Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

CAM, HKO, táplálékkiegészítők és egyéb csodaszerek
kíváncsi
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2014.01.04. 08:40

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: kíváncsi » 2014.02.19. 13:14

@flygandeangel (77262):

Az adott honlapon is ott van a Diabetess-Györgytea.

A honlap hátránya, hogy csak patikában fellelhető szerekkel foglalkozik, nem ad támpontot, a saját termesztett vagy gyűjtött szerek elkészítéséhez adagolásához, ezek veszélyéhez, biztonságához. Én fontosnak tartanám, hogy a falusi, tanyasi gyerekek tudják milyen növények veszik körül őket, mi a a mérgező, mi a használható. Mert ma már sokan nem tudják. Régen tanították a falusiasabb iskolákban, tanyasi iskolákban. De ügye, akkor a kaptafánál maradás eseténél nyilván a biológiatanár se beszéljen erről az iskolában.
Persze nem valószínű, hogy orvosok, gyógyszerészek járnának le mondjuk erdei iskolákba, vagy ilyen helyekre oktatni.Vagy falusi iskolákba Van elég bajuk, dolguk nekik is.
Netről megtanulni, pedig nem a leghatékonyabb. Azt könnyen elfelejti az ember, amit tapasztal, lát a természetben nehezebben.
Valószínű, hogy amikor eldugott helyeken gyógynövényes tudásra van szükségem net hozzáférésem sincs.
És ahol a legnagyobb a szükség az ilyen tudásra, pont ott van a legkevésbé elterjedve a netes tájékozódás, és ott van a legkevesebb a netes hozzáférés is. A gyógynövények nem csak divatot jelentenek. A hátrányos helyzetű településeken azon kívül, hogy munkát ad a gyógynövényekkel foglalkozás, segít az egészségügyi ellátás hiányosságaiból adódó hátrányok hatásának mérséklésében.


Ahogy a települési ranglétrán megyünk lefele úgy romlik a szakszerű egészségügyi ellátás hozzáférhetősége.
Magyarországon 300.000 ember lakik tanyákon, ahol a legnagyobb szükség lenne a mindennapi gyógynövényismeretre, legalább enyhébb betegségek szintjén.
További úgy kb. 500 ezer ember olyan kistelepülésen, ahol csak részmunkaidős orvos dolgozik a másik városból kijárva, és előfordul, hogy csak a szomszédos településen van orvos. Valamint 4-5-6 településenként egy gyógyszertár. Egyszer egy 20 km-t autóztam Borsodban, mire gyógyszertárt találtunk. Ez közel így több mint félmillió olyan lakos, ahol minimum a gyógyszertári ellátottság rossz, de az egészségügyi ellátás hozzáférése nehézkesebb. Én is hasonló településen lakok, és látom hogy szükség lenne a gyógynövényes tudásra a gyógynövénytermezstésre, a nagyobb szintű gyógynövényismeret, és a gyógynövények gyűjtésére, ami valamelyest el is kezdődött már. Ez segít leküzdeni a egészségügy hiányosságokból adódó hátrányokat. De fontos megtanulni, hogy mikor nem elégek a gyógynövények, és a veszélyeket is. És itt is el kell menni orvoshoz, ha gond van.
Sokszor csúszhat hiba a munkába, a fejlődésbe, de szükség van arra, hogy probléma esetén tudjunk a gyógynövényhez nyúlni.
Persze mondhatjuk, hogy ez az ország nagy részéhez viszonyítva kevés ember, és lehet hogy tévedünk, és nincs szükségünk itt ilyen tudásra, mert eltérít minket az orvostól. Azért mi is orvoshoz fordulunk probléma esetén, és bemegyünk a kórházba aha nagyobb a probléma. De néha van, hogy a gyógynövények könnyebben elérhetőek, és hozzáférhetőek.
0 x

kíváncsi
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2014.01.04. 08:40

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: kíváncsi » 2014.02.20. 09:47

