Tasi iskolába megy

Az intelligens tervezettség és az evolúcióelmélet vitája
Avatar
Tamási Jocó
Hozzászólások: 512
Csatlakozott: 2009.12.04. 20:44
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Tamási Jocó » 2009.12.19. 13:42

Ezen a címen jelent meg a Critical Biomass blogon pár napja egy post.
A blog kötelező olvasmány mindenki számára, és külön öröm, hogy a Critical Biomass ÉRTEM-mel foglalkozó bejegyzéseinek szerzője SexComb, itt a fórumon is képviselteti magát :)

Tehát vitaindítónak (felháborodásindítónak) szánom a blog bejegyzést, illetve az rendkívüli történelem óra első videóját.
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2009.12.19. 15:54

Láttam már és akkor is fel voltam háborodva, de azért ha mindenkit elriasztunk (prekoncepció: felháborodásindító), akkor nem lesz kivel (értelmes?) vitát folytatni, mi meg itt szép csendben majd jól fel(meg)háborodunk!!!!
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2009.12.19. 17:30


„Valamely új tudományos igazság nem úgy szokott győzelemre jutni,
hogy az ellenfelek meggyőznek és kijelentik, hogy megtértek, hanem inkább úgy,
hogy az ellenfelek lassanként kihalnak és a felnövekvő nemzedék már eleve hozzászokik az igazsághoz”…

Forrás: Planck, Max – Physikalische Abhandlungen und Vorträge Bd. III. S. 389
http://hu.wikipedia.org/wiki/Max_Planck


A kérdés adott - mihez szokik hozzá a felnövekvő nemzedék. :)

Abban viszon mindenképpen igaza van, hogy gondolkodni kell megtanítani az újabb nemzedéket.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2009.12.19. 18:27

neofin írta:
„Valamely új tudományos igazság nem úgy szokott győzelemre jutni,
hogy az ellenfelek meggyőznek és kijelentik, hogy megtértek, hanem inkább úgy,
hogy az ellenfelek lassanként kihalnak és a felnövekvő nemzedék már eleve hozzászokik az igazsághoz”…

Forrás: Planck, Max – Physikalische Abhandlungen und Vorträge Bd. III. S. 389
http://hu.wikipedia.org/wiki/Max_Planck


A kérdés adott - mihez szokik hozzá a felnövekvő nemzedék. :)

Abban viszon mindenképpen igaza van, hogy gondolkodni kell megtanítani az újabb nemzedéket.
Van neha olyan tudomanyos igazsag is, de a tobbseg ugy jut "gyozelemre", hogy irnak egy cikket, publikaljak, a tobbiek meg elolvassak... tudod, nem csak az ellenfelek halnak ki, hanem a felfedezo is, itt van a bibi az idezet logikajaban...
A tobbi professzor az aki tanitja a feltorekvo nemzedeket, nem az egy maganyos felfedezo, ha a tobbi prof nem fogadja el, akkor annyi.

Ha valaki egy ilyen eloadasban azt mondja, hogy gondolkozni tanit, hat inkabb ne tanitson... mert nem ugyanazt erjuk gondolkozas alatt... es ezt te kiemeled belole, mint igazsagot... :-(
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2009.12.19. 19:15

vaskalapos írta: Ha valaki egy ilyen eloadasban azt mondja, hogy gondolkozni tanit, hat inkabb ne tanitson... mert nem ugyanazt erjuk gondolkozas alatt... es ezt te kiemeled belole, mint igazsagot... :-(

Főleg egy másik előadására céloztam ...

de szerinted nincs igaza - hogy a jelenlegi iskolarendszer nem tanit meg gondolkodni? Ez az a dolog, ami a közös nevező a SZT és Tasi között.
Ha megtanitana gondolkodni, akkor nem lenne SZkeptikus Társaság se :)


"Szeretném megjegyezni, hogy az emberek nem tisztességesek. A tudósok sem tisztességesek, ők sem.
Az ugyanis haszontalan dolog volna. Senki sem tisztességes. Pedig az emberek általában azt hiszik, hogy azok.
Rosszul teszik. Tisztességen én nemcsak azt értem, hogy megmondjuk az igazat. Hanem azt is, hogy megvilágítjuk a teljes szituációt. Vagyis azt, hogy ön elmondja mindazt az információt, ami egy másik intelligens embernek szükséges ahhoz, hogy véleményt alkosson"
// Freyman , Dolgok Értelme, 112.oldal //


Valahogy az iskolában nem így van ...

