Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

CAM, HKO, táplálékkiegészítők és egyéb csodaszerek
bcd42
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.01.03. 22:30

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: bcd42 » 2010.01.03. 22:56

Sziasztok!

Sajnos mivel érintett vagyok a témában ezért különösen érdekel, a noradrenalin szerepe, főleg a generalizált szociális fóbia (Social anxiety) tekintetében.

Sajnos nem igazán tudok még angolul így nem tudok behatóbban vizsgálódni, mivel a legtöbb tanulmány angolul van ráadásul elég nehéz a szövegük.

Nagyon hálás lennék, ha segítenétek.
Minden érdekel ami a szociális fóbiával kapcsolatos és a hasznomra válhat.

pl
Ennek a cikknek mi a lényege?

Norepinephrine in Social Phobia(October 2001)
Since autonomic hyperarousal (manifested by flushing,
tachycardia, and tremulousness) is a common symptom
of patients with panic anxiety and social anxiety in performance
situations, understanding autonomic nervous system
function in these patients might shed light on the dysfunctional
circuitry involved in social anxiety disorder.
Stein et al. (77) performed an orthostatic challenge test in
patients with social anxiety disorder, panic disorder, and
healthy comparison subjects and found that the first
group had higher plasma levels of norepinephrine before
and after the challenge. This finding was not replicated in
a subsequent study comparing subjects with social phobia
with normal comparison subjects, and in fact there was a
suggestion of impaired parasympathetic (not sympathetic)
activity in the group with generalized social anxiety
disorder in relation to comparison subjects (78 ).
Limited data have suggested that the α2 adrenergic
antagonist yohimbine increases social anxiety in patients
with social anxiety disorder and is associated with
increased plasma 3-methoxy-4-hydroxyphenylglycol
concentrations (79). In contrast, Papp et al. (80) infused
intravenous epinephrine in patients with social anxiety
disorder and observed that only one out of 11 patients experienced
observable anxiety, which suggests that an increase
in plasma epinephrine levels alone is inadequate
to cause social anxiety. Notably, Tancer et al. (81) observed
a reduced GH response to intravenous, but not
oral, clonidine, an α2 adrenergic agonist. The blunted GH
response to clonidine is also observed in subjects with
panic disorder, major depressive disorder, and generalized
anxiety disorder and is thought to possibly reflect reduced
postsynaptic adrenergic-2 receptor functioning
owing to norepinephrine overactivity. Alternatively, Coplan
et al. (16) hypothesized that the blunted GH response
to clonidine or other GH secretagogues may reflect
an increased central activity of the fear-inducing
neuropeptide CRF. In summary, although there are limited
data on the role of autonomic nervous system dysfunction
in social anxiety, the autonomic hyperarousal
observed clinically in some patients bespeaks an underlying
dysregulation of the autonomic nervous system.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.01.04. 15:03

Nem tudom, hasznodra valik-e ha tobbe kevesbe veletlenszeruen kivalasztott tanulmanyokat elolvasol. En inkabb egy jo szakembert keresnek a helyedben, akivel alaposan megbeszelhetem a problemat, es rabiznam magam.

Jelent valami kulonbseget, ha egy adott molekula nevehez kotheted a panaszaidat?

(amugy a cikk konkluzioja igy elso gyors olvasara,nagyjabol annyi, hogy csak keves adat van rola ahhoz hogy barmi biztosat mondhassanak, de lehet, hogy egyes klinikai esetekben a vegetativ(?) idegrendszer szabalyozasi zavara allhat esetleg a hatterben)
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.04. 15:44

bcd42 írta:Sziasztok!
Sajnos nem igazán tudok még angolul így nem tudok behatóbban vizsgálódni, mivel a legtöbb tanulmány angolul van ráadásul elég nehéz a szövegük.
Nagyon hálás lennék, ha segítenétek.
Minden érdekel ami a szociális fóbiával kapcsolatos és a hasznomra válhat.
Első fontos pont ... Kérj segítséget egy szakembertől. ha még nem kértél ...

olvasnivaló - angolul - sok külső link : http://en.wikipedia.org/wiki/Social_anxiety

Magánemberként figyelmedbe ajánlom a http://tartkapuszinhaz.hu/ -t ( természetesen csak ha Bp.-i vagy )


"Színházunkat az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben alapítottuk, 2005. februárjában. Lelki problémákkal küzdő pácienseink számára szeretnénk lehetőséget biztosítani színházunkkal, hogy tehetségüket kibontakoztassák, saját költeményeiket megismertethessék a nagyközönséggel, ezáltal is hozzájáruljunk pszichés rehabilitációjukhoz.
A gyógyszeres és pszichoterápiás klinikai gyógyítás mellett egyre nagyobb teret hódít a művészetterápia, ezen belül mi a színházterápia világába kalauzoljuk előadóinkat, ezzel segítve személyiségük kibontakozását, lelki sérüléseik gyógyulását."

( szerintem nem szükséges rögtön előadnod - és ők tényleg nagyon türelmesek mindenkivel kapcsolatban. Ha közel áll hozzád a művészet, akkor én megkeresném őket ... )
.
0 x

bcd42
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.01.03. 22:30

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: bcd42 » 2010.01.04. 16:21

vaskalapos írta:Nem tudom, hasznodra valik-e ha tobbe kevesbe veletlenszeruen kivalasztott tanulmanyokat elolvasol. En inkabb egy jo szakembert keresnek a helyedben, akivel alaposan megbeszelhetem a problemat, es rabiznam magam.

Jelent valami kulonbseget, ha egy adott molekula nevehez kotheted a panaszaidat?

(amugy a cikk konkluzioja igy elso gyors olvasara,nagyjabol annyi, hogy csak keves adat van rola ahhoz hogy barmi biztosat mondhassanak, de lehet, hogy egyes klinikai esetekben a vegetativ(?) idegrendszer szabalyozasi zavara allhat esetleg a hatterben)
Köszönöm a válaszokat.

Sajnos eléggé régi motoros vagyok. kb 10 éve szenvedek ettől az egésztől, de már gyerek koromban is félénk voltam.
Az orvosok nem igazán tudnak segíteni. Állítom, hogy a legtöbb nem is veszi komolyan ezt a problémát és nem is értenek hozzá, mivel Magyarországon kevésbé van előtérben ez a probléma. Ellentétben az USA-val és mondjuk Ausztráliával. Az egy más kérdés, hogy ott sincs átütő siker. Legalábbis nem tudok róla.

Azért érdekel a noradrenalin, mert most egy olyan gyógyszert szedek, ami ezt a neurotranszmittert is emeli. Nevezetesen a Venlafaxine hatóanyagot. Az FDA jóváhagyta szociális fóbia kezelésére is, dehát tudjuk az sem szentírás.

