C-vitamin

CAM, HKO, táplálékkiegészítők és egyéb csodaszerek
Bares
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:57

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Bares » 2012.02.14. 11:06

Számtalan helyen olvashatod: A C-vitamin 40 (50)oC felett ELbomlik. Vegyész vagyok, és az az érzésem, hogy részben félreértésről, részben kamuzásról, részben hozzáértés hiányából eredő magabiztos igazság-kinyilatkoztatásról van szó.
Biztosat nem tudok - nem emlékszem megalapozott véleményre a tanulmányaimból, és a NET-en sem találtam (eddig) olyan véleményt, ami megalapozottnak (mérésekkel ellenőrzöttnek) tűnik.
Az lenne a tippem, hogy a C-vitamin bomlása 40-50 foknál megkezdődik, a hőmérséklet emelkedésével valamelyest gyorsul, és oxigén, vagy erősen oxidáló hatású vegyületek jelenlétében gyorsabb, mint ezek nélkül.
Vegyészként nehezen elképzelhető a számomra, hogy a csipkebogyó teát forró vízzel elkészítve az alatt a pár perc alatt az összes C-vitamin "elbomlik".
Talán nincs igazam, viszont ebben az esetben izgalmas kérdések lehetnek:
- A csipkebogyó lekvárban (1 óra főzés után) van-e C-vitamin, és mennyi?
- Ha a forró teámat aszkorbinsavval (tiszta C-vitamin) savanyítom, mitől savanyú, amikor iszom?
- Miért nem kap skorbutot, aki csupa főtt ételt eszik? (ha van ilyen...)

Várom az érdekes válaszokat, véleményeket!
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2012.02.14. 11:40

@Bares (41055): Hasonlóan kérdés számomra, hogy miért tesznek a Neocitránba aszkorbinsavat, ha egyszer forró vízben kell feloldani. Talán az a gyanús "10% ráméréssel" kitétel arra utal, hogy ennyi hányad elbomlásával számolnak?
3. HOGYAN KELL SZEDNI A NEO CITRAN BELSŐLEGES POR FELNŐTTEKNEK KÉSZÍTMÉNYT?
1 tasak tartalmát 1 pohár (kb. 2,5 dl) forró vízben kell feloldani és melegen, rövid időn belül a teljes mennyiséget meginni.

Mit tartalmaz a Neo Citran belsőleges por felnőtteknek
- A készítmény hatóanyagai
10,0 mg fenilefrin-hidroklorid, 20,0 mg feniramin-maleát, 55,0 mg aszkorbinsav (10% ráméréssel együtt), 500 mg paracetamol tasakonként..
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.02.14. 12:03

@Bares (41055):
Következőt találtam:
- pár perces párolás, főzés hatására a zöldségek, gyümölcsök C-vitamin tartalma 25%-kal csökken
- 10-20 perces főzés hatására 50%-kal csökken.
0 x

Avatar
TranszfettiAcid
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2009.12.10. 09:05
Tartózkodási hely: Margarin

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: TranszfettiAcid » 2012.02.14. 12:14

@Bares (41055):
Én ezt találtam:
"4.1.3 Stability in Water (e.g. hydrolysis) ..... Test Results: The physico-chemical degradation of L-Ascorbic Acid (without activated sludge) was 11% after 7 days and 50% after 28 days." itt

Azt el tudom képzelni, hogy a lakton hidrolizál, és ennek a hidrolízisnek a mértéke a hőmérséklet emelkedésével fokozódik, azaz melegítés hatására vizes környezetben "elbomlik".
Gondolom (remélem), Vegyati ezt jobban megmagyarázza.
0 x

Avatar
vegyati
Hozzászólások: 575
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:49

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: vegyati » 2012.02.14. 12:22

@Bares (41055):

Hátha ezek segítenek:

Thermal stability of vitamin C: Thermogravimetric analysis and use of total ion monitoring chromatograms
Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis
Márta Juhász et al.
Volume 59, 5 February 2012, Pages 190–193
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.02.14. 12:27

