Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Be nem sorolható, egyéb szkeptikus témák
Valery
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:12

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Valery » 2011.11.10. 10:48

Kérdeztétek a női sci-fi rajongót.
Tizenévesen Asimov volt a nagy kedvenc Arkagyij és Borisz Sztrugackij mellett. Akkor valahogy úgy éreztem a műveik olvasása közben, hogy ez megtörténhetne. A Sztrugackij testvérek esetében különösen. Utánuk Lem következett a listán.

Filmben igyekszem nem a realitásra koncentrálni, de nem mindig sikerül.
A Minority report szerintem is egész jól sikerült, volt benne pár nagyon ügyes megoldás. Hoolywoodtól rosszabat vártam. :-)
Egyébként a Stalkert, a Piknik a senki földjén címü mű 5 órás feldolgozásást nem bírtam megnézni.
0 x

Avatar
alagi
Hozzászólások: 1275
Csatlakozott: 2011.01.29. 23:09

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: alagi » 2011.11.10. 14:30

@Valery (33388):

Az en lanytestverem is sci-fi rajongo, tehat azert van ilyen.

A Stalker csak ket es fel oras egyebkent, nekem tetszett, pont az a jo benne hogy alig tortenik valami.
(egyebkent ketszer kellett leforgatni, mert elsore nem sikerult elohivniuk a filmet.)
0 x

ge3lan
Hozzászólások: 415
Csatlakozott: 2009.12.22. 23:48

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: ge3lan » 2011.11.19. 18:37

Primer/Találmány
Egy megnézés arra sem volt elég, hogy rendesen követni tudjam az eseményeket, nemhogy hibákat keressek.
Többször meg nem néztem meg, mert annyira nem élvezetes, de próbálkozzatok :D
Vigyázat, a magyar szinkron és felirat csapnivaló.
0 x

Avatar
sajnos_kacat
Hozzászólások: 680
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:43
Tartózkodási hely: Budapest

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: sajnos_kacat » 2011.11.19. 19:21

@ge3lan (34158):
Kis segítség az idővonalak kibogozásához:
http://www.freeweb.hu/neuwanstein/primer_timeline.html
Illetve itt egy másik elképzelés ugyanerről:
http://xkcd.com/657/large/
0 x

ge3lan
Hozzászólások: 415
Csatlakozott: 2009.12.22. 23:48

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: ge3lan » 2011.11.19. 20:12

@sajnos_kacat (34161): Köszi, a 12 dühös ember még kb megvan :D
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2011.11.19. 22:01

Lehet, hogy van, akinek már lerágott csont, de szvsz. "érdekes" lehet. (Nem sci-fi, bár,...Scientológia)
http://www.putlocker.com/file/F4F210DD042BE145#
0 x

ge3lan
Hozzászólások: 415
Csatlakozott: 2009.12.22. 23:48

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: ge3lan » 2011.11.28. 01:58

A Dr. House amúgy orvosi scifinek számít? :D
0 x

Avatar
Methos
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.11.29. 22:31

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Methos » 2011.11.30. 21:14

Sziasztok! Olvasgattam a fórumot, és nagyon tetszik a téma, meg amikről beszélgettek. :) Tökre élvezetes volt végigolvasni. Három film kapcsán azonban úgy érzem, nem tudok megállni pusztán az olvasgatásnál.

A Függetlenség napja. Zsolesz 14-nek: Azért nem lett volna jó simán csak felküldeni, mert az emberek ahhoz is lököttek voltak, hogy a kormány irányítási funkcióit sikeresen megállapítsák. Nem hogy távirányítással kizsonglőrködjek az űrbe.Továbbá, attól hogy az anyahajóban lévő atom kipukkan, még nem biztos, hogy az anyahajó pont ráesik az alatta lévőkre, vagy nem tudom hogy gondoltad. Elvégre egy tengeri flotta mondjuk legnagyobb hajójának a kilövése nem vonja maga után az egész flotta automatikus (csak úgy önmaguktól történő) megsemmisülését. A vírus kellett, hogy a földi ember, a maga készítette járműveivel felvehesse ellenük a harcot. És itt a másik téma a vírus, és a Windows 95. Ez pounderstibbons-nak volt az észrevétele. Erről az jut eszembe amit a Világok Harca kapcsán mondtatok, a bacilussal kapcsolatban. Itt sem kizárt, hogy egy olyan társadalom ők ahol, erre még nem volt példa. Talán csak magas rangú katonáknak adatott meg a számítógép használati jog náluk, azért ez nem egy olyan eget rengető baki amit ne lehetne jó pár okkal kimagyarázni. Amúgy szerintem a Függetlenség napja máig a legjobb film a témában. A Skyline-t nem tudtam kiakadás nélkül végig nézni. Fuss, bújj, fuss, bújj, jön, fuss, bújj, meghalsz. Kiveszik az agyad, hogy a vége főcím alatt végre történjen is valami, csak azt nem tudni mi lesz a vége. A Los Angeles-es meg túl katonai nekem. Ha valami katonaira vágyom beteszem pl, a Peacemakert, vagy egy Tom Clancy regény filmes adaptációját. :)