Valamint elbizonytalanítottak Szendi írásai a gyógyszerekkel kapcsolatban.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.01.04. 16:43

bcd42 írta:Valamint elbizonytalanítottak Szendi írásai a gyógyszerekkel kapcsolatban.
Jajj! Szendi szerint csak vitamint meg halat kene egyel... ne hallgass ra, nem komoly szakember. Abban amit en szakmailag is meg tudok itelni, nagyon sok butasagot ir.
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.04. 17:03

bcd42 írta: Azért érdekel a noradrenalin, mert most egy olyan gyógyszert szedek, ami ezt a neurotranszmittert is emeli. Nevezetesen a Venlafaxine hatóanyagot. Az FDA jóváhagyta szociális fóbia kezelésére is, dehát tudjuk az sem szentírás.
Annyira nem jó ez a statisztika, hogy messzemenő következtetéseket levonjál, de kiindulási alapnak jó, főleg azzal kapcsolatban, hogy mit érdemes még kipróbálni:
http://www.curetogether.com/anxiety/treatments/

És ebből a Venlafaxine visszajelzés:
http://www.curetogether.com/anxiety/285 ... enlafaxine

A félénkségre kevesebb adat van:
http://www.curetogether.com/social-anxi ... reatments/

-------------------

Ami érdekes - hogy a D Vitamin se hatástalan ( legalábbis néhány embernél hatott )
http://www.curetogether.com/anxiety/764 ... /Vitamin+D
Mindenesetre előtte készítess egy vértesztet - nehogy túladagolásod legyen..

0 x

Sanya
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.12.09. 20:22
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2010.01.04. 17:14

neofin írta:
bcd42 írta: Azért érdekel a noradrenalin, mert most egy olyan gyógyszert szedek, ami ezt a neurotranszmittert is emeli. Nevezetesen a Venlafaxine hatóanyagot. Az FDA jóváhagyta szociális fóbia kezelésére is, dehát tudjuk az sem szentírás.
Annyira nem jó ez a statisztika, hogy messzemenő következtetéseket levonjál, de kiindulási alapnak jó, főleg azzal kapcsolatban, hogy mit érdemes még kipróbálni:
http://www.curetogether.com/anxiety/treatments/

És ebből a Venlafaxine visszajelzés:
http://www.curetogether.com/anxiety/285 ... enlafaxine

A félénkségre kevesebb adat van:
http://www.curetogether.com/social-anxi ... reatments/

-------------------

Ami érdekes - hogy a D Vitamin se hatástalan ( legalábbis néhány embernél hatott )
http://www.curetogether.com/anxiety/764 ... /Vitamin+D
Mindenesetre előtte készítess egy vértesztet - nehogy túladagolásod legyen..

Ez a D vitamin nálad valamilyen megszállottság?
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.01.04. 17:34

neofin írta:
bcd42 írta: Ami érdekes - hogy a D Vitamin se hatástalan ( legalábbis néhány embernél hatott )
http://www.curetogether.com/anxiety/764 ... /Vitamin+D
Mindenesetre előtte készítess egy vértesztet - nehogy túladagolásod legyen..

[/color]

Neofin! ha nincs hozza licenszed, akkor javasolnam, hogy tartozkodj az orvosi tanacsok adasatol.
Ugy tudom, nem vagy orvos, kulonosen nem az adott terulet szakorvosa, de meg az adott terulet szakorvosatol is rosszallanam, ha a konkret paciens szemelyes megvizsgalasa nelkul az interneten adna neki tanacsot.
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.04. 18:22

vaskalapos írta:
neofin írta: Ami érdekes - hogy a D Vitamin se hatástalan ( legalábbis néhány embernél hatott )
http://www.curetogether.com/anxiety/764 ... /Vitamin+D
Mindenesetre előtte készítess egy vértesztet - nehogy túladagolásod legyen..

Neofin! ha nincs hozza licenszed, akkor javasolnam, hogy tartozkodj az orvosi tanacsok adasatol.
Ugy tudom, nem vagy orvos, kulonosen nem az adott terulet szakorvosa, de meg az adott terulet szakorvosatol is rosszallanam, ha a konkret paciens szemelyes megvizsgalasa nelkul az interneten adna neki tanacsot.

Egy kicsit tényleg félreérthető a vérteszt-re irányuló megfogalmazásom, és a DVitamin kiragadása.
Mégha én nem is tartom orvosi tanácsnak az irásomat - félreérthető ... Elnézést. :(
Ezennel megerősítem, hogy nincs orvosi végzettségem.
0 x

Sanya
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.12.09. 20:22
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2010.01.04. 20:52

Egy kicsit tényleg félreérthető a vérteszt-re irányuló megfogalmazásom, és a DVitamin kiragadása.
Mégha én nem is tartom orvosi tanácsnak az irásomat - félreérthető ... Elnézést. :(
Ezennel megerősítem, hogy nincs orvosi végzettségem


Nincs itt semmi félreértés. A legalantassabb kuruzslói magaratásnak voltunk tanúi: amint egy beteg ember tanácsot kér, te minden hozzáértés, erkölcsi gát és józan ész nélkül az interneten, ismeretlenül elkezded tukmálni rá a kényszerképzeted. Ti vagyok a legveszélyesebbek. Most látható, hogyan viselkedtek. Szégyen.
0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.01.04. 21:35

bcd42:
Nagyon tudom ajánlani Bánki M. Csaba könyveit. Az agy évtizedében, Életünk és az agy, Agyunk gyógyszerei c. könyveit. Ebben a sorrendben jelentek meg, magyarul. Nagyon érthetően ír laikusok számára is könnyen fogyasztható.

Ilyen szorongásos betegségekben nem csak a noradrenalin van elcsesződve, hanem sok más átvívőanyag is.

Nem vagyok járatos a humán vizsgálatokban, de egy előadáson hallottam, hogy a PTSD (post-traumatikus stressz) kezelésében a prazozin nagyon jól bevált.
http://en.wikipedia.org/wiki/Prazosin
Raskind kezdte el alkalmazni legelőször ezt a terápiát. Itt a cikke:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1073 ... inalpos=10
Ha ez lenne a helyzet. De lehet, hogy nem.
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.04. 21:56

Sanya írta: Nincs itt semmi félreértés. A legalantassabb kuruzslói magaratásnak voltunk tanúi: amint egy beteg ember tanácsot kér, te minden hozzáértés, erkölcsi gát és józan ész nélkül az interneten, ismeretlenül elkezded tukmálni rá a kényszerképzeted. Ti vagyok a legveszélyesebbek. Most látható, hogyan viselkedtek. Szégyen.

Félreérthető voltam, elnézést kértem ...
de
#1.
Nem hiszem, hogy átléptem volna a határt - te úgy látod, hogy megszegtem a törvényt?
Kuruzslás
285. § (1) Aki jogosulatlanul ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen az orvosi gyakorlat körébe tartozó tevékenységet fejt ki, vétséget követ el és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő

#2.
A világ változik ... Ime a te fogalmaid alapján egy "kuruzslást" propagáló reklám - ( Coldrex + Buszmegálló + orvosi tanácsadás ... )
http://www.reklamfilmek.com/video.php?firm=65&video=736 Gondolom ezen is fel vagy háborodva.

#3.
És nem a "kényszerképzetemet" tukmáltam ;) ... - egyébként honnan tudod - így - mesziről - hogy az "kényszerképzet"?
Távdiagnosztizálsz ? Hmmm .. az csúnya dolog... "Vaskalapos" is megmondta. ráadásul én még tanácsot sem kértem tőled ...
Szóval kényszerképzetem van - Erre gondolsz?
http://www.informed.hu/index.nfo?tPath= ... 1792421302

#4.
Ajánlom figyelmedbe a következő cikket:
Ask Strangers for Medical Advice
http://www.wired.com/wiredscience/2009/08/curetogether/
és egy túlzás innen - hogy még nálam is lehetnek veszélyesebbek :
"Even if some bad apples make their way into the community, it may still be a better source of information than some peer-reviewed literature, since top scientists have been caught fabricating data about medications and Elsevier has published entire fake journals dedicated to bolstering the reputation of Merck drugs."
tekints rám mint egy "bad apple"-re ....
0 x

Sanya
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.12.09. 20:22
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2010.01.04. 22:01

Nem hiszem, hogy átléptem volna a határt - te úgy látod, hogy megszegtem a törvényt?
Úgy látom, hogy aljas módon viselkedtél, mert ostoba és rosszindulatú tanácsot adtál olyan területen, amihez nem konyítasz.
0 x

bcd42
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.01.03. 22:30

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: bcd42 » 2010.01.04. 22:44

Orcas írta:bcd42:
Nagyon tudom ajánlani Bánki M. Csaba könyveit. Az agy évtizedében, Életünk és az agy, Agyunk gyógyszerei c. könyveit. Ebben a sorrendben jelentek meg, magyarul. Nagyon érthetően ír laikusok számára is könnyen fogyasztható.

