyhogy ilyen lassan vettek észre?Én ebből arra következtetek,hogy akik ezzel foglalkoznak,a világon levő összes rádiósugárzás töredékét sem vizsgálták meg eddig.Vagy tévedek?
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.05.25. 21:26

agen_kolar11 írta:Én kifejtettem,hogy annak az esélye,hogy fejlettebb civilizáció a földön kívül
Kifejtetted, de teljesen alaptalan a gondolatmeneted. Rigel sokkal megalapozottabban érvelt amellett, hogy kevés, vagy talán egy sincs rajtunk kívül. Kinek van igaza? Biztosan nem tudjuk. Itt jön a képbe a mit tudunk elképzelni. Te húzod ahhoz, hogy feltételezd az idegeneket. Elfogult vagy, ami nem igazán jó, ha az igazságot keresed - ahogy András is utalt rá az imént.
0 x

Avatar
Musician1
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2018.08.01. 18:40

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Musician1 » 2018.08.17. 09:19

Alapos keresgélés után döntöttem csak úgy,hogy ezt a Topikot választom következő hozzászólásomhoz.
Egyben bízva benne,nem az lesz majd a sorsa,mint sok előzőnek.
Még mindig úgy gondolom - és velem együtt sokan mások is- ,ez a fórum arra hivatott elsősorban,hogy kiderítse az IGAZSÁGOT.
A mindenkori,általános és nem a személyes,vagy abszolút igazságra gondolva ezzel. Habár állítom és vallom,hogy a maga módján mindenkinek igaza van. Elsősorban ugye a személyhez mérten. Miért is ne?
No de ha pl. ebbe a " mindenkibe " beletartoznak azok is,akikkel nem értek egyet valamiért,meg azok is akikkel egyetértek,akkor talán nem csak Putyinnak, Trumpnak, Orbánnak, Gyurcsánynak, Vonának, Szilágyinak-sorolhatnám akármeddig- van igaza,hanem nekem is.
A világnézetnek nevezett akármivel,no meg az ún.egoval kezdődik az egész. Hangozzon ez akármilyen furcsán.
Ezen atribútok hiányában ugyanis az ember nem teljes ember.
Az ok,okozati tényezőkre most nem térnék ki annak ellenére,hogy nem nevezhetők jelentéktelennek.
Egy olyan valami következik,amellyel senkinek nem kötelessége egyetérteni,sőt elutasítani sem.
Éppen a feljebb felsorolt dolgok miatt,azok kapcsán. A teljesség igénye nélkül...:-)

Rendkívüli felfedezés: vírus alakíthatja a globális földi időjárást?


Ezekre az eredményekre tényleg senki sem számított. Mindent újra kell írnunk?


http://titokterminal.com/rendkivuli-fel ... idojarast/

Ha már úgymond lúd,akkor legyen kövér.......:-)

A következő-vitára kiválóan alkalmas- " téma" az itt (alább kicsit) található:


A hitetlenség hajnala: a teszteken a mesterséges intelligencia megtagadta Jézust és Istent
!


Mivé lesz így az emberiség? Botrányos eset borzolja a világ kedélyeit
!

http://titokterminal.com/a-hitetlenseg- ... es-istent/

Bízva benne,hogy ilyesmi nem ad majd okot a topik lezárására,hanem pont ellenkezőleg,minden létező vélemény kifejtésére!
Előre is tisztelettel köszönöm!
0 x

Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2018.08.17. 10:04

Musician1 írta:
2018.08.17. 09:19
Alapos keresgélés után döntöttem csak úgy,hogy ezt a Topikot választom következő hozzászólásomhoz. ...
Kép
0 x

Avatar
Musician1
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2018.08.01. 18:40

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Musician1 » 2018.08.17. 10:34

Kedves,aranyos Solaris!
Örömöd lássa,én erre nem válaszolok a stílusodban,csak tudomásul vettem. :-)
Majd az idő,meg a nagyérdemű eldönti.
Ki-ki a maga módja,megitélése alapján. :idea:
0 x

Avatar
Musician1
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2018.08.01. 18:40

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Musician1 » 2018.08.17. 11:10

Csak azért,hogy ne lehessen valótlanságokat állítani és elitélni egy oldalt,mert az " túl ezos" , meg mi a nyavalya,hát itt egy HÍRNEK számító valami,amelyet egy inkább tudományosnak tartott oldalon közölnek.
A tények és az állítások között,igenis érzek némi külömbséget. Hozzátéve mindjárt azt is,hogy nem sokra mennénk nélkülük.
Mondom ezt azért is,mert a nagy/híres tudomány nem állna szótlanul és tétlenül,ha tényszerű és indokoltan elfogadható magyarázattal rukkolna elő.
Sorolhatnám az érintett institúciókat,de minek?
Még arra sem vetemedek,hogy holmi CÍMSZAVAKKAL finomítsak.
Itt a Link és döntsön mindenki,mit kezd vele.


https://infostart.hu/tudomany/2018/08/1 ... ros-hatasa

Hastala vista!
0 x

Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2018.08.17. 11:13

Musician1 írta:
2018.08.17. 10:34
Olvasatlan hozzászólás Szerző: Musician1 » 2018.08.17. 10:34
Kedves,aranyos Solaris!
Örömöd lássa,én erre nem válaszolok a stílusodban,csak tudomásul vettem. :-)
Majd az idő,meg a nagyérdemű eldönti.
Ki-ki a maga módja,megitélése alapján. :idea:

Ez nem öröm, hanem gúnykacaj, ha nem látnád. Már ismét a Titokterminál c. szennylappal jössz. Minek? Nem kellene előbb tanulnod, hogysem minden marhaságot ide másolj, vagy itt add meg a hivatkozást, s a tartalmakra itt várj adekvát válaszokat? Kinek van ideje sorban végig menni mindazon blődlihalmazon, amiket idehurcolsz? Kinek van ideje téged mindenben felvilágosítani, amikor tisztán látszik, hogy hiányoznak az alapvető természettudományos ismereteid? Az írásképed alapján nem vagy éppen fiatal, de azért hasalj neki a középiskolai tananyagoknak, sosem késő.
0 x

Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2018.08.17. 11:21

Musician1 írta:
2018.08.17. 11:10
... hát itt egy HÍRNEK számító valami,amelyet egy inkább tudományosnak tartott oldalon közölnek. ...
Szerintem inkább bulvárlap, mintsem tudományos, de ez most mindegy. A hivatkozott cikk tartalma valós és aki nyitott szemmel jár, tudja, hogy így van. A cikkben ott van egy csomó okozat, de tudjuk az okot is, a globális klímaváltozás természetes folyamatok és az emberi tevékenység miatt. Ami még nincsen meg, az a probléma gyakorlati megoldása. Pusztítani már tudnunk földi méretekben, de helyrehozni még nem. Sajnos, ez ügyben pesszimista vagyok.
Még valamit, a hír nem tartozik a tudomány tévedései közé. :)
0 x

Avatar
Musician1
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2018.08.01. 18:40

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Musician1 » 2018.08.17. 12:53

Solarist nem kívánom mindenáron idézni,de ez a fajta megközelítés már elfogadhatóbb.
Nem azt állítom,hogy egyetértek mindnben,erről szó sincs.
Mi lenne,ha maradnánk a tények talaján és a szóbanforgó témára koncentrálnánk?
Én nem foglalkozok azzal,ki honnan,miért van itt,de még olyanok sem érdekelnek nagyon,kinek mennyi az ideje és lehetősége-meg persze érdeke- azzal foglalkozni,ami nem a szíve csücske.
Egyébként ha valami konkrét dolog érdekel,vagy esetleg nem,annak mindig megvannak az okai.
Az csak pozitívumnak számít nálam,ha valaki érthetően,világosan-ne adj Isten- tisztességgel óhajt fogalmazni.
Nem mindenki tartja ezt szem előtt errefelé. Tisztelet a kivételnek!
Az " írásképnek" titulált akármivel remélem érezhetően tisztában is vagy,ha már elpuffantottad. Olyanokat pedig jobb lesz ha nem állítsz,amiről halvágy gőzöd sem lehet.
Jól vigyáztam ugyanis eddig a fontosabbnak nevezhető tényezőkre,amivel talán alkalom adtán vissza élhetne valami hiénafajzat.
Közszereplői ambícióim sosem voltak és bízok benne nem is lesznek,így semmi különös gondom a találgatásokkal sem,meg a provokációkkal sem.
Említettem volt,hogy kedvelem az igaz mondásokat,de vannak amelyek bíztatásának azért nem vagyok hajlandó eleget tenni...
Remélem,még kapizsgálod homályosan,mire is céloztam.
Nem tévedés,hogy újra a fórumon ajánlott tegező formát használom. Hahahahe...he? :-)
A hír oda tartozik,ahová való.
Annak meg kimondottan örülök,hogy ennyire kiméletes vagy a "nemtudományosnak nevezett oldallal".
Apropó !
Jobb lenne,ha végre nem csak csípőbőt tüzelnél a TitokTerminál oldalra,hanem bővítenéd a híres tudományosnak vélt ismereteidet,no meg nagytudásodat arrafelé is.
Hiába próbálsz hányingert kelteni az érdeklődő és figyelmes emberekben.
A szkeptikusok is éppen olyan kissebbség,mint a homofóbia,genderizmus,vagy a " másság".
Tehetsz bármit,ez akkor is tény és való.

Hastala vista Hombre! ( szándékosan kerültem a félember jelzőt ) !!!
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6521
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Tudomány tévedései

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2018.08.17. 13:26

Látom, ezt a topikot is csevegőtopiknak akarod használni, ahova bedobálsz össze-vissza linkeket, és azt várod, hogy majd arról beszélgetünk.
Ez egy fórum, amiben topikok vannak. Ha valamiről beszélgetni akarsz, akkor nyiss az adott konkrét témáról topikot, és írd le a konkrét felvetést, ne csak linket bedobva, hanem ismertetve, hogy mi van rajta, és konkrétan mi ezzel kapcsolatban a kérdésed, problémád, felvetésed.
Az a baj, hogy nem rendeltetésszerűen használod a fórumot.
A topikok nyitó hozzászólása jelzi a topik témáját, minden topikban ahhoz kapcsolódóan kell hozzászólni.
Ez egy régi topik, ami már nincs használatban, és nem arra való, hogy csevegőtopikká alakítsd. Ezért lezárom.
0 x

Lezárt