A másik a terminátor. Nekem ott bukik a kerettörténet, hogy valóban egy ennyire intelligens gép, mint a SkyNet, hogy nem jön rá egy valamire. Csupán egy dolog kell, ahogy Curly is megmondta. Az abszolút sikeres hadi taktika az ember ellen. SENKIT se küldeni sehova az időben. Most komolyan mennyi esély van rá, hogy Sarah lefekszik Kyle-al ha nem akarja gyilkos robot a jövőből legyilkolni? Abszolút semmi. DE! Ha mégis megesne valahogy a dolog, mondjuk Kyle a jövő ismeretét kihasználja a tőzsdén, szerez egy valag pénzt, és elcsábítja. Mert lássuk be, abban koszos ballonkabátban rohadtul vonzó ám. Vagy bármilyen más úton teherbe ejti. Már akkor sem az a Johhn Connor fog felnőni, aki képes lenne az emberiség új "atyja" lenni. Meg ki hinné el nekik ezt a robot dumát, ha nem gyűlnek körülöttük a hullák? Amúgy szeretem a Terminátor filmeket, imádom a poszt apokaliptikus jövőt amit lefestenek. :)

A harmadik a Distct 9. Láttam moziban, és nem találom túlzottan reálisnak, sőt semennyire nem tartom annak. Gáborral értek egyet, ha egy ilyen landol Afrikában, évekkel később talán, de ez nagy TALÁN, már Afrika sem lenne. Ott dekkol egy elvileg űrrepülésre képes tárgy Afrika felett. Nem egy cölöpön áll, nem lóg semmin, hanem lebeg. Úgy tartja magát a levegőben, hogy például űrrakétákéhoz hasonló anyagot nem bocsát ki, vagyis valamilyen erő, vagy berendezés a levegőben tartja. És sem az USA, sem az oroszok, sem Kína, vagy az arabok nem próbálják meg az amúgy is csóró Afrikától elvenni? Teljesen irreális szerintem. A leg valószínűbb, hogy háború törne ki a birtoklásáért, de az sem kizárt, hogy gazdagabb országok megpróbálnák megvenni. Hiába nem földi eredetű, hiába vannak alatta/rajta/felette/mellette/benne idegenek. A mi bolygónkon a pénz a legnagyobb úr, sokszor sokan azt is eladják ami nem az övék. Így aztán lehetetlennek tartom, hogy az éveken át senkit ne izgasson a nagyobb hatalmak közül.

Persze ezek csak a saját véleményeim, remélem senkit nem bántottam meg semmivel. :)

Bocsánat, hogy ilyen hosszú lett, nagyon belelkesültem. :)
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2011.11.30. 21:32

