Dual n-back és hatásossága

Be nem sorolható, egyéb szkeptikus témák
spraaq
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2012.06.08. 23:03

Dual n-back és hatásossága

Hozzászólás Szerző: spraaq » 2014.05.10. 15:58

Pár éve találkoztam először ezzel az agyserkentő memória játékkal, ami sok más társához hasonlóan az intelligencia (és gondolom közvetve a koncentrációs képesség) fejlesztését célozza meg. Mivel a program ingyenesen hozzáférhető így ki is próbáltam, de végül mindig abbahagytam, főleg azért mert gyakran megfájdította a fejem. Ráadásul a wiki-n és a neten leírtak alapján nem tudom eldönteni, hogy tényleg használ-e bármit is a vele eltöltött idő.

Esetleg olvasott már valaki erről és van mit megosztania? Úgy általában mit gondoltok az agyfejlesztő játékok témájáról?

A játékról a wikin: http://en.wikipedia.org/wiki/N-back
És maga a teljes játék ingyenes verziója: http://brainworkshop.sourceforge.net/
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára spraaq 2014.05.11. 18:40-kor.
0 x

Avatar
Rigel
Hozzászólások: 1492
Csatlakozott: 2013.05.15. 10:49

Dual n-back és hatásossága

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2014.05.11. 18:33

@spraaq (78567):
Azt se tudom, hogy mi ez. Most hallottam róla először.

Egy dolog viszont biztos: az agy is egy "izom". Ha nem használjuk, akkor a szervezet fiziológiás rendszere azt hiheti, hogy felesleges, így pedig erőforrásokat von el tőle.
Bármi, ami az agyat megmozgatja, hasznos. (Valójában olyan komplexre sikerült az evolúciónak az agyunkat fejleszteni, hogy grátisz felbukkant az "unalom" állapota is!)

Én a számítógépes játékokra voksolok. :D
Logikai-, kaland- és szerepjátékok elsősorban, de még az úgynevezett "agyatlan lövöldék" is legalább a gyors problémamegoldást, a taktikai érzéket és a térbeli koordinációképességet leterhelik. A lényeg, hogy legyen kihívás, elérhető cél, és megfelelően adagolt jutalmazási rendszer, hogy az újabb kihívásokra is vállalkozzon az ember.
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Dual n-back és hatásossága

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2014.05.11. 18:46

@Rigel (78582):
Azt se tudom, hogy mi ez. Most hallottam róla először.
:)
OFF
Ahogy megalattam a topicot azt akartam kerdezni , hogy ez a Gf /fluid intelligence / kialakulasa utani eletkorra a Gc /crystallized intelligence/ intelligencia fejlesztesere lett kialakitva ? de nem mertem :oops:
/OFF Elnézést!
0 x

spraaq
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2012.06.08. 23:03

Dual n-back és hatásossága

Hozzászólás Szerző: spraaq » 2014.05.11. 19:00

@Rigel (78582):

Az eredeti n-back játékoknál az a cél, hogy megjegyezz egy sorozat random generált jelet, például betűket és jelezd ha egy bizonyos (n) lépésnyi távolságnyira ugyan az a két jel szerepel. A játék figyeli a teljesítményt és ha már túl jól megy akkor növeli az n számot, elvileg ez benne a folyamatos kihívás. A dual n-backnél annyi a különbség, hogy a hang formájában megjelenő betűkön kívül azt is meg kell jegyezni, hogy egy 3x3-as kockás felületen melyik rubrika színeződik el. Ennek megfelelően mondjuk egy triple n-backnél már színekre is kell figyelni.

Amúgy nyilván elterjedt az izom analógia, de itt pont arról van szó, hogy az ember játsszon e ezzel napi fél órát és reménykedjen benne, hogy nagy általánosságban javulnak a képességei vagy hagyja a francba és koncentráljon magára a feladatra, célra, bármire ami miatt szükségét látja egy ilyen programnak.

Amúgy számítógépes játékokban nem szenvedek hiányt a Steamnek köszönhetően, de a dual n-back úgy tűnik kicsit komolyabb figyelmet kap és jobban kutatják, mint mondjuk egy COD-ot!:) Metaanalíziseket is találtam már ezzel a játékkal kapcsolatban, de mivel fogalmam sincs, hogy a számadatok mit is jelentenek, magára a szóbeli elemzésre meg inkább nem támaszkodnék (még úgy járnék mint szegény újságírók Séralini) így kissé meg vagyok lőve a témában.
0 x

spraaq
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2012.06.08. 23:03

Dual n-back és hatásossága

Hozzászólás Szerző: spraaq » 2014.05.11. 19:05

@flygandeangel (78583):

Nem tudom pontosan. Ha jól rémlik a wikin írnak arról, hogy használják ADHD-s gyerekek kezelésénél, nyilván elég komoly koncentrációt igényel. Amúgy gyakorlatilag a fő kérdés a játékkal kapcsolatban, nem mellesleg engem is ez érdekel, hogy tudja-e fejleszteni a fluid intelligence-t, mert ezt az elmúlt években hol megerősítették, hol cáfolták.
0 x

Válasz küldése