Ilyen szorongásos betegségekben nem csak a noradrenalin van elcsesződve, hanem sok más átvívőanyag is.

Nem vagyok járatos a humán vizsgálatokban, de egy előadáson hallottam, hogy a PTSD (post-traumatikus stressz) kezelésében a prazozin nagyon jól bevált.
http://en.wikipedia.org/wiki/Prazosin
Raskind kezdte el alkalmazni legelőször ezt a terápiát. Itt a cikke:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1073 ... inalpos=10
Ha ez lenne a helyzet. De lehet, hogy nem.

Orcas!

Köszi a könyvajánlókat. Be fogom szerezni őket.
A PTSD nem egészen ugyanaz mint a SAD (Social Anxiety Disorder azaz szociális szorongás)
A prazozin ha jól láttam egy vérnyomáscsökkentő. Nem biztos, hogy jó választás mivel csak tüneti kezelés és az én problémám sajnos generalizált tehát nem köthető csak mondjuk egy előadás tartásához, olyankor szokták alkalmazni a béta-blokkolókat. (Pl Propranolol).

Nem tudom, hogy mi ez az egész, de hogy az agy valamelyik része hiperaktívan működik arra nagyobb összegben mernék fogadni. Talán a Limbikus rendszerben található Amygdala működik túl.
Ha jól tudom az érzések, félelem intenzitásáért felelős. A legnagyobb szívás pedig az, hogy ez primitív automatikus módon működik. Tehát nehezen befolyásolható gondolati úton.
Minden esetre ez a gátoltság egy nagy cumi.

Ha jól értelmezem ez a cikk is ezt boncolgatja

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 205940.htm
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.04. 23:00

Sanya írta:
Nem hiszem, hogy átléptem volna a határt - te úgy látod, hogy megszegtem a törvényt?
Úgy látom, hogy aljas módon viselkedtél, mert ostoba és rosszindulatú tanácsot adtál olyan területen, amihez nem konyítasz.
Ezt (a.) orvosi végzettségű szerepkörödben állítod - vagy mint (b.) egy hozzám hasonló egyszerű fórumtag?

a. - esetben - remélem tudod, hogy már ezzel az egyet nem értéseddel ( = "ostoba és rosszindulatú tanács") is orvosi tanácsot adsz.
b. - esetben - Nem hiszem, hogy minősíteni tudnád a szándékomat. - az "aljas" pedig nem a helyes kifejezés - ha azt mondod, hogy "jószándékúan" - szerinted helytelen tanácsot adtam - akkor nincs semmi kifogásom ...

Egyébként szerinted - felesleges megnéznie a vérképét?
vagy mire értetted az "ostoba és rosszindulatú tanács" -ot a DVitamin-ra ? És ha tényleg vitaminhiánya van?
0 x

bcd42
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.01.03. 22:30

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: bcd42 » 2010.01.04. 23:06

neofin írta:
Sanya írta:
Nem hiszem, hogy átléptem volna a határt - te úgy látod, hogy megszegtem a törvényt?
Úgy látom, hogy aljas módon viselkedtél, mert ostoba és rosszindulatú tanácsot adtál olyan területen, amihez nem konyítasz.
Ezt (a.) orvosi végzettségű szerepkörödben állítod - vagy mint (b.) egy hozzám hasonló egyszerű fórumtag?

a. - esetben - remélem tudod, hogy már ezzel az egyet nem értéseddel ( = "ostoba és rosszindulatú tanács") is orvosi tanácsot adsz.
b. - esetben - Nem hiszem, hogy minősíteni tudnád a szándékomat. - az "aljas" pedig nem a helyes kifejezés - ha azt mondod, hogy "jószándékúan" - szerinted helytelen tanácsot adtam - akkor nincs semmi kifogásom ...

Egyébként szerinted - felesleges megnéznie a vérképét?
vagy mire értetted az "ostoba és rosszindulatú tanács" -ot a DVitamin-ra ? És ha tényleg vitaminhiánya van?
Neofin!

Hálás lennék, ha nem vitatkoznátok tovább.
Semmi értelme.
Bárcsak D-vitamin hiányom lenne. Hidd el én lennék a legboldogabb.
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.04. 23:17

bcd42 írta:
Neofin!

Hálás lennék, ha nem vitatkoznátok tovább.
Semmi értelme.
Bárcsak D-vitamin hiányom lenne. Hidd el én lennék a legboldogabb.
Részemről lezárva.
- csak nem szeretem, hogyha "aljas" + "legalantasabb kuruzsló" -nak jellemeznek - ráadásul távdiagnosztikával.
0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.01.05. 07:37

A PTSD nem egészen ugyanaz mint a SAD (Social Anxiety Disorder azaz szociális szorongás)
A prazozin ha jól láttam egy vérnyomáscsökkentő. Nem biztos, hogy jó választás mivel csak tüneti kezelés és az én problémám sajnos generalizált tehát nem köthető csak mondjuk egy előadás tartásához, olyankor szokták alkalmazni a béta-blokkolókat. (Pl Propranolol).

Nem tudom, hogy mi ez az egész, de hogy az agy valamelyik része hiperaktívan működik arra nagyobb összegben mernék fogadni. Talán a Limbikus rendszerben található Amygdala működik túl.
Ha jól tudom az érzések, félelem intenzitásáért felelős. A legnagyobb szívás pedig az, hogy ez primitív automatikus módon működik. Tehát nehezen befolyásolható gondolati úton.
Minden esetre ez a gátoltság egy nagy cumi.

Ha jól értelmezem ez a cikk is ezt boncolgatja

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 205940.htm
Megvallom ma rohantam egesz nap, es nem olvastam vegig mi az oka a szorongasodnak. Tudom, hogy a SAD es a PTSD nem ugyanaz.
A PTSD csak felvetodott bennem a noradrenalin emlitese miatt. A prazosin elfogadott a PTSD kezeleseben. Az idezett szerzo meghivott eloado volt az intezetunkben. Hallottam az egesz tortenetet a veteranok kezeleserol. A prazosin pont azert jo szer, mert kutatott a hatasa, mellekhatasa, ezen felul tok olcso, 5 cent naponta.

Szocialis stresszt en is kutattam allatokon (mellekszal szamomra). Erdekes eltereseket lattam en is epp az amygdalaban. Alapkutatas amit csinalok, szoval nem tudni mikor fogja pharma ceg felkapni ezeket az eredmenyeket. Lehet, nem is fogja sohasem.
0 x

Avoué
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2009.12.20. 18:47

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Avoué » 2010.01.05. 08:40

vaskalapos írta:
neofin írta:
bcd42 írta: Ami érdekes - hogy a D Vitamin se hatástalan ( legalábbis néhány embernél hatott )
http://www.curetogether.com/anxiety/764 ... /Vitamin+D
Mindenesetre előtte készítess egy vértesztet - nehogy túladagolásod legyen..