@Methos (35416): Szemezgetek:
A vírus kellett, hogy a földi ember, a maga készítette járműveivel felvehesse ellenük a harcot. És itt a másik téma a vírus, és a Windows 95. Ez pounderstibbons-nak volt az észrevétele. Erről az jut eszembe amit a Világok Harca kapcsán mondtatok, a bacilussal kapcsolatban.
Tudom, hogy kártékony számítógépes programokat is vírusnak hívják (megtévesztő) de semmi köze a valódi vírusokhoz. Egy Windows-ra írt vírus még a Földön sem csinálna semmit egy másik operációs rendszeren, nemhogy egy tőlünk külön fejlődőt és épített számítógépen. Egyszerűen azért mert nem kompatibilis.
És sem az USA, sem az oroszok, sem Kína, vagy az arabok nem próbálják meg az amúgy is csóró Afrikától elvenni? Teljesen irreális szerintem. A leg valószínűbb, hogy háború törne ki a birtoklásáért, de az sem kizárt, hogy gazdagabb országok megpróbálnák megvenni. Hiába nem földi eredetű, hiába vannak alatta/rajta/felette/mellette/benne idegenek. A mi bolygónkon a pénz a legnagyobb úr, sokszor sokan azt is eladják ami nem az övék. Így aztán lehetetlennek tartom, hogy az éveken át senkit ne izgasson a nagyobb hatalmak közül.
Nem valószínű, hogy háború törne ki. Ez az áldozat senkinek nem érné meg. Egyszerűbb, biztosságosabb és jövedelmezőbb az együttműködés. Más kérdés, ha olyan ország területére érkezne mint Észak-Korea...
0 x

Avatar
Methos
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.11.29. 22:31

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Methos » 2011.11.30. 21:44

Igen, amit te írsz az még reálisabb is. De ki tudja, ha az USA képes volt elmenni Irakba pusztán az olaj miatt, lévén, hogy vegyi fegyót nem találtak. Szerintem simán bevállalnák, hogy kilábaljanak szorult anyagi helyzetükből. De az is remek gondolat amit Észak-Koreával kapcsolatban mondtál. Mert ha teszem azt senki nem tesz semmit azon kívül, hogy sasolják Afrikát amint gettósítják az idegeneket, Észak-Korea Kína támogatásával a háta mögött megapprobálhatná elcsaklizni, amit persze az USA nem engedne. Azt helyzetet azonban továbbra is furának tartom ami a filmben kialakult.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2011.11.30. 22:07

@Methos (35419): Először is, Irakot nem az USA, hanem az USA vezetés alatt nemzetközi erők támadták meg. Sokféle okot említenek, de ha számokat megnézed az USA többet veszett rajta mint nyert! És gondolom tanultak a hibájukból. Másik meg az, hogy ugye van egy Biztonsági Tanács nevű ENSZ szervezet, aki nem vétózta meg az Iraki háborút (Kína, Oroszo. tartózkodott, cserébe hasonló ügyekért). Szóval láthatod a nagyhatalmak együttműködnek.

Valószínűleg egy ilyen horderejű ügynél nem a háború merül fel elsőnek, hanem talán az, hogy egy normális (AIDS-mentes) országgá kupálják ki azt az Afrika országot, tegnapra. Észak-Koreánál én két forgatókönyvet tudnék (nem katonai szakértőkén) ilyen helyzetben elképzelni: az egyik, hogy ÉK rájön ebből mennyit profitálhat és enged (ezáltal fokozatosan lazul a Diktátum), a másik, hogy nem enged és a G-20 katonai hadereje lerohanja, ami valljuk be nem egy háború lenne, hanem ÉK elverése.
0 x

solarboat
Hozzászólások: 928
Csatlakozott: 2011.01.29. 23:28

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: solarboat » 2011.11.30. 22:16

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára solarboat 2013.04.22. 19:48-kor.
0 x

solarboat
Hozzászólások: 928
Csatlakozott: 2011.01.29. 23:28

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: solarboat » 2011.11.30. 22:21

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára solarboat 2013.04.22. 19:47-kor.
0 x

Avatar
Zsolesz14
Hozzászólások: 466
Csatlakozott: 2010.09.21. 10:39

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Zsolesz14 » 2011.11.30. 22:47

@Methos (35416):
Azért nem lett volna jó simán csak felküldeni, mert az emberek ahhoz is lököttek voltak, hogy a kormány irányítási funkcióit sikeresen megállapítsák. Nem hogy távirányítással kizsonglőrködjek az űrbe.
Hát felmehetett volna valaki a gépben, hősi halált halva az egész emberiségért.
Továbbá, attól hogy az anyahajóban lévő atom kipukkan, még nem biztos, hogy az anyahajó pont ráesik az alatta lévőkre, vagy nem tudom hogy gondoltad.
Ha jól emlékszem, akkor a kicsik a nagyból kaptak valami energiát amivel működtek, nekem úgy jött le, hogy ha kipukkan a nagy, akkor a kicsiknek is annyi (lezuhannak, nem bírnak majd repülni, a pajzsuknak is annyi stb). De most visszagondolva az egészre lehet rosszul gondoltam :D
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2011.12.01. 08:39