@flygandeangel (77262):

Egyébként utánanéztem, és tényleg láttam, hogy a szemre nem szabad kamillás borogatást használni, ezt írják a legtöbben. (Mert allergizál, és a csukott szem borogatásánál pedig a párás, meleg, levegőtlen légkör jó táptalaj a baktériumoknak, sőt még szárít is a kamilla.)
Ezek után, ha ilyen alapvető dologban tévedünk,mi nem gyógyszerészek úgy gondolom inkább megkérdőjelezem a gyógynövényes ismereteimet, és abbahagyom azt is, hogy pár növényt termesztek itthon. Elismerem, hogy nincs joga botanikusnak, és mezőgazdásznak gyógynövényes témával foglalkozni. Valamint nincs nagy létjogosultsága az etnobotanikának, hisz az is jó nagyot tévedett, ha már ennyire konfliktusos dolog kamillát ajánlani szemproblémára. (Ezekről azért írtam, mert úgy láttam, hogy a fórum itt már nem csak Gyuri bácsiról szólt.)

De szeretnék tőled tanácsot kérni?
Mit tegyek, ha az orvos legközelebb is kamillás borogatást ír elő?
Gondolom, magától is elmúlt volna a probléma? Ha semmit nem használok,olyankor, mikor azt ajánlja, az jó? Mert cseppet, eddig csak receptre tudtam volna kiíratni.
És mit tanácsolsz akkor ha a fentihez hasonló kisebb problémám van, és pont nincs rendelés, vagy épp lekésem a legközelebbi heti 3- szor 2 órát nyitva levő gyógyszertár nyitvatartási idejét, vagy valami oknál fogva nem tudok 2-3 napig eljutni az orvoshoz? Mert sürgősségi ellátásra kis problémákkal meg nem mehetek.

Egyébként csak azért írtam idézeteket a könyvéből, mert a hozzászólásokból, kritikákból azt szűrtem le, hogy aki kritizálja, azok közül senki sem olvasta. És a netre is csak esetleg belenéztek. Arra akartam példának hozni, hogy ott milyen sokszor leírja, hogy orvoshoz kell fordulni, azzal szemben hogy az őt kritizálók sokszor azt írják, hogy eltéríti a betegeket az orvosi kezelésekről. És hogy ott igen is hivatkozik tudományos írásokra.
Azzal nem értek egyet, hogy ahhoz hogy véleményt alkossunk róla, nem kell elolvassuk a könyvét, vagy az ő irományait, mert elég a SÁMLI, vagy ködpiszkáló honlapot elolvasni. Hisz hogy mondok úgy véleményt valamiről, hogy magam nem járok utána?
De elismerem, hogy ha a legalapvetőbb házi gyógymódok is elavultak már, mint a szem kamillás kezelése, akkor inkább ne foglalkozzunk vele.
Azt hiszem érdemben már nem tudok hozzászólni ehhez a fórumhoz, így is eléggé tele szemeteltem már. Talán sok nem ide tartozó dologgal is, úgyhogy most már többször nem szólok hozzá.
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2014.02.21. 23:34

.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára flygandeangel 2014.02.22. 01:08-kor.
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2014.02.21. 23:34

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára flygandeangel 2014.02.22. 01:07-kor.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6521
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2014.02.22. 00:41

@kíváncsi (77299): Ezt a könyvet ajánlom: Csupor Dezső-Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár
Ebben tudományosan megalapozott, korszerű ismereteket találsz a gyógynövényekről.
0 x

kíváncsi
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2014.01.04. 08:40

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: kíváncsi » 2014.02.24. 15:39

@Szilágyi András (77337):



Köszönöm ezt a könyvajánlást!