[/color]

Neofin! ha nincs hozza licenszed, akkor javasolnam, hogy tartozkodj az orvosi tanacsok adasatol.
Ugy tudom, nem vagy orvos, kulonosen nem az adott terulet szakorvosa, de meg az adott terulet szakorvosatol is rosszallanam, ha a konkret paciens szemelyes megvizsgalasa nelkul az interneten adna neki tanacsot.
Nem adott orvosi tanácsokat, valamit félreolvastál. Cikkeket ajánlott
0 x

Avoué
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2009.12.20. 18:47

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Avoué » 2010.01.05. 08:42

Sanya írta:
Nem hiszem, hogy átléptem volna a határt - te úgy látod, hogy megszegtem a törvényt?
Úgy látom, hogy aljas módon viselkedtél, mert ostoba és rosszindulatú tanácsot adtál olyan területen, amihez nem konyítasz.
Ilyet már láttunk nálad is MBT ügyben:-) Bár az nem aljas tanács, hogy olvasson és menjen szakemberhez
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.05. 13:15

bcd42 írta: Minden érdekel ami a szociális fóbiával kapcsolatos és a hasznomra válhat.
Nem tudom, hogy a testgyakorlással kapcsolatban milyen tapasztalataid vannak.

Ennek a tudományos hátteréről itt lehet olvasni - egy 2009.-es őszi konferencián elhangzott előadást értelmez.
Phys Ed: Why Exercise Makes You Less Anxious
http://well.blogs.nytimes.com/2009/11/1 ... s-anxious/
Ha jól értettem - kb 3-6 hét testmozgás után - a kisérleti egerek jobban tudták kezelni a stresz-t mint a kontrollcsoport.
Mintha a "gyakorlás pozitiv stresz"-e olyan új agysejteket és struktúrákat alakitana ki, hogy ezáltal az agy jobban képes leküzdeni a streszt.
Ami még érdekes - hogy 3 héten belül nem érzékelhető a "gyakorlás" hatása ( 3-6 hét között volt a patkányoknál) -
de Dr. Greenwood - megnyugtat - a molekuláris változás már az első gyakorlat után elindul.
Még nem tisztázott, hogy hogyan lesz ez leforditva az emberek kezelésénél ...

tudományosabb oldalról megközelitve:
"Exercise, learned helplessness, and the stress-resistant brain."
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18300002

És a tömegIQ - nak feltett kérdésnél is érdekes a legtöbbre értékelt válasz ...
'Ha férfi vagy - akkor a legjobb gyógyszer a szociális fóbiákra a súlyemelés .. '
( ami természetesen növeli a tesztoszteron szintet is )
"If you are male, the best "drug" for social anxiety is weightlifting. " ...
http://www.reddit.com/r/reddit.com/comm ... ve/c08jqz4
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.01.05. 13:19

Répát enni, meg testgyakorolni jó, elhízni, meg dohányolni meg nem....hm!!!!
Hajrá Neofin!!!
0 x

Avatar
vegyati
Hozzászólások: 575
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:49

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: vegyati » 2010.01.05. 13:35

The symptoms of generalized anxiety disorder and other anxiety disorders are similar to
symptoms for some other medical conditions. Therefore, before undergoing treatment for
anxiety disorders a person should have a thorough medical examination.
Some of the treatments used to treat anxiety disorders are:
  • • Biofeedback – techniques to increase control over anxiety by measuring physical
    responses such as muscle tension or pulse rate (the pulse rate gives an indication of the
    rate at which the heart is beating; your heart tends to beat faster when you are
    experiencing anxiety)
    • Cognitive-behavioral therapy – the patient is helped to be aware of and change thought
    patterns and behavior patterns to reduce and cope with anxieties or fears
    • Medication – a number of medications are available to relieve anxiety symptoms
    • Psychotherapy – the patient is helped to understand sources of the anxieties or fears he
    or she experiences in order to deal with them more successfully
    • Combination therapy – a combination of medication with psychotherapy or cognitivebehavioral
    therapy
JAMA, Jun 2000; 283: 3156
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.01.05. 13:53

Avoué írta:
vaskalapos írta:
neofin írta: Ami érdekes - hogy a D Vitamin se hatástalan ( legalábbis néhány embernél hatott )
http://www.curetogether.com/anxiety/764 ... /Vitamin+D
Mindenesetre előtte készítess egy vértesztet - nehogy túladagolásod legyen..


Neofin! ha nincs hozza licenszed, akkor javasolnam, hogy tartozkodj az orvosi tanacsok adasatol.
Ugy tudom, nem vagy orvos, kulonosen nem az adott terulet szakorvosa, de meg az adott terulet szakorvosatol is rosszallanam, ha a konkret paciens szemelyes megvizsgalasa nelkul az interneten adna neki tanacsot.
Nem adott orvosi tanácsokat, valamit félreolvastál. Cikkeket ajánlott
Egy beteg embernek egy konkret gyogyszer (szintetikus D vitamin, ergo- vagy cholecalciferol tabletta/kapszula) szedeset ajanlotta az interneten keresztul diagnosztizalt betegseg ellen, es olyan orvosi-laboratoriumi vizsgalatot amit tudomasom szerint orvos szokott elrendelni es ertelmezni.

En meg az "erdekes" cikkek ajanlasatol is tartozkodnek, de itt kokret hatoanyag alkalmazasarol volt szo.
Velemenyemet fenntartom.
0 x

sárgadinnye
Hozzászólások: 188
Csatlakozott: 2009.12.11. 18:35

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: sárgadinnye » 2010.01.05. 14:45

Szia

én se nem értek hozzá szakemberként, viszont meg tudtam nézni Neked a brit protokollt, ahogy laikusoknak fogalmazzák.

Generalizált szorongásos zavarod van vagy szociális fóbiád? - ez nem világos a témaindításból. Bár később úgy írod, szociális fóbia.

http://www.nhs.uk/livewell/phobias/page ... ments.aspx

itt van az info, magyarul röviden összefoglalva: az ilyen problémákon általában pszichoterápia szokott segíteni, ha kell, rövid távon gyógyszerrel kombinálva (de egyáltalán nem feltétlenül), hozzá életmódbeli váltások és segítség, támasz a környezeted felől.
1. pszichoterápia: lényege az expozíció, vagyis kis adagokban megtanulni leküzdeni a szorongást az adott dologgal kapcsolatban, fokozatosan nehezíteni. Ha egyféle a probléma, hipnoterápia is segít, ha bonyolultabb, ún. kognitív viselkedés terápiát javasolnak. Itt is az expozíció és válasz prevenció megy, de naplót kell vezetni a szituációról, a szorongást kiváltó és kísérő gondolatokról, és megpróbálni megváltoztatni a viselkedést és a gondolkodást. Ez nagyon hatékony és a brit protokoll szerint ez az ELSŐDLEGES megoldás. Pszichoterápiával nagyon jól lehet a szorongásokat kezelni, (bár időigényes), feltétlenül lehetsz optimista!

2. szorongásos betegségekben a brit protokoll szerint nem a gyógyszer az első lépés, de lehet : antidepresszánsok (amit Te szedsz), nyugtatók és béta-blokkolók jönnek szóba.

3. életmódbeli megoldások: testmozgás csökkenti a szorongást. Étkezés: elhagyni pl. kávét. Alvás: eleget kell aludni.