Miért ne lehetne bemutatni a tankönyvekben a darwini és az ID -s nézőpontot - a kritikai elemzésekkel együtt ?
Miért nem lehetne ezt jól kezelni, hogy a 'vallásos' érzületüekben se keletkezzék kognitiv disszonancia ...
Szerintem csak szándék kérdése ...
A vita lényegében leredukálható a materialisztikus - idealisztikus világnézetre ... A többi csak körités - védekezés vagy támadás a másik oldal ellen.
Vagyis filozófiai hozzáállás és kommunikációs probléma.

0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2009.12.19. 19:31

neofin írta:Miért ne lehetne bemutatni a tankönyvekben a darwini és az ID -s nézőpontot - a kritikai elemzésekkel együtt ?
Miert?
Mert az ID nezopont ennyi: bonyolult, nem tudjuk hogyan jott letre, tehat terveztek.
Ne kerdezd ki, mikor, miert, hogyan tervezte, es azt se kerdezd, hogyan lett a tervbol elet, a lenyeg, hogy nem evolucio!

Nezd vegig a videokat, semmit nem allit a tervezesrol, azon kivul, hogy tervezes tortent (amirol annyit lehet tudni, hogy nem evolucio).
Elemezd kritikusan a tervezest, az intelligenset. Vedd sorra az alapveto allitanasit, sorold oket itt. Ha tudod.

Miert ne lehetne a tankonyvben bemutatni egyenlo sullyal a fold lapos, a fold gombolyu, geocentrikus, a heliocentrikus es a transzcendentalis nezopontokat?

Mert egymasnak ellentmondanak es mert csak egy igaz, a tobbi meg nem igaz.
Nem azt kene tanitani az iskolaban ami legjobb tudomasunk szerint igaz?
0 x

Avatar
SexComb
*
*
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2009.12.18. 09:43

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: SexComb » 2009.12.19. 21:35

"Miért ne lehetne bemutatni a tankönyvekben a darwini és az ID -s nézőpontot - a kritikai elemzésekkel együtt ?"

Mi az ÉRTEM nézőpontja? Már sok embertől kérdeztem meg de válaszolni még senki sem válaszolt: Mi lenne az a tankönyvi fejezet, amit a biológiakönyvekbe tetetnének?

"Miért nem lehetne ezt jól kezelni, hogy a 'vallásos' érzületüekben se keletkezzék kognitiv disszonancia ..."

Mi a bajod a jelenlegi kezeléssel? A biológiaórán az evolúciót tanítják, hittanórán pedig a teremtést.

"A vita lényegében leredukálható a materialisztikus - idealisztikus világnézetre ... A többi csak körités - védekezés vagy támadás a másik oldal ellen.
Vagyis filozófiai hozzáállás és kommunikációs probléma."

Pontosan. Az ÉRTEM miért akar betolakodni a biológia területére? Miért akarja magát tudománynak láttatni, ha amúgy is abból indul ki, hogy minden tudós csaló, hazug gazember. Miért akar ezek közé kerülni?
0 x

Ádám
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.12.20. 16:36

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Ádám » 2009.12.20. 17:05

Nézzünk pár dolgot, miket állít a videóban a Tasi-pasi:
"kis szárnyaknak, (szárny kezdeménynek) nincs haszna"
Nem igaz, pl. Dawkins a Climbing Mount Improbable előadásában legalább 20 éve megmutatta, miért. A természetben is vannak állatok, amik csak a szárnynak egy töredékét fejlesztették ki, pl. Repülő mókus.
"Darwin korában azt hitték, hogy a sejt valami roppant egyszerű felépítésű"
Nem igaz, Darwin tudtommal foglalkozott sejtbiológiával, az ő korában már tudtak a kromoszómákról.
"Nincsenek átmeneti fossziliák" Nem igaz, ez már annyira lerágott csont (lerágott csont, értitek? :) ), hogy nem is kell kommentálni.

