Szkeptikus Klub: Az értelem játékai: placebo és nocebo

A Szkeptikus Társaság eseményei, céljaival, működésével kapcsolatos kérdések, javaslatok
Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Szkeptikus Klub: Az értelem játékai: placebo és nocebo

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2016.02.10. 16:53

A Szkeptikus Klub következő rendezvénye február 16-án:
Az értelem játékai: placebo és nocebo
Dr. Bárdos György (egyetemi tanár az MTA Doktora; biológus, pszichofiziológus, ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet) előadása
Előzetes:
Az előadásban bemutatom a placebo és nocebo fogalmát, szó lesz az ezekkel kapcsolatos főbb elméletekről, a feltételezett mechanizmusokról, és arról, mi nem placebo. Bemutatok néhány példát, és szó esik a placebo terápiás felhasználásáról is.
A klubest időpontja: 2016. február 16. kedd, 17.30 óra
Helye: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.), földszinti klubhelyiség

A belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várunk! Részvételedet az esemény Facebook-oldalán is jelezheted (nem kötelező!)
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Szkeptikus Klub: Az értelem játékai: placebo és nocebo

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2016.02.18. 11:36

A klubest videófelvétele
A diasor megtekinthető itt is (Flash playert igényel):
http://www.authorstream.com/Presentatio ... telem-kai/
Vagy Flash player nélkül:
http://www.slideshare.net/szkbl/placebo ... rdos-gyrgy
0 x

Avatar
felkelek
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2016.02.15. 17:03
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szkeptikus Klub: Az értelem játékai: placebo és nocebo

Hozzászólás Szerző: felkelek » 2016.02.19. 15:57

Elöszőr is nagyon hasznos volt a videó, és másodszor asszem én már a homeopátiás (gondolom: aktív placebo hatású) gyógyszeres kezelésen túl vagyok, jelentem sikertelenül. Egy olyan kérdés merült fel bennem honnan tudhatom hogy a patikában vett gyógyszer az placebo avagy sem. Úgy értem persze rávannak írva miket tartalmaz, de azok valósak vagy csak hamisan feltüntetett adalékanyagok? Mikor érdemes gyanakodni, hogy nincs semmiféle hatása annak a felírt gyógyszernak amit kapok?

Egy példával azért még élnék én is ehhez a témakörhöz.
Egy elektronikus koncerten voltunk egy barátommal és hát roptuk rendesen a táncot jelzem kb 1-2 redbullt ittunk meg ennek már 14 éve is van és miután kimentünk levegőzni egy csomó nálunk fiatalabb srác jött oda és kérdezte mit szedtünk be. Erre mondjuk semmit, ők de de na mondjuk már el. A barátommal félre menttünk és megbeszéltük hogy van nála PEZ cukorka ami a nyelv alatt szétmálik és elkezdenek az apró szemcsék a nyelv alatt pattogni :) . Megbeszéltük, hogy visszamegyünk és adunk a srácoknak, ezzel rosszat nem teszünk és ők meg jól fogják érezni magukat ezzel, nem hogy drogra költsék a pénzüket. Tapasztalat: igen utána ott ugráltak és tomboltak velünk és igen nem szedtek semmilyen drogot be azon az estén sőt mondták következőre, ha összefutunk hozhatnánk nekik megint. A placebo hatás teljes mértékkel érvényesült :) .
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Szkeptikus Klub: Az értelem játékai: placebo és nocebo

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2016.02.19. 17:15

felkelek írta: Egy olyan kérdés merült fel bennem honnan tudhatom hogy a patikában vett gyógyszer az placebo avagy sem. Úgy értem persze rávannak írva miket tartalmaz, de azok valósak vagy csak hamisan feltüntetett adalékanyagok?
Ha van OGYÉI-száma, akkor az van benne, ami rá van írva, kivéve, ha homeopátiás, mert akkor attól függ, hogy milyen potenciájú. Ha nincs OGYÉI-száma, akkor nem gyógyszer, és semmire sincs garancia.
0 x

Avatar
felkelek
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2016.02.15. 17:03
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szkeptikus Klub: Az értelem játékai: placebo és nocebo

Hozzászólás Szerző: felkelek » 2016.02.21. 13:55

Szilágyi András írta:
felkelek írta: Egy olyan kérdés merült fel bennem honnan tudhatom hogy a patikában vett gyógyszer az placebo avagy sem. Úgy értem persze rávannak írva miket tartalmaz, de azok valósak vagy csak hamisan feltüntetett adalékanyagok?
Ha van OGYÉI-száma, akkor az van benne, ami rá van írva, kivéve, ha homeopátiás, mert akkor attól függ, hogy milyen potenciájú. Ha nincs OGYÉI-száma, akkor nem gyógyszer, és semmire sincs garancia.
András köszönöm szépen a választ :)
0 x

Válasz küldése