4. "support": olyan csoportba járni, ahol hozzád hasonló problémákkal küzdőkkel tudsz beszélgetni.

Ez a 4 együtt, de főleg a pszichoterápia (és gyógyszer) a megoldás.

A Venlafaxintól jobban érzed magad?

Szendi: ő nagyon előítéletes a pszichiátriai gyógyszerekkel szemben, az antidepresszánsokat hatástalannak tartja. A valóság az, hogy az SSRI típusú ad. gyógyszerekkel szemben "publication bias"-ról volt szó, a kísérletek többségében hatott a gyógyszer, de ahol nem hatott sokkal jobban, mint a placebo, azokat nem publikálták. Tehát eltorzították a képet, a gyógyszereket felíró orvosok azt hitték, jóval hatékonyabb. De azért hat, minél súlyosabb a betegség, annál jobban.
De (írtam eddig bármit róla): Szendinek olvastam a pánikbetegségről szóló könyvét is, és összességében az volt a benyomásom, hogy amikor arról ír, ami a foglalkozása (pszichológus és pszichoterapeuta), ahhoz jól ért. Azt ne hidd el neki, hogy a venlafaxin hatástalan és örökre megbolondulsz tőle, sőt meghalsz tőle stb :-)) Ha csillapítja a szorongásodat, akkor szerintem szedd tovább, ahogy az orvosod felírta. (De ha nem, akkor se hagyd abba, csak ha az orvosoddal megbeszélted.)
De azt megkérdezheted (akár) Szenditől a blogján, tud-e javasolni valaki olyat, aki a kognitív viselkedésterápiát meg tudja neked KORREKTEN csinálni.
Mert Magyarországon szerintem ez a probléma. Messze nem mindenki tudja megcsinálni, ha elvállal is.

jobbulást!
(sárga)Dinnye
0 x

sárgadinnye
Hozzászólások: 188
Csatlakozott: 2009.12.11. 18:35

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: sárgadinnye » 2010.01.05. 14:53

egyébként pedig Vaskalapos megjegyzésével (kérdésével) értek egyet:

Jelent valami kulonbseget, ha egy adott molekula nevehez kotheted a panaszaidat?
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.01.05. 15:05

Nyilván jelent, mert egy ismert tényező kiiktatása egyszerűbb, mint egy ismeretlen betegség kezelése.....nem?
0 x

sárgadinnye
Hozzászólások: 188
Csatlakozott: 2009.12.11. 18:35

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: sárgadinnye » 2010.01.05. 15:22

Hát. Elvileg igen. De ha jól értem (?), nem nagyon lehet tudni, mi okozza pontosan a szorongásos problémákat, és ha ki is derülne, hogy csakis kizárólag a noradrenalin szint rendellenes, még mindig nem tudjuk, hogy az az ok vagy következmény?
0 x

Avoué
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2009.12.20. 18:47

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Avoué » 2010.01.05. 21:10


Neofin! ha nincs hozza licenszed, akkor javasolnam, hogy tartozkodj az orvosi tanacsok adasatol.
Ugy tudom, nem vagy orvos, kulonosen nem az adott terulet szakorvosa, de meg az adott terulet szakorvosatol is rosszallanam, ha a konkret paciens szemelyes megvizsgalasa nelkul az interneten adna neki tanacsot.
[/quote]

Nem adott orvosi tanácsokat, valamit félreolvastál. Cikkeket ajánlott[/quote][/quote]

Egy beteg embernek egy konkret gyogyszer (szintetikus D vitamin, ergo- vagy cholecalciferol tabletta/kapszula) szedeset ajanlotta az interneten keresztul diagnosztizalt betegseg ellen, es olyan orvosi-laboratoriumi vizsgalatot amit tudomasom szerint orvos szokott elrendelni es ertelmezni.

En meg az "erdekes" cikkek ajanlasatol is tartozkodnek, de itt kokret hatoanyag alkalmazasarol volt szo.
Velemenyemet fenntartom.[/quote]

Így van, nagyon jól írod, olyan vizsgálatot javasolt, amit orvos szokott elrendelni, előtte meg azt is írta, hogy menjen el orvoshoz. Véleményemet fenntartom:-)
0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.01.05. 23:45

Ugye, amikor felismertek, hogy a cukobetegseget az inzulinnal kezelni lehet, akkor az egyik "legutosebb jatekost" talaltak meg a cukorbetegseg kezeleseben.
Ugyanigy a szorongasos betegsegekben a noradrenalin es/vagy a szerotonin rendszer rossz mukodeset is felismertek, de mindezek mellett azert leteznek az eddig megismert vagy kesobb megismerendo agyi neurotranszmitter/neuropeptid szint beli elteresek is, amelyek reszt vesznek a szabalyozasban (vagy akar mondhatom, hogy inkabb a hangolasban).
A pharma cegek mindig a "legutosebb jatekossal" probalnak a betegsegen javitani, aztan kezdenek "barokkozni". Pl. kesobb a 80-as evekben felfedeztek, hogy az amylin segiti az inzulin hatasat. Megalakult az Amylin nevu ceg, melyet a amylin alapu termekukre alapoztak. Az amylin hasznalataval viszont konnyebb a vercukorszint szabalyozasa, kevesebb inzulint kell adagolni (bar nem annyira tamogatott anyag az USA-ban, mint az inzulin).
0 x

sárgadinnye
Hozzászólások: 188
Csatlakozott: 2009.12.11. 18:35

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: sárgadinnye » 2010.01.06. 02:17

(Ezt most már abszolút zárójelben, mert tényleg nem értek hozzá, de a szerotonin nem neurotranszmitter? És amennyire én tudom, ez a szerotoninos magyarázat kezd elavult lenni éppen szorongások esetében - a depresszió, az talán más eset. Ugyanakkor az SSRI antidepresszánsok csökkentik a szorongást is, csak a működését nem értik pontosan. Majd ha nem leszek ilyen álmos :D esetleg utánaolvashatok, honnan rémlik.

Én nem a kutatásokra és az orvosokra értettem, hogy nem számít, milyen molekula, hanem a gyógyulás szempontjából a BETEGNEK.)
0 x

Sanya
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.12.09. 20:22
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2010.01.06. 12:01

Én nem a kutatásokra és az orvosokra értettem, hogy nem számít, milyen molekula, hanem a gyógyulás szempontjából a BETEGNEK
Számomra érthető, hogy mit szerettél volna ezzel mondani és egyet is értek vele. Talán úgy lenne érdemes megfogalmazni, hogy a betegnek az a fontos, hogy az alkalmazott terápia hatékony legyen, lehetőleg kevés mellékhatással járjon és könnyen elérhető legyen (ár, utánajárás, várakozás, stb) és nem utolsó sorban minnél kevésbé legyen invazív. A betegnek nem a hatásmechanizmus a fontos, hanem az előbbiek.

Így talán nem lehet belekötni (annyira) abba, hogy mi is fontos egy betegnek ;)
0 x

sárgadinnye
Hozzászólások: 188
Csatlakozott: 2009.12.11. 18:35

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: sárgadinnye » 2010.01.06. 12:41

Annyit hadd tegyek hozzá, Sanya, hogy én magamból indultam ki: ha nekem ilyen problémám lenne, valószínűleg nem szeretném tudni pontosan a szinaptikus idegrendszerem működésének részleteit, meg a neurotranszmitterek, noradrenalinom sorsát. Egyszer megműtöttek, és akkor is úgy éreztem, jobb, ha nem tudom, pontosan hogyan vágtak fel, hányan és milyen szikékkel, míg aludtam - úgy éreztem, így gyorsabban gyógyulok. A gyógyszerek mellékhatásait sem szoktam elolvasni előre, sőt azt sem, pontosan mit csinál a gyógyszer.
De ha nem vagyok beteg, akkor érdekel.