@Zsolesz14 (35423):

Csak egyszer merték leadni a sokkal őszintébb változatot, ahol az ufók nyernek:
http://comment.blog.hu/2011/11/07/a_soh ... _a_film_on
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2011.12.01. 10:24

@solarboat (35422):

Tudtommal nem készült,de szerintem nem az a típusú könyv ,ami megmozgatná a forgatókönyvírók fantáziáját.
Manapság már a legtöbb stúdió sci-fi akciófilmekben gondolkodik,a regény nem kimondottan alkalmas alapanyag.
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2011.12.01. 12:51

A kritikai nézőpont kialakításánál szerintem próbáljunk meg differenciálni.
Rögtön az elején ,ugye,van az alaphelyzet.Egy sci-fi típusú filmnél nem biztos,hogy ennek a létrejöttét valószínűségi szempontból kellene vizsgálni.
Ezt főleg az egyik kedvencem a District 9 védelmében próbálom elmagyarázni.
Ebben a filmben az alaphelyzetet,tehát a a történet kiindulópontját nem csak az adja,hogy idegenek látogattak a Földre,ami tudjuk mennyire valószínűtlen,hanem már egy ebből tovább bonyolított helyzet,nevezetesen az idegenek gettóba történő zárása és az immár csillagközi szintre emelt faji megkülönböztetés.
Én ebben látom a film nagyszerűségét, és ha a látogatás valószínűségével nem foglalkozok,akkor azzal sem,hogy miért pont Dél-Afrika fölött lebeg az űrhajó,és mi a többi nagyhatalom hozzáállása ehhez az egészhez.
Egyszerűen ezt fogadom el a történet kiindulópontjának,és megnézem mit tud kihozni ebből az alkotó.
Ugyanígy lehet megközelíteni a Solarist vagy a Stalkert is.
A kivitelezésben viszont el lehet várni némi tudományos igényességet,ezt egyáltalán nem vitatom.
A Függetlenség Napja ilyen szempontból ,a kozmoszkompatibilis számítógépes vírusával ,hagy némi kívánnivalót e téren.
Mielőtt bárki is leszedné a fejem,ezek csak vélemények.Nem is biztos,hogy helytállóak,de hát csak beszélgetünk.
0 x

Avatar
alagi
Hozzászólások: 1275
Csatlakozott: 2011.01.29. 23:09

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: alagi » 2011.12.01. 14:45

@lorenz (35432):
Ugyanígy lehet megközelíteni a Solarist vagy a Stalkert is.
Innen europabol ez nem latszik annyira, de a district 9-nek valami teljesen mas inspiracioja volt mint a Solarisnak vagy a Stalkernek.
A filmben megtortent esetek (vagyis elethelyzetek) nagyjabol tenyleg megtortentek Fokvarosban, csak az idegenek helyett feketek voltak, es persze nem volt urhajo. :)
http://en.wikipedia.org/wiki/District_Six,_Cape_Town
Ezert erzem kicsit eroltetettnek itt a vitatokat, hogy de ha az urhajo ideszall, vagy odaszall, akkor mi van. Ez a film az apartheidrol szolt elsosorban.

Egyebkent a film szerintem is nagyon jo, a foszereplo zsenialisan hozza az ugyefogyott hivatalnok figurajat.

Tanulsag: Ha megnezel egy filmet, erdemes rogton a wikipedia oldalat is lecsekkolni, sokszor derul ki valami erdekes.
http://en.wikipedia.org/wiki/District_9
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2011.12.01. 14:45