Múltkor néztem Kampis György interjúját, és rávilágított egy fontos dologra, ami úgy érzem, gyakran nem téma, ha ID-ről esik szó, ez pedig a motiváció. Az id esetében ez szerintem részben ideológiai, Tasi is sokszor kifejtette, hogy szerinte az evolúció elmélet ateizmushoz, materializmushoz, az pedig erkölcstelenséhez vezet. Természetesen ez marhaság, de talán érdemes lenne ezt is célpontba venni.

Viszont hiányoltam az interjúból azt, hogy nem fejtette ki közérthetően, miért nem tudomány az ID. Ez sem lenne nehéz szerintem, csak rá kéne világítani, hogy az ID alapkoncepciója, az "irreducibilis komplexitás mint a tervezettség mértéke" rossz, és használhatatlan, hiszen nem igaz az, hogy csak értelem hozhat létre ilyet. Szép példa erre a Coli flagellum, amit még mindíg szeretnek lobogtatni, annak ellenére, hogy egyik feltételezett evolúcióját már 2003-ban publikálták.
(Nem vagyok biológus, csak éredekel a téma, ha valami hülyeséget írtam volna, javítsatok)
0 x

Lovasi Péter
*
*
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009.12.12. 21:50

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Lovasi Péter » 2009.12.23. 23:36

SexComb írta:"Miért ne lehetne bemutatni a tankönyvekben a darwini és az ID -s nézőpontot - a kritikai elemzésekkel együtt ?"

Mi az ÉRTEM nézőpontja? Már sok embertől kérdeztem meg de válaszolni még senki sem válaszolt: Mi lenne az a tankönyvi fejezet, amit a biológiakönyvekbe tetetnének?
Engem is érdekelne. Tasi a nov. 24-i előadásán elmondta, hogy szerinte mi az ID falszifikálhatósági kritériuma. Szerinte az ID falszifikálható, ha az evolúciós magyarázatot sikerül megfelelő módon alátámasztani. Tudjuk, hogy ők ezen a téren menyire válogatósak, tehát ennyi erővel még mindig falszifikálhatatlan az ID.
Node:
Adott egy "elmélet", ami kizárólag negatív értelemben határozza meg magát, mivel a Tervező identitását tudományosan nem megközelíthető kérdésnek tekintik. A világ bonyolult, tehát tervezték. Egy ID tankönyv egész egyszerűen a darwini evolúcióelmélet negációjából állna. Meg sem kell írni elég, ha a gyerekek egy biológia tankönyv minden mondatához odaképzelik:"azért, mert egy ismeretlen Tervező pont ilyenre tervezte."
0 x

Avatar
Dorka11
Hozzászólások: 775
Csatlakozott: 2009.12.09. 22:11
Tartózkodási hely: Dunakeszi

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Dorka11 » 2010.01.10. 17:07

0 x

Yavessk
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.01.10. 17:23

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Yavessk » 2010.01.10. 17:26

0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.25. 20:31

Yavessk írta:
Dorka11 írta:Még egy kis Tasi:

http://index.hu/tudomany/tasi080701/
Még kevesebb Tasi:

http://criticalbiomass.freeblog.hu/arch ... rvezoihez/

Most látom, hogy mégis előad a tedxdanubia konferencián - de vallási témában:

Ezt kérte a criticalbiomass Petició :
"Szeretnénk kiemelni, hogy nem Tasi István meghívása ellen tiltakozunk.
Szívesen meghallgatnánk nézeteit olyan tudományterületekről,
ahol ismeretei kétségbevonhatatlanok, például vallási kérdésekről vagy kulturális antropológiáról. "


És a közönség kérése meghalgattatott ;)
"Vallások közös nevezője – Tasi István"...