De el bírom képzelni, hogy bcd-nek éppen az segít, ha tudja, ezért megértem a kérdést.

És egyetértek Veled:

betegnek az a fontos, hogy az alkalmazott terápia hatékony legyen, lehetőleg kevés mellékhatással járjon és könnyen elérhető legyen (ár, utánajárás, várakozás, stb) és nem utolsó sorban minnél kevésbé legyen invazív.

talán annyit, hogy természetesen a diagnózis is legyen pontos
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.06. 12:51

sárgadinnye írta:(Ezt most már abszolút zárójelben, mert tényleg nem értek hozzá, de a szerotonin nem neurotranszmitter? És amennyire én tudom, ez a szerotoninos magyarázat kezd elavult lenni éppen szorongások esetében - a depresszió, az talán más eset. Ugyanakkor az SSRI antidepresszánsok csökkentik a szorongást is, csak a működését nem értik pontosan. Majd ha nem leszek ilyen álmos :D esetleg utánaolvashatok, honnan rémlik.

Én nem a kutatásokra és az orvosokra értettem, hogy nem számít, milyen molekula, hanem a gyógyulás szempontjából a BETEGNEK.)

Valószínüleg ha a "személyi genetika" elterjedtebb lesz, akkor már sokkal bátrabban lehet SSRI-ket felirni ... Most még csak a próba-szerencse alapon megy ..

Már jelenleg is előre lehet jelezni - genetikailag - , hogy várhatóan hogy fog reagálni a beteg bizonyos gyógyszerre ...
Akit ez részletesebben érdekel - annak ezt kell átböngésznie .. talál linket az eredeti kutatásokra is ...
https://www.23andme.com/health/Antidepressant-Response/
Vannak más betegségek is ( Schizophrenia, Bipolar Disorder, ADHD .. részletesen : https://www.23andme.com/health/all/ )
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.06. 13:09


Az SSRI-k hatékonyságát valószinüleg meghatározzák a gének,
sőt még az adagolásuk is függhet ettől.

habár jelenleg - "még" - nem ajánlják, hogy ez alapján álltsák be valakinek a dózist. Mindenesetre ez a jövő ...
http://spittoon.23andme.com/2008/01/10/ ... nt-dosage/
0 x

bcd42
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.01.03. 22:30

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: bcd42 » 2010.01.06. 23:33

neofin írta:
Az SSRI-k hatékonyságát valószinüleg meghatározzák a gének,
sőt még az adagolásuk is függhet ettől.

habár jelenleg - "még" - nem ajánlják, hogy ez alapján álltsák be valakinek a dózist. Mindenesetre ez a jövő ...
http://spittoon.23andme.com/2008/01/10/ ... nt-dosage/

Ez a magyarázata annak, hogy egyesek miért nem reagálnak egyáltalán az antidepresszánsokra.
Miért nincs lehetőség még erre? Drága eljárás?
Pedig komolyan növelné a terápiák hatékonyságát.

Járok gyúrni. kb egy hónapja kezdtem el. :) Próbálok mindent bevetni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bcd42 2010.01.06. 23:43-kor.
0 x

bcd42
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.01.03. 22:30

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: bcd42 » 2010.01.06. 23:41

Orcas írta:
A PTSD nem egészen ugyanaz mint a SAD (Social Anxiety Disorder azaz szociális szorongás)
A prazozin ha jól láttam egy vérnyomáscsökkentő. Nem biztos, hogy jó választás mivel csak tüneti kezelés és az én problémám sajnos generalizált tehát nem köthető csak mondjuk egy előadás tartásához, olyankor szokták alkalmazni a béta-blokkolókat. (Pl Propranolol).

Nem tudom, hogy mi ez az egész, de hogy az agy valamelyik része hiperaktívan működik arra nagyobb összegben mernék fogadni. Talán a Limbikus rendszerben található Amygdala működik túl.
Ha jól tudom az érzések, félelem intenzitásáért felelős. A legnagyobb szívás pedig az, hogy ez primitív automatikus módon működik. Tehát nehezen befolyásolható gondolati úton.
Minden esetre ez a gátoltság egy nagy cumi.

Ha jól értelmezem ez a cikk is ezt boncolgatja

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 205940.htm
Megvallom ma rohantam egesz nap, es nem olvastam vegig mi az oka a szorongasodnak. Tudom, hogy a SAD es a PTSD nem ugyanaz.
A PTSD csak felvetodott bennem a noradrenalin emlitese miatt. A prazosin elfogadott a PTSD kezeleseben. Az idezett szerzo meghivott eloado volt az intezetunkben. Hallottam az egesz tortenetet a veteranok kezeleserol. A prazosin pont azert jo szer, mert kutatott a hatasa, mellekhatasa, ezen felul tok olcso, 5 cent naponta.

Szocialis stresszt en is kutattam allatokon (mellekszal szamomra). Erdekes eltereseket lattam en is epp az amygdalaban. Alapkutatas amit csinalok, szoval nem tudni mikor fogja pharma ceg felkapni ezeket az eredmenyeket. Lehet, nem is fogja sohasem.
Orcas!

Érdekesen hangzik. Kár, hogy mellékszál. :)
Olyan hatóanyag nincs amit célzottan az Amygdala aktivítására hat tehát csökkenti azt?
Szerintem bizonyos SSRI-ik (pl: paroxetine) azért csökkentik a szorongást is, mert van egyfajta amydala aktivítás csökkentő hatásuk bizonyos terápiás idő múlva.
Vagy ez baromság? Mintha valahol ilyet olvastam volna.
0 x

bcd42
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.01.03. 22:30

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: bcd42 » 2010.01.06. 23:42

Egyébként mindenkinek köszönöm a hozzászólását.
0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.01.07. 06:32

Orcas!

Érdekesen hangzik. Kár, hogy mellékszál. :)
Olyan hatóanyag nincs amit célzottan az Amygdala aktivítására hat tehát csökkenti azt?
Szerintem bizonyos SSRI-ik (pl: paroxetine) azért csökkentik a szorongást is, mert van egyfajta amydala aktivítás csökkentő hatásuk bizonyos terápiás idő múlva.
Vagy ez baromság? Mintha valahol ilyet olvastam volna.

En inkabb peptidekben utazom. A szerotoninnak is tobb receptora van. Egy anyag altalaban ott hat, ahol van receptora. Meg kellene nezni, hogy melyik receptorbol van tobb az amygdalaban (amygdalanak is tobb resze van, es egyes reszei mas-mas szabalyozasban vesznek reszt) es a adott receptorokhoz milyen affinitast (kotodest) mutat a paroxetine. En ezt nem tudom megmondani neked fejbol, es nincs idom utananezni.
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.07. 11:35

bcd42 írta: Ez a magyarázata annak, hogy egyesek miért nem reagálnak egyáltalán az antidepresszánsokra.
Miért nincs lehetőség még erre? Drága eljárás?
Pedig komolyan növelné a terápiák hatékonyságát.

Járok gyúrni. kb egy hónapja kezdtem el. :) Próbálok mindent bevetni.