@lorenz (35432): Vitatnám...
Rögtön az elején ,ugye,van az alaphelyzet.Egy sci-fi típusú filmnél nem biztos,hogy ennek a létrejöttét valószínűségi szempontból kellene vizsgálni.
Ez a forum a tudományos kritika a foruma, a scifi kitárgyalása szerintem nagyon is ide való. Ez nem filmkritika.
Ezt főleg az egyik kedvencem a District 9 védelmében próbálom elmagyarázni. Ebben a filmben az alaphelyzetet,tehát a a történet kiindulópontját nem csak az adja,hogy idegenek látogattak a Földre,ami tudjuk mennyire valószínűtlen,
Bocs, de ugyanannyira valószínű mint valószínűtlen. Nem tudjuk.
Én ebben látom a film nagyszerűségét, és ha a látogatás valószínűségével nem foglalkozok,akkor azzal sem,hogy miért pont Dél-Afrika fölött lebeg az űrhajó,és mi a többi nagyhatalom hozzáállása ehhez az egészhez.
Nézd a film egyszerű mint a bot, szegény afrikaiakat kizsákmányolják; erre ráhúztak egy csótánybőr, amiből egy olyan szituáció lett ami finoman szólva is megmosolyogtató. A film egy teljesen irreális társadalmi szituációt mutat be, aktuálpolitika és a társadalomtudomány semmibevételével. Ehhez nem az űrcsótányokat kell ismerni, hanem a jelenlegi világ társadalmi berendezkedését. A film ezzel nem foglakozik, mert akkor nem lehetne az ember szájába rágni: légy szolidáris Afrika elnyomott népével!
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2011.12.01. 14:58

@alagi (35433):
"Ezert erzem kicsit eroltetettnek itt a vitatokat, hogy de ha az urhajo ideszall, vagy odaszall, akkor mi van. Ez a film az apartheidrol szolt elsosorban."

Valami ilyesmire próbáltam utalni én is.
Természetesen tudom,hogy a District-ben az apartheid volt a fő vonal és ,hogy milyen könnyen válik az ember áldozatává.A másik két film csak abban vethető össze emezzel,hogy mindkettő az emberi természet működését ,reagálását boncolgatja.
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2011.12.01. 15:26

Különben a District 9-t jóval megelőzte témájában az Alien Nation sorozat/film/regények. Csak ugye amerikában mégse az apartheidből merítettek öleteket, hanem saját történelmükből.
http://www.imdb.com/title/tt0094631/plotsummary
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2011.12.01. 15:33

@Gábor (35434):

"Vitatnám..."

Mindjárt gondoltam.
Persze kissé sarkított a példa, és bizonyára neki is állsz majd szétcincálni,de engem arra emlékeztet,mintha valaki kifogásolná az anatómiai helyességet Picasso alakjain.
Egy sci-fi nem mindig erről szól.
A te értelmezésedben ha egy filmben elhangzik a ,teszem azt,az"antigravitációs hajtómű" jelzős szerkezet,akkor az a film már el is hasalt a tudományos igényesség előtt.
Eleve ha már erről a műfajról beszélünk,előfeltétel bizonyos,a jelen ismereteinket és tudásunkat meghaladó tényező.Ettől lesz a sci-fi az ami.Persze lehet poszt apokaliptikus filmet csinálni szigorúan tudományos alapokon,de ez a műfajnak csak egy ága.
Még a híres és igazán kellő alapossággal kivitelezett Kapcsolat c. film is tartalmaz olyan elemet,ami meghaladja a mai tudományos-technikai színvonalat(egy féregjárat megépítését).
Ezek után kíváncsi lennék azokra a filmekre,amelyek megfelelnek a szigorú feltételeidnek.Vagy már írtad korábban?

Egyébként az utolsó mondatod tiszta filmkritika.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2011.12.01. 16:20

@lorenz (35437): Miért is probléma neked a filmkritika tudományos szemmel? Mid csorbul ha megtudod, hogy nincsen antigravitációs hajtómű? Előbb még te is azon keseregtél, hogy a scifi a fantazy-ba hajlik és, hogy ma nincsenek jó scifik. A scifi magyarul tudományos fantasztikus, és nem áltudományos-varázslós. Szóval?
Vagy már írtad korábban?
Le, K-pax.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2011.12.01. 16:40

@Gábor (35438): Nézd itt van egy jambusokban írt hexameter:

Alaktlaktalan formák színtelen színei
rendetetlen rendszerében írást színleli
Árnyék pezsegve oldódik a fényben, midőn
a fekete tinta papírra ível a nagy semmit.