@vegyati (41068):
Ez arról ír, hogy a száraz, por alakú, tiszta C-vitamin milyen gyorsan bomlik el levegőn vagy nitrogénben.
0 x

Avatar
vegyati
Hozzászólások: 575
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:49

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: vegyati » 2012.02.14. 12:29

@Bares (41055):
Bares írta:Az lenne a tippem, hogy a C-vitamin bomlása 40-50 foknál megkezdődik, a hőmérséklet emelkedésével valamelyest gyorsul, és oxigén, vagy erősen oxidáló hatású vegyületek jelenlétében gyorsabb, mint ezek nélkül.
TG segítségével nézték a bomlást. Csak 200°C-nál kezdődött el! Ezt nitrogén atmoszféra alatt nézték, tehát ez tisztán termikus hatásra való elbomlása. IMHO mint nagyon jó redukálószer (mármint a C vitamin) oxigén jelenlétében, ill. oldatban alacsonyabb hőfokon is elkezdődhet a bomlása.
0 x

Avatar
vegyati
Hozzászólások: 575
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:49

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: vegyati » 2012.02.14. 12:34

@Szilágyi András (41069):

Igen ezt én is kihangsúlyoztam a következő kommentben. Utánanézek majd, hogy egyéb körülmények között mi történik.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.02.14. 14:08

@Bares (41055):
Anno mi csináltunk ilyen kísérletet, citrom hússal és héjjal. 10 perc főzés után nem sok változás volt, bár titrálással dolgoztunk és hallgatói laborban... Ha fontos meg tudom nézni a pontos értékeket, persze csak ha megtalálom a jegyzőkönyvet. :roll:
0 x

Avatar
TranszfettiAcid
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2009.12.10. 09:05
Tartózkodási hely: Margarin

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: TranszfettiAcid » 2012.02.14. 14:43

@Bares (41055):
Ja igen és itt: http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... 72_F4.html van egy ábra, ahol a nem enzimatikus lebontás termékei is benne vannak.
0 x

Avatar
vegyati
Hozzászólások: 575
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:49

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: vegyati » 2012.02.14. 15:31

TranszfettiAcid írta:Azt el tudom képzelni, hogy a lakton hidrolizál, és ennek a hidrolízisnek a mértéke a hőmérséklet emelkedésével fokozódik, azaz melegítés hatására vizes környezetben "elbomlik".
A lakton egy gyűrűs észter, hidrolízisével egy alkoholos OH ill. karbonsav szabadul fel, ez egy molekulában lesz. Nem tudom, hogy fiziológiásan van-e különbség köztük (C-vit. esetén). Habár ezek között van:
gamma-butirolakton :arrow: gamma-hidroxi-vajsav ;)
GHB.JPG
GHB.JPG (3.65 KiB) Megtekintve 11603 alkalommal
0 x

Avatar
TranszfettiAcid
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2009.12.10. 09:05
Tartózkodási hely: Margarin

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: TranszfettiAcid » 2012.02.14. 16:35

@vegyati (41108):
... egy gyűrűs észter, hidrolízisével egy alkoholos OH ill. karbonsav szabadul fel, ez egy molekulában lesz. Nem tudom, hogy fiziológiásan van-e különbség köztük (C-vit. esetén).
Persze, hogy egy molekulában lesz ;) , teljesen igazad van. Szerintem kell, hogy legyen különbség közöttük. Lehet, hogy tévedek, de a C-vitamin végül is egy lakton, ami gulonsavból lesz. A linkelt ábra szerint gulonáttá (vissza)hidrolizálhat, ezt viszont a szervezet nem tudja újra aszkorbinsavvá alakítani. Ennek következtében nem is tudja a szervezet felhasználni.
OFF
hogy miért a GHB a példád ... cö-cö 8-)
/OFF Elnézést!
0 x

jenny84
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2011.05.13. 15:51

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: jenny84 » 2012.02.14. 18:31

Sziasztok,

ez a C-vitaminos téma engem is mindig nagyon foglakoztatott,mert annyiféle vélemény van róla.Ugye az egyik,h a sima l-aszkorbisav vajon ugyanolyan hasznos-e mint mondjuk egy frissen facsart citrom levében lévő c-vitamin.