Személyes véleményem:
A Genetika még "gyerekcipőben" jár, de mindenképpen ez lesz a jövő ...
Vannak biztató jelek (pl. színvakság gyógyítása ) és csalódások is, hogy ez nem olyan egyszerű ( pl. Gének közötti összefüggéseket nem értjük teljesen )
és még a technológia is drága ( habár létezik 400-500$ részleges génszekventálás - mint a 23andme - de ez nem fedi le a teljes emberi genomot )

Amin elgondolkodtam - az ez a hír volt 2-3 hete ..
http://www.nhs.uk/news/2009/12December/ ... -risk.aspx
A cikk lényege,
"One of these five DNA variants affects the risk of type 2 diabetes, increasing risk of the disease when inherited from the father,
and reducing risk if inherited from the mother. As Kári Stefánsson, chief executive of the study says, the research suggests
that it may not be just the DNA sequence that matters, but also the parent from which the sequence comes."

pl. 2-es tipusú diabétesznél kimutatták, hogy nem csak a génszekvencia döntő, hanem az is, hogy az anyától - vagy az apától öröklődik a gén.
Ha az apától öröklődik, akkor növeli a kockázatot, ha az anyától - akkor pedig csökkenti ...

Ami még kiderült a cikkből:
- A jelenlegi technikában/módszerben lehetnek kisebb-nagyobb hibák ...
- Lehetnek más azonositatlan gének is, amelyek a betegségre kihatnak
- Egy betegség kockázatát nem csak a gén határozza meg egyedül!!
- öröklődés genetikája olyan komplex ( a jelenlegi ismereteink alapján) - hogy nagyon kis hatása van a betegségmegelőzésben és kezelésekben ..

Vagyis nagyon korlátos a jelenlegi tudásunk...

-----------

És próbálj tudományosan hozzáállni a dolgokhoz :)
- vezess naplót, hogy mit táplálkozol ( olajos termékek -> aminosav) , hogyan mozogsz, milyenek az alvási szokásaid,
milyen gyógyszereket szedsz, mikor fogyaztasz stimulánsokat ( kávé )
és azok alapján próbálj te is levonni következtetéseket ( egy szakember segítségével) - hogy mi segitheti és mi ronthatja az állapotodat.
( olyan is ismert - hogy bizonyos gyógyszerek és bizonyos élelmiszerek nem jók együtt ... )

Az egészségügyi önnaplózásra példa - egy migrénes eseten keresztül - a következő linkben ... - aki az önmegfigyelés alapján jelentősen tudta csökkenteni a tüneteit )
http://www.kk.org/quantifiedself/2009/0 ... ing-mi.php
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.01.07. 14:22

neofin írta:vezess naplót, hogy mit táplálkozol ( olajos termékek -> aminosav)
Ezt hogyan erted?
Mi kozuk az olajos termekeknek az aminosavakhoz?
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.07. 21:07

vaskalapos írta:
neofin írta:vezess naplót, hogy mit táplálkozol ( olajos termékek -> aminosav)


Ezt hogyan erted?
Mi kozuk az olajos termekeknek az aminosavakhoz?



Kendermagolajat, Lenmagolajat, stb. - kellett volna irnom ...
Ezekben tudtommal van aminosav is ... ( meg sok más minden is )

Nem biztos, hogy tudományosan teljesen preciz, de esetleg érdemes
belenézni a következő dokumentumba:
"Egészséges táplálék, jobb hangulat"
"A depresszió táplálkozással történő kezelési módjai"
086_Egészséges_tálálkozás.doc


"Az agy nem képes szerotonint előállítani triptofán hiányában. A legtöbb depressziós beteg étvágytalan, tehát az elfogyasztott tápláléknak nagy mennyiségű triptofánt kell tartalmazni. "

"Azoknak, akik depressziótól szenvednek javaslat, hogy minden nap fogyasszanak olyan ételeket, amelyek tartalmaznak néhány omega 3-ban gazdag összetevőt. "



Ennek utánna kell nézni:
"Több kísérletben összehasonlították az állati és növényi zsírt tartalmazó étrenden élők tanulási /memória/ képességeit, melyben a növényi zsiradékkal élők megjavult tanulási képességeket mutattak, valamint memóriajavulást és meg növekedett a fájdalom tűrésük.
Az állati termékekben lévő zsírok megnehezítik az agy idegi kommunikációt, mivel merevebbé teszik az agy szinapszisait, míg a növényi /zöldségekből, dió, mogyorófélékből, lenmagból nyert/ zsírok sokkal rugalmasabb membránokat teremtenek, melyek nagyobb kommunikációs hatékonyságot idéznek elő. "


"A megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitel szintén nélkülözhetetlennek tűnik az emberi agy teljesítménye szempontjából. Van néhány mikro tápanyag is, amelynek meg van a szerepe agyunk teljesítőképességének javításában.
Ezek, közé tartozik a thiamin, riboflavin, niacin, B6, B12, a folsav, az antioxidáns vitaminok, az A, C, E vitaminok és a vas. Az efféle anyagok listája is amellett szól, hogy megfelelően kiegyensúlyozott étrendre kell törekednünk."


A végén van egy kis Bibliai hivatkozás, azt értelemszerűen nem kell kommentálni...
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.01.07. 21:30

neofin írta:
vaskalapos írta:
neofin írta:vezess naplót, hogy mit táplálkozol ( olajos termékek -> aminosav)
Ezt hogyan erted?
Mi kozuk az olajos termekeknek az aminosavakhoz?

Kendermagolajat, Lenmagolajat, stb. - kellett volna irnom ...
Ezekben tudtommal van aminosav is ... ( meg sok más minden is )
Azert, tudod, erre nem gondoltam volna. Nem teteleztem fol, hogy valakinek, aki rendszeresen olvas, mi tobb, hozzaszol, vitat egeszseggel kapcsolatos temakat, ennyire alapkerdesben halvany segedfogalma se legyen.

Ez pl masodikos-harmadikos gimnaziumi anyag:

1. A sejtek felépítése (5 óra)
A biogén elemek. A víz biológiai szempontból fontos tulajdonságai. A szénhidrátok, lipidek legfontosabb tulajdonságai. A fehérjék és nukleinsavak legfontosabb tulajdonságai, nukleotidok.


Itt meg kellett volna tanulni, mi az aminosav...

Egyszeruen nem jutok szohoz a dobbenettol.

Lenmagolaj, kendermagolaj... legfeljebb szennyezeskent van benne aminosav.
Az aminosavak vizben oldodo vegyuletek. A feherjek epitokovei.
A feherje nem mas, mint aminosavak egymashoz kapcsolt el nem agazo lanca.
Lehet enzim, lehet szerkezeti feherje, lehet szabalyozo, lehet immunglobulin... stb.

Ha minosavat akarsz fogyasztani, akkor magas feherjetartalmu etelek fele fordulj: hus, tej, sajt, turo, szoja, huvelyesek magvai...

Nem Teged kritizallak, hanem azt a vilagot, ahol egy atlagosan muvelt ember azt hiszi, hogy az aminosavak a novenyi olajokban vannak... remenytelen.
0 x

Avoué
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2009.12.20. 18:47

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Avoué » 2010.01.07. 21:52

Ezt hogyan erted?
Mi kozuk az olajos termekeknek az aminosavakhoz?[/quote]


Kendermagolajat, Lenmagolajat, stb. - kellett volna irnom ...
Ezekben tudtommal van aminosav is ... ( meg sok más minden is )
[/quote]

Azert, tudod, erre nem gondoltam volna. Nem teteleztem fol, hogy valakinek, aki rendszeresen olvas, mi tobb, hozzaszol, vitat egeszseggel kapcsolatos temakat, ennyire alapkerdesben halvany segedfogalma se legyen.