Ja, hogy ez nem hexameter? És nem is jambusokban van írva? Ok, akkor nevezzük nevén, ezt is meg a scifit is. Nyugodtan kimondhatjuk valamiről, hogy nem az, ha egyszer nem az. Picasso sem anatómia rajznak szánta azt a festményét hanem avangardnak. Problem?
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2011.12.01. 17:10

@Gábor (35439):

A tudományos fantasztikusban a helyes arány szerinted 99% tudomány és 1% fantasztikum.
Igen kevés alkotói szabadságot engedélyezel a készítőknek.
Ha a te tudományos kritériumaid szerint járnának el, jóval szegényesebb lenne ma a filmipar.

Nem véletlen,hogy egyetlen film az ,ami megfelel szigorú elvek mentén kialakított ízlésednek.

De no problem!
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2011.12.01. 17:18

@lorenz (35440): Ez nem az én kritikám, a fórumon nem fogok másról beszélni csak tudományos szkepticizmusról. Ennek ellenére nem csak ebből állok, de az nem ide való. Off vége.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2011.12.01. 18:00

Ilyen megközelítésben hova kerülne a Source Code? Nekem tetszett, de a fikció része igencsak túlsúlyban van: megmenteni egy ember agyát, aki meghal, és kibányászni belőle fontos információkat, miközben, ahogy kiderül, az efféle agy újraélesztés párhuzamos univerzumokat kelt életre, melyek között információcsere lehetséges. Kizárva azt hiszem, nincs a filmben előadott lehetőség, max ma semmi sem utal erre.
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2011.12.01. 18:22

Azt próbáltam kifejteni,hogy a sci-fi-nél azért hagyhatnánk némi mozgásteret a fantasztikumnak is.
Egy Discovery műsornál természetes,hogy az ember maximális tudományos pontosságot vár el,és azt a műsort szigorúan az annak megfelelő szabályok szerint szerint kell elkészíteni.

Egy tudományos-fantasztikus filmet akkor is tudok értékelni,ha a filmben hiperhajtóművekről esik szó.

Azt hittem,hogy ebben a topicban a kirívóbb tudományos pontatlanságokra szeretnétek felhívni a figyelmet.
Ugyanis egyebekben (a K-PAX kivételével) a legtöbb fantasztikus filmet megvádolhatjuk tudománytalansággal.
Vagy csak nem tudom Gábor hol akarja meghúzni a határt.
0 x

Avatar
Zsolesz14
Hozzászólások: 466
Csatlakozott: 2010.09.21. 10:39

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Zsolesz14 » 2011.12.01. 18:29

@mimindannyian (35443):

Szerintem az még rendben van, hogy megmentik az agyát valahogyan, meg az is, hogy valahogy információt szednek ki belőle. De nem csak az agyából szedtek ki infót, mert valahogy olyan infóhoz is hozzájutottak, ami meg se történt, az elvileg nem lehetett az agyában az emlékei között. Ezért kellettek a párhuzamos univerzumok meg minden. A vége persze már nekem is sok volt, hogy minden visszaküldésnél keletkezik 1 új univerzum. Ráadásul így egy csomó univerzum keletkezett, amelyek közül csak az egyikben van happyend, a többiben ugyanúgy felrobban a bomba.
Az viszont nem tetszett, hogy tiszta ezo módra magyaráztak az egészet a kvantumfizikával :)
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2011.12.01. 18:42

@Zsolesz14 (35445):

"minden visszaküldésnél keletkezik 1 új univerzum. "

A kvantummechanika Everett-féle értelmezése szerint minden kvantumeseménynél az Univerzum kettéágazik.Az egyikben megtörtént a dolog ,a másikban nem.
Egy tudóstársa kissé pazarlónak ítélte ezt a felfogást,de a hasonló témájú könyvek általában megemlítik.
A filmre nem emlékszem,de talán valamilyen kvantummechanikai magyarázatot adtak a szereplők szájába.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2011.12.01. 20:53

@Zsolesz14 (35445):Igen, azért kellettek a párhuzamos univerzumok, hogy az agy több legyen, mint egy véges memóriatároló. Egyben egy univerzum fialtató egység is. Amit nem most találtak ki, valóban a Schrödinger paradoxon egyik extrém feloldása, hogy a megfigyelőt valami misztikus szereppel ruházzuk fel, hogy amikor megfigyel, akkor a fázisér redukció összes állapotának megfelelően megannyi univerzum keletkezik, és mindegyikben máshogy történt az esemény, és máshogy folytatódik a történelem. Sőt itt el sem mentek odáig, amit nem tudom már kinél olvastam, hogy valójában nem is létezett manifeszt univerzum, amíg az emberi megfigyelő, mint hullámfüggvény-lehetőség ki nem formálódott benne. Akkor ez a megfigyelő körülnézett és hopp, az egész szuperponált állapottér beugrott a ma ismert állapotába.
Ez az irány mindenesetre problémamentessé teszi az időutazás paradoxonjait: az időbe visszamenve már egy másik univerzumba megyünk vissza, így azt megváltoztatva nem lesz kihatása ránk. Egy probléma van csak, amit Douglas Adams fejtegetett, hogy az igeidők túl bonyolulttá válnak :).