Egyébként a résztvevők listáját nézve a peticiót aláirók közül, nem láttam senkit se ... ( habár a résztvevők listája változhat még, és én is tévedhetek )

Ha el lehet majd érni az előadását - akkor majd belinkelem :)

0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.26. 07:57

Te Neofin, és mit akarsz mondani? (Vagy csak nekem tűnik úgy, hogy nem mondtál semmit?)
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.26. 09:16

Gábor írta:Te Neofin, és mit akarsz mondani? (Vagy csak nekem tűnik úgy, hogy nem mondtál semmit?)
  • csak tényt...
  • A criticalbiomass-es blogban megjelent információt frissítettem, ahol még ez áll.
    (UPDATE: közben a szervezők visszaírtak, hogy Tasi, közös megegyezéssel mégsem szerepel. Szóval happy end, és még valószínűleg mi sem kellettünk hozzá ;-).)
  • Hogy az előadók között van, ez növeli az elfogadottságát ...
  • Holnap majd meghallgatom, kiváncsi leszek rá, hogy mit tartalmaz az előadása ...

0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.26. 09:23

Hogy az előadók között van, ez növeli az elfogadottságát ...
És ez szerinted jó, vagy rossz?
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.26. 10:05

Gábor írta:
Hogy az előadók között van, ez növeli az elfogadottságát ...
És ez szerinted jó, vagy rossz?
Tasi szempontjából - várhatóan jó. Gondolom ezért vállalta, és nem azért mert ez rossz neki ....
A Tedx konferencia pedig egy különösen jó mém terjesztő hely ;) ...

Természetesen nem jelenti azt, hogy ami jó Tasi-nak, az rossz a SZT-nak ...
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.01.26. 10:23

Lehet, hogy a Tedx nem a legjobb hely Tasinak, de azért, mert nem értünk vele egyet az IT-s kérdésekben, attól még előlegezzük meg a bizalmat, hogy a " vallások közös nevezőjéhez" ért, és igen jó előadást fog tartani..... :lol:
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.26. 11:15

Popula(c)tion írta:Lehet, hogy a Tedx nem a legjobb hely Tasinak, de azért, mert nem értünk vele egyet az IT-s kérdésekben, attól még előlegezzük meg a bizalmat, hogy a " vallások közös nevezőjéhez" ért, és igen jó előadást fog tartani..... :lol:
 **MODERÁLVA** Vallás egy olyan embertől aki tudatosan hazudik? Hmm... Hallgatnád tőle az etikát, morált, és erkölcsi tanításokat... Én nem.[/moder]
0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.01.26. 11:20

Gábor !
Ugye láttad a hozzászólásom végén a mosolygóst??
Azért valami iskolát elvégzett nem?
(Hajrá oskola!!)
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.26. 11:26

Popula(c)tion írta:Gábor !
Ugye láttad a hozzászólásom végén a mosolygóst??
Azért valami iskolát elvégzett nem?
(Hajrá oskola!!)
Foglalkozott ez az ember valaha azzal amit tanult? Én nem találom a publikációit, vagy az eredményeit, a diploma meg kikopik. Nem kötözködésből írom, hanem nekem az a véleményem.
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.26. 11:36


Nem hiszem, hogy ebben igazad lenne ...
de ez már filozófiai terület ...

"Az igazságnak nem a hazugság az ellentéte, hanem a valótlanság;
ekkép a hazugság ellentéte pedig az őszinteség."

http://hu.wikipedia.org/wiki/Hazugs%C3%A1g
http://hu.wikipedia.org/wiki/Igazs%C3%A1g

0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.01.26. 11:41

Gábor !
I G A Z A D V A N ! !
Nem kell szeretnünk Tasit, de legyen lehetősége kifejteni a véleményét, hátha neki is igaza van (valamilyen vonatkozásban ;) )!
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.26. 11:48

neofin írta:
Nem hiszem, hogy ebben igazad lenne ...
de ez már filozófiai terület ...