Ez pl masodikos-harmadikos gimnaziumi anyag:

1. A sejtek felépítése (5 óra)
A biogén elemek. A víz biológiai szempontból fontos tulajdonságai. A szénhidrátok, lipidek legfontosabb tulajdonságai. A fehérjék és nukleinsavak legfontosabb tulajdonságai, nukleotidok.


Itt meg kellett volna tanulni, mi az aminosav...

Egyszeruen nem jutok szohoz a dobbenettol.

Lenmagolaj, kendermagolaj... legfeljebb szennyezeskent van benne aminosav.
Az aminosavak vizben oldodo vegyuletek. A feherjek epitokovei.
A feherje nem mas, mint aminosavak egymashoz kapcsolt el nem agazo lanca.
Lehet enzim, lehet szerkezeti feherje, lehet szabalyozo, lehet immunglobulin... stb.

Ha minosavat akarsz fogyasztani, akkor magas feherjetartalmu etelek fele fordulj: hus, tej, sajt, turo, szoja, huvelyesek magvai...

Nem Teged kritizallak, hanem azt a vilagot, ahol egy atlagosan muvelt ember azt hiszi, hogy az aminosavak a novenyi olajokban vannak... remenytelen.[/quote]

Ne légy ilyen szigorú..te is másoktól idézel és ő is. Mi a különbség? Te is hozzászólsz olyan témához amihez látványosan nem értesz. Attól még lehet véleményed, nem?
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.01.07. 22:24

Avoué írta: Ne légy ilyen szigorú..te is másoktól idézel és ő is. Mi a különbség? Te is hozzászólsz olyan témához amihez látványosan nem értesz. Attól még lehet véleményed, nem?

Nem erted.
Alapveto biologiai ismeretek hianyarol arulkodik ez, tragikus hianyrol.

Olyan mintha valaki a differencialegyenletek megodasarol vitazne egy forumon es hirtelen kiderul, hogy nincs tisztaban a -, +, *, 1, 2, 3 stb szimbolumok jelentesevel!

Az, hogy te sem nem erted, tovabb noveli elkeseredesem.

u.i: Azert azt hiszem, hogy amihez en hozzaszolok, allitok valamit, ott legalabb a gimnaziumi szinten tisztaban vagyok az alapokkal.
Ha ketsegem van, elobb utananezek. nem veszek at barkitol barmi hulyeseget kritikatlanul, es plane nem prezentalom, mint sajat allaspontomat.
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.01.07. 22:45

Hát bizony, senki sem polihisztor, egyre nehezebb eligazodni az egyre jobban specializálódó résztudományokban, sokszor még a viszonylag közel álló szakterületek képviselői sem értik meg igazán egymást. Pont ez az átlagember fogékonyságának oka a különféle áltudományok iránt....Sajna mindenki tévedhet(azért igazad van, nem az alaptételekben), egy életen át tartó tanulás is kevés ahhoz, hogy mindenhez hozzászólhass....! Ez lehet a tudomány térvesztésének egyik oka.
Még hivatkoznak rá (tekintélye maradt!), de már egyre kevésbé élnek vele. Szomorú, de törődj bele!
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.07. 22:57

vaskalapos írta: Lenmagolaj, kendermagolaj... legfeljebb szennyezeskent van benne aminosav.
Az aminosavak vizben oldodo vegyuletek. A feherjek epitokovei.
A feherje nem mas, mint aminosavak egymashoz kapcsolt el nem agazo lanca.
Lehet enzim, lehet szerkezeti feherje, lehet szabalyozo, lehet immunglobulin... stb.

Ha minosavat akarsz fogyasztani, akkor magas feherjetartalmu etelek fele fordulj: hus, tej, sajt, turo, szoja, huvelyesek magvai...

Nem Teged kritizallak, hanem azt a vilagot, ahol egy atlagosan muvelt ember azt hiszi, hogy az aminosavak a novenyi olajokban vannak... remenytelen.

Természetesen igazad van, de azért még küzdök :)
"mint a legtöbb jóminöségü hidegen sajtolt olajfajta, a TARPA® dióolaj is az egészséges táplálkozás elösegitöje. A dióolaj ugyanis gazdag telitettlen zsirsavakban és 72 % linolsavat, valamint 20 % fehérjét is tartalmaz. Töbféle vitamint találunk benne."
http://www.tarpa.de/magyar/oel.htm

És egy Diót dicsőitő irás :)
http://www.terebess.hu/diok/01-02/1.htm
"Az esszenciális aminosavak közül a dióbél mind a 8-at tartalmazza, szinte az emberi szükséglet szerinti mennyiségben.
Leucinból, izoleucinból, treoninból és valinból a napi minimum-szükségletet 100 g dióbél kielégíti.
Lizinből, triptofánból, fenilalaninból pedig a napi szükséglet felét.
Egyedül metionin miatt kell mást is enni, mint diót, mert abból kevesebbet tartalmaz."

0 x

sárgadinnye
Hozzászólások: 188
Csatlakozott: 2009.12.11. 18:35

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: sárgadinnye » 2010.01.07. 23:05

Popula(c)tion


Nahát, én pedig nem vagyok hajlandó belenyugodni abba, hogy a tudomány ennyire térvesztett!

Persze, tévedhet mindenki, igazad van, és azért rengeteg áltudományos információ kering a köztudatban, ami összezavarja az átlagembert, nehéz világosan látni, ha valaki éppen abban a kérdésben nincs alaposan felkészülve.

De belenyugodni csak nem fogunk??
0 x

sárgadinnye
Hozzászólások: 188
Csatlakozott: 2009.12.11. 18:35

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: sárgadinnye » 2010.01.07. 23:11

Avoue

Attól még lehet véleményed, nem?

Van vélemény meg van tény.
Lényeges tudni, mikor melyikről van szó.
0 x

Avoué
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2009.12.20. 18:47

Noradrenalin (Norepinephrine) szerepe a szorongásban

Hozzászólás Szerző: Avoué » 2010.01.07. 23:18

vaskalapos írta:
Avoué írta: Ne légy ilyen szigorú..te is másoktól idézel és ő is. Mi a különbség? Te is hozzászólsz olyan témához amihez látványosan nem értesz. Attól még lehet véleményed, nem?
Nem erted.
Alapveto biologiai ismeretek hianyarol arulkodik ez, tragikus hianyrol.

Olyan mintha valaki a differencialegyenletek megodasarol vitazne egy forumon es hirtelen kiderul, hogy nincs tisztaban a -, +, *, 1, 2, 3 stb szimbolumok jelentesevel!

Az, hogy te sem nem erted, tovabb noveli elkeseredesem.

u.i: Azert azt hiszem, hogy amihez en hozzaszolok, allitok valamit, ott legalabb a gimnaziumi szinten tisztaban vagyok az alapokkal.
Ha ketsegem van, elobb utananezek. nem veszek at barkitol barmi hulyeseget kritikatlanul, es plane nem prezentalom, mint sajat allaspontomat.
De én értem, amit írsz, viszont attól, hogy te tudod mi az aminosav, még nem biztos, hogy alkalmas lennél megítélni egy pszichiáter munkásságát, az MBT hatásosságát és még táplálkozástudomány témában is tévedhetsz.
0 x

Válasz küldése