Igen, így csak 1 happy end szál volt, és hollywood pont az választotta ki közlésre érdemesnek - meglepő!
Az viszont nem tetszett, hogy tiszta ezo módra magyaráztak az egészet a kvantumfizikával :)
Erre már nem is emlékszem, biztos jóindulatúan befogtam a fülem :). Én is elég megengedő vagyok egy filmmel, ha van benne újszerű, számomra érdekes elem.
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2011.12.02. 08:38

@mimindannyian (35447):

Nekem csak annyi kérdésem lenne, hogy ha mindig új univerzumba megy vissza a fazon, akkor nem lehet, hogy mindig más a merénylő is? Meg a végén hogy tud az egyik univerzumból sms-t küldeni a másikba? Van valami speckó hívókódja a 06 és a 30 közé? :) Én miért nem kapok naponta trilllió sms-t másik univerzumokból?
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2011.12.02. 09:29

@pounderstibbons (35467):
Nekem csak annyi kérdésem lenne, hogy ha mindig új univerzumba megy vissza a fazon, akkor nem lehet, hogy mindig más a merénylő is?
Ügyesen választják ki, hova megy vissza, fontos az 5 perc. Olyanok között válogatnak, melyek múltja közös. :)
Meg a végén hogy tud az egyik univerzumból sms-t küldeni a másikba?
Elintézi neki egy hollywoodi filmes :). Mármint úgy, hogy a film végén egy olyan univerzumot látunk, amelyikben sms-t küldött, teljesen hagyományos módon. De ez persze nem az az univerzum, amit a film majdnem végig kísért (az irányító csaj fix univerzuma), ez az, amit utólag megváltoztatott az sms betyár.
Én miért nem kapok naponta trilllió sms-t másik univerzumokból?
Te nem kapsz?! Te szegény :). Biztos egy másik univerzumban kapsz.
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2011.12.02. 10:03

@mimindannyian (35469):

Bónuszkérdés:
Ok, hogy happy az új nőjével az új univerzumában, de nem zavarja, hogy a test amibe beleköltözött, az valakié volt, és az a valaki most már nincs sehol?
Ejnyebejnye.
Vagy ez a Testrablók támadása c. film előzménye?:)
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2011.12.02. 10:19

@pounderstibbons (35470): Különböző univerzumok lakói nem tartoznak részvéttel egymásnak, ez a kvantumerkölcs első szabálya. :)
0 x

lorenz
Hozzászólások: 3119
Csatlakozott: 2011.06.29. 14:22
Tartózkodási hely: Budapest-Nagyvárad

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: lorenz » 2011.12.02. 12:29

@pounderstibbons (35467):

"Én miért nem kapok naponta trilllió sms-t másik univerzumokból?"
Spéci telefon kell hozzá.osamuka tud neked szerezni kétszázezerért.
Elsőre egy olcsó vacaknak fog tűnni,de ez ne tévesszen meg.
0 x

Avatar
sajnos_kacat
Hozzászólások: 680
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:43
Tartózkodási hely: Budapest

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: sajnos_kacat » 2011.12.02. 19:30

In Time
Nekem nagyon tetszett, bár a sztori kicsit sablonosra sikeredett, de a film alapötlete elgondolkodtató.
0 x

Avatar
ISándor
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2011.01.14. 13:11

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: ISándor » 2011.12.02. 21:25