Én pár hete vettem sima l-aszkorbinsav port.Egy mini mérőkanállal kell kimérni és elkeverni vízzel vagy teával stb.
Azért döntöttem emellet,mert olcsó plusz nincs benne semmi adalékanyag.
Itt írtátok,h levegőn is bomlik.Akkor ezt értsem úgy,h amikor kinyitom a dobozt olyankor ugye oxigén éri.Szóval akkor ilyenkor is bomlik a por?

Bocsi ha kicsit zavaros voltam,de remélem azért értitek a kérdéseimet :)
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.02.14. 19:08

@jenny84 (41149): Igen, bomlik, de kb. 1-2 év alatt bomlik el a 10%-a. Úgyhogy lehetőleg 20 éven belül fogyaszd el!
0 x

jenny84
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2011.05.13. 15:51

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: jenny84 » 2012.02.14. 22:19

@Szilágyi András (41150):
Köszi a választ.Oké, igyekszem pár éven belül elfogyasztani :)
0 x

Bares
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:57

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Bares » 2012.02.15. 07:50

Köszönöm szépen az összes hozzászólást!
Számomra sokkal világosabbá vált az ügy.
Jó, hogy van ez a fórum...
0 x

Schrodinger
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.09.11. 17:09

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Schrodinger » 2016.09.11. 17:29

Latom ezeket a kutatasokat is megvette a gyogyszeripar. Hazugsag. 20 ev? inkabb 4 het. Szobahomersekleten. Gondolom ezt a forumot is a gyogyszeripar, az energiahatalmak es a fegyverlobbi erdekeltsegek tartjak eletben. (Mert minden uj kutatast, ami utkozik a fent felsorolt 3 halmaz erdekeivel verfarkaskent tamadjatok) Altudomanyos az egesz szkeptikus forum. Mi lenne, ha egyszer az eletben kedves altudomanyos barataim, kik tekintelyt parancsolo toltelek szavakkal leplezitek,hogy 10bol 9szer melle lottok: nem multik altal penzelt forrasokra hivatkozva fognatok ki a szelet a valodi tudomanyok vitorlajabol? Mert mi a valodi tudomany? Az volna, ha leulnetek a hatsotokra, es sajat magatok kezdenetek el kiserletezni, tobbszor, es utanajarni a dolgoknak. az pedig nem 2 honap meg nem fel ev. Vagyis ti csak a multik digitalis katonai vagytok. Mi lenne a valodi tudomany? Megfigyelni a SAJAT VALODI eleteteket, mert ez a realis szkepticizmus. Csak szolok,hogy az univerzum megertesehez nem eleg a diszkret ertekeken szamolni, 1es es a 2es nem transzcendens szam kozott vegtelen masik szam van, sok transzcendens szam is. Mi a ti tudomanyotok? Mindent tagadunk, ami nem reszhalamza a szkeptikus biblianknak.
A keresztenyseget ugyanugy kirohogom,mint titeket. bar ti egy fokkal jobbak vagytok,ja megsem. Mert a ti , A keresztenyseg, gondolkodasanak (vagyis az irrealis, NEM UTANAJARO algondolkodasnak) koszonheto: az atombomba, a tulnepesedes, a bankrendszer parazita tevekenysege, a hadsereg, stb. nalatok egyes http cimek a koran, meg amit a gyogyszercegek zsebeben levo felig tudomanyos felig altudomanyos egyetemeken beletek programoztak. Hogy miert vagyok mar mar nevetsegesen felforgato? Azert,mert akarmikor megyek el orvoshoz, akar en, akar en a kutyammal (szerencsere ketevente egyszer atlagban), nem olyan eljarast kezdemenyeznek az orvosok, ami nekem vagy a kutyamnak jo lenne, hanem olyat, ami novelne a beveteluket. Pl. lazan felir antibiotikumot, es en, akinek nincs dri vegzettsege, sajat kutfobol jobb diagnozist allitok fel, es a vegen nekem lesz igazam. Ez van 10bol 9szer. Namost, ha annyira jo a tudomany/altudomany aranya az egyetemeken, miert tevednek az orvosok ennyiszer? es miert kell olyan zoldsegre rabukkannom a googleba, amikor a C vitamin bomlasara keresek, ami egyertelmuen a gyogyszercegek PRja? (Nyilvan, ha elismernek,hogy gyorsan bomlik a C vitamin, csokkenteni kellene papiron IS a vitaminjaik szavatossagi idejet.) Az mar csak egy masik kerdes, hogy a sok szintetikus szar (valmiert) nem szivodik fel olyan hatekonyan, mint pl a friss gyumolcsben talalhato. De kit erdekel? A penz az elso. ha elismerjuk,hogy bomlik a C vitamin akkor az ugye bevetel kieses. Soha, egyszer nem fordult meg a fejetekben,hogy ezek a dolgok, amiket linkelgettek, 10-20%ban profitnovelo fantazmagoria humbug? Koltoi kerdes volt nem kell ra valaszolni.
Nos, mi az igazsag? ha leszedsz egy gyumolcsot, a homerseklettel aranyosan romlik minden tapanyag felszivodasi kepessege, csokken a vitamintartalma, es kitudja meg mi van benne, amit meg nem fedeztunk fel. Jo reggelt, sotetseg! :roll:
0 x

