Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

A Szkeptikus Társaság eseményei, céljaival, működésével kapcsolatos kérdések, javaslatok
Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.05.20. 16:39

A Szkeptikus Klub következő rendezvénye május 26-án:
Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis
Tasnádi György előadása
A művészetek alapjain új iparág fejlődött ki, amelyeket összefoglalóan kreatív iparnak nevezünk. Mint minden iparág, ez is nyereségérdekelt, ezért jól irányítható, megfelelően ellenőrizhető szakmai megoldásokra van szüksége. Már nem elegendő az esztétizáló művészetek kiszámíthatatlan eredményű gyakorlata, ezért a kreatív ipar alkotóinak tudáskészletét az alkalmazott tudományok is gazdagítják. Ahogyan a mérnöki alkotó munkát segítik a tudományok, úgy járulnak hozzá korunk művészeti eredményeihez is. Persze a mérnökök többnyire a reáltudományokkal, a művészek meg inkább a humán tudományokkal vérteződtek fel, bár éles határok nincsenek.

A kiszámítható siker néha úgy is elérhető, hogy már nincsen szükség az alkotói kvalitásra. Ebben a gyorsan fejlődő, új művészeti világban gyakran találkozhatunk olyan, művészetnek nevezett dolgokkal, amikor nem leljük magát az alkotást, nem jelenhet meg a művészi kvalitás. Úgy is fogalmazhatunk, hogy nincs hatóanyag, mégis létrejön a katarzis. Szkeptikus figyelmünket most ezekre a furcsaságokra fordítjuk. A vita garantált.
— — —
Az előadó Tasnádi György iparművész. A Soproni Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének alapítója, volt a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. termékfejlesztési vezetője, a rendszerváltás időszakának legnagyobb tömegsikerét hozó „Tatarozás” című művészeti fesztivál főrendezője, az OMDK mozgalom elindítója, továbbá számos többmilliárdos nagyberuházás vezető tervezője. A kreatív ipari technológiák kutatója.

A klubest időpontja: 2015. május 26. kedd, 17.30 óra

Helye: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.), földszinti klubhelyiség


A belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várunk! Facebook eseményoldal
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.05.20. 22:15

Úgy fest, a művészet nem csak tárgyakban nyilvánulhat meg, hanem eseményekben, gondolatokban is, ettől lenne placebo? Egy jó regény is művészet, de nem azért, mert papírra van nyomtatva, hanem azon gondolatfolyam miatt, amit az olvasóban kelt - de gondolom ez nem ide tartozó furcsaság, de csak azért, mert ki szokták nyomtatni?
Kicsit konkrétan, miről lesz szó, ahol "nem leljük magát az alkotást"? Lehetne egy példát mondani előzetesen, hogy ne ott essen le, felkészületlenül, hogy miről van szó?
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.05.20. 22:32

mimindannyian írta:Úgy fest, a művészet nem csak tárgyakban nyilvánulhat meg, hanem eseményekben, gondolatokban is, ettől lenne placebo? Egy jó regény is művészet, de nem azért, mert papírra van nyomtatva, hanem azon gondolatfolyam miatt, amit az olvasóban kelt - de gondolom ez nem ide tartozó furcsaság, de csak azért, mert ki szokták nyomtatni?
Kicsit konkrétan, miről lesz szó, ahol "nem leljük magát az alkotást"? Lehetne egy példát mondani előzetesen, hogy ne ott essen le, felkészületlenül, hogy miről van szó?
Ezt az előadótól kellene megkérdezni, de szerintem olyasmikre gondol, mint pl. Kazimir Malevics: Fekete négyzet vagy John Cage: 4'33'' c. műve.
0 x

Mojjo
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2012.11.30. 12:00

Re: Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

Hozzászólás Szerző: Mojjo » 2015.05.21. 09:04

John Cage 4'33"? Na azt a zeneművet pl még sohasem hallottam :D
Egyébként a kiszivárgott információk alapján a mű születésének körülményeit így lehet rekonstruálni:
http://media.tumblr.com/c398d0d581cc5e1 ... qz4rgp.jpg :D
0 x

Avatar
jottaanyi
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2015.11.29. 10:34

Re: Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

Hozzászólás Szerző: jottaanyi » 2015.12.07. 21:31

Eleinte sajnáltam hogy lemaradtam erről az előadásról, de aztán megnéztem/hallgattam a yt-on és meg kell jegyezzem hogy nagyon kellemetlen élmény volt. Olyan mintha az előadó nagyon megharagudott volna valamire, amit lehet hogy nem értett meg. Persze ez megeshet bármelyikünkkel, (velem például naponta megtörténik) de szerintem kár volt ezért egyből egy előadással támadni. Ehelyett simán nyithatott volna inkább egy topic-ot itt a fórumon.

Másfelől viszont mégiscsak hasznos volt, egy az enyémtől különböző megközelítést megismerni.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.12.07. 22:10

jottaanyi írta:Eleinte sajnáltam hogy lemaradtam erről az előadásról, de aztán megnéztem/hallgattam a yt-on és meg kell jegyezzem hogy nagyon kellemetlen élmény volt. Olyan mintha az előadó nagyon megharagudott volna valamire, amit lehet hogy nem értett meg. Persze ez megeshet bármelyikünkkel, (velem például naponta megtörténik) de szerintem kár volt ezért egyből egy előadással támadni. Ehelyett simán nyithatott volna inkább egy topic-ot itt a fórumon.

Másfelől viszont mégiscsak hasznos volt, egy az enyémtől különböző megközelítést megismerni.
Sokan nem értettünk vele egyet a társaságon belül sem.
0 x

Avatar
jottaanyi
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2015.11.29. 10:34

Re: Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

Hozzászólás Szerző: jottaanyi » 2015.12.08. 16:09

Lett belőle vita is? Kíváncsi lennék hogy mire jutottatok...
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szkeptikus Klub: Művészeti placebó, avagy a hatóanyag nélküli katarzis

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.12.08. 16:21

jottaanyi írta:Lett belőle vita is? Kíváncsi lennék hogy mire jutottatok...
Igen, sok vita volt, és arra jutottunk, hogy nem értünk egyet.
0 x

Válasz küldése