Még egyszer mégiscsak hozzászólok, már csak tanácskérés szinten, mert mert a jelenlegi gyógynövényes könyveim otthonról való eltüntetése, vagy kidobása, és a már megszerzett ismeretekbe való elbizonytalanodás sok erőfeszítést tesz semmisé, és sok kidobott pénz.
Mint már írtam valamennyit tanultam is a gyógynövényeket, és eddig azt hittem, szakmai irányú könyvekből szedtem ismereteimet.
Ezek szerint akkor, ha a más könyvben olyat növényről is olvasok, ami nem szerepel a fent említettben, akkor az hamis dolog?

Az általam használt,nekem meglévő könyvek voltak eddig: Kéry Ágnes: Gyógynövényekkel az egészségért (orvosi vonal), Wolfgang Hensel: Melyik ez a Gyógynövény (botanikus vonal), illetve Bernát Jenő: Gyógy és Aromanövények, ez utóbbi azért is jelentett számomra eddig sokat, mert mezőgazdaság orientáltan tárgyalja a gyógynövényeket, ami segítséget jelentett a termesztésben. (Ő a Corvinus Egyetem kertészeti karának Gyógy és Aromanövények tanszékének tanára, de ha a fentiek szerint nem fogadjuk, el annak létjogosultságát, hogy mezőgazdászok is foglalkozzanak a növények gyógyhatásával, illetve ennek kutatásával, akkor ez a legproblémásabb könyvem.)
Mi a véleménye ezen könyvekről?

Nekem az a tapasztalatom, hogy minden gyógynövényes könyvben szerepel egy-két olyan növény, amelyik kimaradt egy másikból. Eddig nem láttam ezt problémának. A gyógynövényes könyveim jól kiegészítették egymást, és úgy gondolkoztam, hogy nem lehet mindegyikben ott az összes, hisz annyi sok gyógynövény van. Akkor ami a Csupor Dezső könyvében nincs benne, nincs a használatának létjogosultsága? Pl. Homoktövis, Mezei katáng vagy cikória (ezt én használtam már saját célra) , Medvehagyma, méhfű (mecseki tea), fekete üröm, Orvosi vízitorma vagy a közönséges torma. (a tartalomból néztem).

Egy kicsit félre is értettük egymást. Bár sokszor, amikor itt a fórumon levelezek, vagy a Csupor Dezső blogját olvasom, nagyon bizonytalan leszek, hiszen még a kettő között is és más tudományos igényű könyvekkel is vannak ellentmondások (Ez előtt nekem ez természetes volt, hisz tudom a tudományban is vannak vitatott dolgok.) (legjobban most a kamilla szemre való ellenjavallt használata bizonytalanított el. )
A legjobban nekem ahhoz kell a segítség - még akkor is ha most már csak saját magamnak használok egy-két gyógynövényt, és másoknak nem beszélek hatásukról - hogy jól felismerjem őket. Pl. nagyon szeretném tudni, hogy a kertemben magától bekerült menta (vad növény) melyik. Legfőképpen a csobormentát szerettem volna megtanulni megkülönböztetni a többi mentától, mert az tudtommal erősebb hatású a többinél, és óvatosabban kell bánni vele, ha érdemes egyáltalán használni. De szerettem volna több gyógynövényt is biztonsággal felismerni. Ezt viszont azt hiszem, csak terepen lehet megtanulni, illetve csak gyakorlás után lehetek biztos ismereteim helyességében. Viszont még soha nem találkoztam olyannal, hogy orvos, vagy gyógyszerész tartott volna olyan foglalkozást, túrát, vagy akár tanfolyamot, ami a növényfelismerést segítette volna? Túrákat nagyon sokszor még a botanikusoknál, mezőgazdászoknál is kevésbé tudományos ismeretekkel rendelkező személyek tartják (többször Gyuri bácsi félék). Akikről eddig azt gondoltam értenek a felismeréshez, és a gyógynövényekhez is egész sokat. (tapasztlatok, szakkönyvekkel való összehasonlítás alapján)
Esetleg a Csupor Dezsőtől vagy kollégáitól bármilyen gyógyszerésztől, vagy orvostól lehet olyan segítséget kérni, hogy ilyen formában is segítse az ismeretterjesztést? Szoktak nekik gyógynövénytúráik, felismerést segítő terepi napjaik lenni esetleg?
0 x

kíváncsi
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2014.01.04. 08:40

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: kíváncsi » 2014.02.24. 15:45