Schrodinger
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.09.11. 17:09

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Schrodinger » 2016.09.11. 17:44

Ja a kotelezo,ajanlott oltasokon felul 2 evente, ha van valami. Nyilvan a kotekedes maagslabdajat mielobb le kellett vagnom. Udv, kedves dks katonak.
0 x

Avatar
bekukk
Hozzászólások: 377
Csatlakozott: 2010.07.29. 22:48
Tartózkodási hely: Bretagne Finistere :o) a Fold vege

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: bekukk » 2016.09.11. 17:45

Schrodinger írta: Jo reggelt, sotetseg!
Ezekbol a mostanaban betoppano hozongo trollokbol hanynak ugyanaz az IP -je ?
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2016.09.11. 20:37

Schrodinger írta: Mert mi a valodi tudomany? Az volna, ha leulnetek a hatsotokra, es sajat magatok kezdenetek el kiserletezni, tobbszor, es utanajarni a dolgoknak
Schrodinger írta: A penz az elso. ha elismerjuk,hogy bomlik a C vitamin akkor az ugye bevetel kieses. Soha, egyszer nem fordult meg a fejetekben,hogy ezek a dolgok, amiket linkelgettek, 10-20%ban profitnovelo fantazmagoria humbug?
Kíváncsian várjuk a te dokumentált saját kísérleteidet a C-vitamin bomlásáról.
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2016.09.11. 20:57

Jó sok konteós bla-blát idehintettél, de ez
Schrodinger írta: ...es miert kell olyan zoldsegre rabukkannom a googleba, amikor a C vitamin bomlasara keresek, ami egyertelmuen a gyogyszercegek PRja? (Nyilvan, ha elismernek,hogy gyorsan bomlik a C vitamin, csokkenteni kellene papiron IS a vitaminjaik szavatossagi idejet.) ... ... A penz az elso. ha elismerjuk,hogy bomlik a C vitamin akkor az ugye bevetel kieses.
még logikai bukfenc is, mert pont akkor lenne nagyobb a bevételük, ha jó gyorsan lejárna és újra meg újra meg kéne venned a frisset, a megmaradót meg kidobnád. ;)
Nooormális?
0 x

rézevőfiamór
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.09.11. 21:01

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: rézevőfiamór » 2016.09.11. 21:06

Jo reggelt, sotetseg!

Na ne kábíts, még a neved is kamu!
(Schrödingernek MACSKÁJA van! - mint az közismert)
0 x

Tapsihapsi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018.02.02. 09:29

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Tapsihapsi » 2018.02.02. 09:38

Tetszik a téma boncolgatása. Ja és az újonnan érkezett oktondisága. Megmosolyogtat.
0 x

Válasz küldése