Energiatakarékosság és egészség, avagy megvakít-e a LED-fény?
Dr. Csík Gabriella, a biológiai tudományok kandidátusa (Semmelweis Egyetem Biofizikai és Sugárbiológiai Intézete)
és
Nádas József villamosmérnök, világítástechnikai szakmérnök (Óbudai Egyetem)
előadása
Tényleg LED izzót kell kérnünk a boltban? Milyen hatásai vannak a LED-eknek az emberi szervezetre, a szemre? Az utóbbi években több olyan tanulmány jelent meg, amely a LED-fényt összefüggésbe hozta retinakárosodással, ill. az alvás-ébrenlét ciklus megzavarásával, mely a LED-fény gyakran magas kék komponensének tulajdonítható. Mennyire valós ez a veszély?Dr. Csík Gabriella, a biológiai tudományok kandidátusa (Semmelweis Egyetem Biofizikai és Sugárbiológiai Intézete)
és
Nádas József villamosmérnök, világítástechnikai szakmérnök (Óbudai Egyetem)
előadása
Az emberi szervezet folyamatosan ki van téve a természetes vagy mesterséges fényforrásokból érkező elektromágneses sugárzásoknak. Az optikai tartomány komponenseinek elnyelődése számos különböző biológiai hatáshoz vezethet. Mik a biológiai hatás kialakulásának alapvető fizikai törvényszerűségei? Milyen következményektől kell tartanunk? Melyek azok, amelyek szükségesek az emberi szervezet egészséges működéséhez?
Napjaink legígéretesebb fényforrása a LED. Hogyan működnek ezek, mi a fénykibocsátás elve? Milyen tartományban sugároznak? Mitől jó a hatásfokuk, lehet-e még növelni? Hogyan üzemeltethetők? Mi az a retrofit LED, filament LED? Mlyen követelményeknek kell megfelelnie egy korszerű LED fényforrásnak? Megszűnnek-e a korábbi fényforrások? Mi a LED-ek jövője, mivel világítunk 20 év múlva?
A klubest időpontja: 2019. január 8. kedd, 18.00 óra
Helye: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.)
A klubestre a belépés ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk! Facebook-eseményoldal