"Az igazságnak nem a hazugság az ellentéte, hanem a valótlanság;
ekkép a hazugság ellentéte pedig az őszinteség."

http://hu.wikipedia.org/wiki/Hazugs%C3%A1g
http://hu.wikipedia.org/wiki/Igazs%C3%A1g

Mond az neked valamit: "Bort iszik, és vizet prédikál?"

[ TUDJUK, nem hiszük, nem csak úgy gondoljuk, nem "szerintük", hanem tudjuk nincs igaza. A véleménye romboló a társadalomra nézve. ]
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.26. 12:13

Gábor írta:Mond az neked valamit: "Bort iszik, és vizet prédikál?" ]
Nem hiszem, hogy képmutató lenne - ő ilyen lenne, akkor ebből a szempontból ellentétesen érezne és belül mást gondolna, vagy titokban mást cselekedne.
Tudsz példát arra, hogy "bort ivott"? - természetesen jelképesen,

Az, hogy a világnézete mennyire alapszik a valóságon az már más kérdés - lehet rajta külön vitatkozni ...
de nem hiszem, hogy hazug és képmutató lenne ... http://hu.wikipedia.org/wiki/Hazugs%C3% ... oz.C3.A1sa

A világban van rendezettség és entropia ... hogy a kettő közül melyik a meghatározóbb tényező, az már világnézeti kérdés ..
- és a kettő aránya időben is változik ... az ősrobbanáskor valószínüleg a rendezettség volt a döntő ... most már ahhoz képest nagyobb az entrópia :)

Mind a rendezettséget - mind az entrópiát tagadni balgaság ..

És szerintem még értelmesen el is lehetne beszélgetni TASI-val, hogyha a rendezettségen lenne a fókusz :)

0 x

Popula(c)tion
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2009.12.11. 17:47

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Popula(c)tion » 2010.01.26. 12:28

No állj, állj, állj, állj,!!
Azért az entrópia, entalpia kérdését nehogy már Tasi szintjén kelljen tárgyalnunk........
A vélemény szabad, de a tények szigorú szabályoknak vannak alávetve...nem...?
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.26. 12:37

neofin írta:
Gábor írta:Mond az neked valamit: "Bort iszik, és vizet prédikál?" ]
Nem hiszem, hogy képmutató lenne - ő ilyen lenne, akkor ebből a szempontból ellentétesen érezne és belül mást gondolna, vagy titokban mást cselekedne.
Tudsz példát arra, hogy "bort ivott"? - természetesen jelképesen,
 **MODERÁLVA**  Ne légy naív... Tisztában van ő az evolúció működésével, ezt elhiheted nekem. :-D Csak hogy világosan láss:

http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89k-strat%C3%A9gia
A világban van rendezettség és entropia ... hogy a kettő közül melyik a meghatározóbb tényező, az már világnézeti kérdés ..
- és a kettő aránya időben is változik ... az ősrobbanáskor valószínüleg a rendezettség volt a döntő ... most már ahhoz képest nagyobb az entrópia :)
Mind a rendezettséget - mind az entrópiát tagadni balgaság ..
Hmm... Tagadtam én Tasi hozzáértésén kívül ebben a topicban bármit is? Amúgy ez jó entrópia mint világnézeti kérdés! :D Én valahogy így képzelem: Hiszek az entrópia mindenhatóságában, Földnek és Világegyetem teremtőjében... Vagy: entrópia adta, és entrópia elvette. Így jó lesz?