@pounderstibbons (35467):
Meg a végén hogy tud az egyik univerzumból sms-t küldeni a másikba? Van valami speckó hívókódja a 06 és a 30 közé? :) Én miért nem kapok naponta trilllió sms-t másik univerzumokból?
Nem úgy volt, hogy az sms-t az ugyanabban univerzumban lévő katonanőnek (már nem emlékszem a nevére) küldte? Tájékoztatásul, hogy bár abban az univerzumban nem az "agyturkász" rendszer mentette meg a vonatot, mégis a neki köszönhető a siker és mivel ezt máshonnan nem tudhatta ezért küldött neki sms-t a srác aki a másik univerzumból jött és hozta magával ezt az infót.
0 x

Avatar
Zsolesz14
Hozzászólások: 466
Csatlakozott: 2010.09.21. 10:39

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Zsolesz14 » 2011.12.04. 21:42

@sajnos_kacat (35509):

Szerintem ez az a film volt, aminek az alapötlete nagyon jó, de a megvalósítása katasztrofális.
Egyszerűen gagyinak éreztem a történetét.
0 x

Avatar
stark
Hozzászólások: 1279
Csatlakozott: 2011.08.30. 14:31
Tartózkodási hely: UK

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: stark » 2011.12.04. 22:00

Na és az Ember gyermeke?
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2011.12.04. 22:01

A Prestige volt már? Nekem nagyon tetszett, mégha nincs is benne olyan óriási ötlet, amit ne olvashatna el az ember egy bármilyen jött-ment sci-fiben. Viszont belengte az egész filmet az a szkeptikus hangulat, hogy minden csodának megvan a fizikai magyarázata, a madár-eltűntetéstől a legnehezebb szabaduló jelenetig, tehát ne higgyünk a megtévesztésnek.

Apropó, nem lenne népszerű egy szkeptikus filmajánló topic is? Én szívesen megnéznék filmeket, amiket az itt előfordulók értékesnek találnak.
0 x


Avatar
Tamási Jocó
Hozzászólások: 512
Csatlakozott: 2009.12.04. 20:44
Tartózkodási hely: Budapest

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Tamási Jocó » 2011.12.05. 09:42

Megnéztük a Pault ... sírva röhögős (:
http://www.imdb.com/title/tt1092026/
0 x

Avatar
sajnos_kacat
Hozzászólások: 680
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:43
Tartózkodási hely: Budapest

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: sajnos_kacat » 2011.12.05. 14:25

@Tamási Jocó (35679):
Főleg az a rész, miután Paul "elmagyarázta" az evolúciót a keresztyén lánykának. :)
0 x

Avatar
Tamási Jocó
Hozzászólások: 512
Csatlakozott: 2009.12.04. 20:44
Tartózkodási hely: Budapest

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: Tamási Jocó » 2011.12.05. 15:34

@sajnos_kacat (35684):
"How do you explain me?" :D
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2011.12.05. 18:47

@Tamási Jocó (35689): Na, megyek is letölteni megvásárolni.
0 x

Avatar
ISándor
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2011.01.14. 13:11

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: ISándor » 2011.12.05. 22:26

Épp most nézem a "kapcsolat" c. filmet a tv-ben.
Kérdés: a földről sugárzott rádió jel mekkora távolságra juthat el úgy hogy még értelmezhető marad? Azaz a rádiójel egy idő után "szétesik" zajjá vagy bármekkora távolságra eljuthat úgy hogy a vevő dekódolhatja?
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2011.12.05. 22:37

@ISándor (35702): Jelerősségtől, kódolástól, frekvenciától, és a "földfelszín" tulajdonságaitól függ. De még biztos van pár paraméter.

Ez kb. olyan kérdés, minthogy milyen hosszú utat tud megtenni egy autó?
0 x

Avatar
ISándor
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2011.01.14. 13:11

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: ISándor » 2011.12.05. 23:23

@mimindannyian (35703):

Nem értek hozzá azért kérdeztem, de azért köszi.
De akkor a lényeg az, hogy mondjuk a rádiójel egy idő után elenyészik vagy szétesik, ha jól értelek.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Scifi-filmek szkeptikus szemmel

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2011.12.05. 23:38

@ISándor (35704): Gyengül ahogy terjed szét, plusz a visszaverődések miatt és más zavaró adások miatt lesz zajos. De e zajok kivédésére a nagyobb adóteljesítmény mellett a kódolás az legfőbb trükk. Nem hiába az áttérés a digitális adásokra: kisebb sávszélesség (emiatt több csatorna egymás mellett), mégis zajtűrőbb adatátvitel.
0 x

Válasz küldése