@Szilágyi András (77337):

Megint van egy gépelési hibám.
Csombormentát akartam írni.
0 x

Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2014.02.26. 19:30

@flygandeangel (77334): OFF

/OFF Elnézést!
OFF
.
/OFF Elnézést!
OFF
Ezek baromi tartalmas hozzászólások. Mit kívánsz velük kifejezni?
/OFF Elnézést!
0 x

Avatar
bekukk
Hozzászólások: 377
Csatlakozott: 2010.07.29. 22:48
Tartózkodási hely: Bretagne Finistere :o) a Fold vege

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: bekukk » 2014.02.27. 18:00

@Solaris (77385):
OFF
Gonosz vagy :? ... ne tevessz "ellenseget" .
A hozzaszolast cache-ban most is olvashatod .
En is kitoroltem volna Angyal helyeben .
Hiabavalo ilyen "kivancsiskodo" nicknek tobbszor elmagyarazni , mi a hezag .
Ujabb es ujabb steril kor lefutasat generalja minden valasz...

/OFF Elnézést!
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2014.07.02. 20:42

:facepalm: :o :(
a bukki fuvesember abc konyve hogy tudjon mindenki rola

http://deluxe.cafeblog.hu/2014/06/30/a- ... /#comments
OFF
nem enged a weblap masolni , de ekkora marhasagokkal azert ritkan lehet talalkozni es mindez buntetlenul
/OFF Elnézést!
0 x

Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2014.07.02. 22:04

@flygandeangel (79570): OFF
Nem enged másolni? :) Dehogynem! Ments le az egész weboldalt. "htm" kiterjesztéssel fogod látni. Nyisd meg, s azt másolsz belőle, amit csak akarsz. :?)
/OFF Elnézést!

Itt van mindjárt két gyöngyszem:
KLIMAX: Ösztrogénhiány – cickafark tea, palástfű tea, pásztortáska tea összekeverve és minden nap 2x 1-1 csésze.

KÖTŐHÁRTYA-GYULLADÁS
Kötőhártya gyulladásra is kitűnő a diólevél, kívülről kell mosogatni, nem baj, ha belemegy. De jó rá a kamilla is. A diólevél jó árpára, szaruhártya gyulladásra is!
Gyuri bá szerint csak női klimax van, ami sima ösztrogénhiány. Sok - sok Gyuri bá - féle tea és a nyolcvan éves matrónák vaginája vetekedni fog a húsz éves nőkével. :D Gyuri bá még soha nem kapott kötőhártya gyulladást, különben nem írna ekkora baromságot.
Valahol valaki már ízekre szedte Gyuri bá javallatait. Inkább azt kellene terjeszteni, de nem találom a weboldalt.
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2014.08.04. 22:23

@kíváncsi (76759):
...Az előadásai is rosszul szerkesztettek....
en azon csodalkozom, hogy egyaltalan van olyan hely ahova meghivjak, es buntetlenul terjesztheti a sok ostobasagot :(
Szabó Gyuri bácsi és lánya nyilvános tanácsai - Gyógynövénynapok 2014 Bükkszentkereszt - 1/3
https://www.youtube.com/watch?v=oU0IiRArg24&gl=DE
0 x

Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2014.08.04. 22:39

@flygandeangel (80315): Kinek van türelme ennyi balfaszságot hallgatni egy órán át? A vén szamár iázása kifejezetten unalmas. Jó példa ő arra mondásra, hogy ameddig lószar van, addig verebek is vannak.
0 x

Válasz küldése