Csatlakozzatok az Entropiánusokhoz!
[Lehetne a bolygómozgást is világnézetivé tenni, mit gondolsz Neofin?]
És szerintem még értelmesen el is lehetne beszélgetni TASI-val, hogy ha a rendezettségen lenne a fókusz :)
Tasinak fogalma sincs az entrópiáról, de ahogy nézem neked is van mit bepótolni... Segítek: az entrópia egy hőtani képlet. Kép
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.26. 13:25

Gábor írta:Tisztában van ő az evolúció működésével, ezt elhiheted nekem.
Az, hogy érti a vitapartnereinek az érveit - nem jelenti az, hogy egyetért ... szerintem ez két külön fogalom ...
Te is tisztában vagy a Bibliával - de mégse hazudsz, hogyha azt mondod, hogy nem értesz vele egyet ...
Más valamiben meggyőződni és ismerni ...

Gábor írta: Hmm... Tagadtam én Tasi hozzáértésén kívül ebben a topicban bármit is? Amúgy ez jó entrópia mint világnézeti kérdés! :D Én valahogy így képzelem: Hiszek az entrópia mindenhatóságában, Földnek és Világegyetem teremtőjében... Vagy: entrópia adta, és entrópia elvette. Így jó lesz?
És tagadod, hogy a rendezettségnek szerepe lett volna az ősrobbanásban....
Isten a rendezettség - Sátán az entrópia ... ;)

de komolyra forditva a szót ...
Egyébként Tasi is hisz az evolucióban
darwini evolúcióelméletben nem hisz - védikus, lelki evolúcióban igen


Gábor írta: Segítek: az entrópia egy hőtani képlet.

gondolom arra akartál célozni, hogy a fizikai törvények így az entrópia is - az élőlényekre és az azokból felépülő rendszerekre is vonatkoznak. Egyetértünk!
http://en.wikipedia.org/wiki/Entropy_and_life
bővebben: http://en.wikipedia.org/wiki/Entropy#Topics_in_entropy
Szervezetekre ( corporate entropy ) és hálózatokra is használják a fogalmat, fekete lyukakról nem is beszéve ...
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.26. 14:43

neofin írta: Az, hogy érti a vitapartnereinek az érveit - nem jelenti az, hogy egyetért ... szerintem ez két külön fogalom ...
Te is tisztában vagy a Bibliával - de mégse hazudsz, hogyha azt mondod, hogy nem értesz vele egyet ...
Más valamiben meggyőződni és ismerni ...
A logika teljes mellőzésével, a közlési formák semmibe vételével, és nem értésével próbálja bizonygatni, hogy igaza van. Tasi nem az érvekkel vitatkozik, hanem önmagával, mások érvei és bizonyítékai őt a legkevésbé sem érdeklik.  **MODERÁLVA** Igazából a hazudozásaiból elég nehéz leszűrni, hogy mit ért és mit nem.De egy biztos: nagyon is jól érti amit ő állít és tudja, hogy nem igaz... Nem szeretném már többször leírni, hogy Tasi egy csaló!
[szeretném ha beperelne... :D ][/moder]
Egyébként Tasi is hisz az evolucióban
darwini evolúcióelméletben nem hisz - védikus, lelki evolúcióban igen
Akkor megint csak a tudatlanságáról tesz tanúbizonyságot, mert az evolúcióban nem hinni kell, hanem érteni. Az evolúció is világnézeti kérdés? :-D A végén kiderül rólad, hogy relativista vagy... Ugye nincs biztos tudás, és nincs objektivitás?
gondolom arra akartál célozni, hogy a fizikai törvények így az entrópia is - az élőlényekre és az azokból felépülő rendszerekre is vonatkoznak. Egyetértünk!
http://en.wikipedia.org/wiki/Entropy_and_life
bővebben: http://en.wikipedia.org/wiki/Entropy#Topics_in_entropy
Szervezetekre ( corporate entropy ) és hálózatokra is használják a fogalmat, fekete lyukakról nem is beszéve ...
De világnézeti kérdésre nem használják ugye?
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.26. 14:44

0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.27. 00:59

Gábor írta:Ezt ugye elolvastad?:

http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89k-strat%C3%A9gia

már régebben ... de nem hiszem, hogy ez köthető lenne Tasi -hoz, mivel erőssen fundamentalista keresztény vonalat támogat ...
és krisnásként nem hiszem, hogy Tasi 100%-osan azonosulni tudna ezzel. Én inkább szövetséget érzek a "materialisták" ellen ...


Inkább ezt nézd meg
Wikipedia: Védikus kreacionizmus

"Az ISKCON értelmezésében az anyagi világ - szemben a lelki világgal - átmeneti, a teremtés ciklikus. Egy új világegyetem teremtése és elpusztítása között ....."
--> Ciklikus világegyetem ... végre :)

A kérdés, hogy az ősrobbanást teremtésnek értelmezzük-e vagy sem? Mivel akkor végtelenül kicsi volt az entrópia ... és végtelenül nagy a rendezettség .. és ha a teremtést a rendezettséggel kapcsolatos fogalomnak tekintjük, akkor talán IGEN ...
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.27. 01:17

Gábor írta:Akkor megint csak a tudatlanságáról tesz tanúbizonyságot, mert az evolúcióban nem hinni kell, hanem érteni. Az evolúció is világnézeti kérdés? :-D A végén kiderül rólad, hogy relativista vagy... Ugye nincs biztos tudás, és nincs objektivitás?"
Amiről te beszélsz az a "biológiai evolúció" ...
De tágabb értelemben miért ne lehetne hinni az evolúcióban ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Spiritual_evolution
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_(philosophy)

Nem tudom mi vagyok - alakul - ... de inkább idealista mint materialista ....


Gábor írta: (entropy ) De világnézeti kérdésre nem használják ugye?

mit tippelsz? ;)
http://www.google.hu/search?q=spiritual+entropy
http://www.google.hu/search?&q=christian+entropy
http://www.google.hu/search?q=vedic+entropy
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.27. 01:45

most látom, hogy a Tasi féle könyv majd ... wards.html

abban viszont lehet tanulni tőle, hogy hogyan is kell review-t irni egy könyvről :)
http://www.amazon.com/Natures-IQ-Istvan ... 981727301/
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.27. 19:15

 **MODERÁLVA**  Az, hogy te nem látod engem hidegen hagy, rávilágítottunk ezer és egy helyen, hogy az ID. egy megtévesztés.  **MODERÁLVA**  Ha egyetértesz azzal amit állít, ne ide írd hanem menj szépen a Intelligens tervezettség topicba...

Szóval utoljára, a téma nálam az volt, hogy (1)Tasi: megtévesztett ember-e, vagy tudatos megtévesztő? Szerinted? A másik felvetett témám az volt, (2)hogy Tasi ért-e bármihez is? Próbáljunk meg ezen vitatkozni, mert ki tudja, lehet hogy tévedek... (Bár ahogy elnézem, azt nem tőled fogom megtudni.)
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.27. 20:25

Azt hogy a neten mindent megtalálsz, és mindenek az ellenkezőjét is. Szép dolog a filozófia és a vallás de ez itt egy tudomány szkeptikus fórum.

Néz csak: a Mikulás is létezik! Ne már... :D Mit tippelsz?
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.27. 23:54

Gábor írta:Szóval utoljára, a téma nálam az volt, hogy (1)Tasi: megtévesztett ember-e, vagy tudatos megtévesztő? Szerinted? A másik felvetett témám az volt, (2)hogy Tasi ért-e bármihez is? Próbáljunk meg ezen vitatkozni, mert ki tudja, lehet hogy tévedek... (Bár ahogy elnézem, azt nem tőled fogom megtudni.)

(1)- Nem hiszem, hogy ezt abba a két kategoriába be lehetne sorolni amit te megadtál ... egyik sem ...
(2)- Az előadásból kiderült - dolgozott szinészként, valamint a védikus iratokhoz biztosan jobban ért mint mi ;)

Én azt látom problémának, hogy te leszükited a dolgokat - ha szerinted nincs igaza -> és propagálja -> akkor csak hazudhat/szándékosan megtéveszt ...
Szerintem ez nem igy van ...

Ilyen alapon a tudománytörténetben minden olyan tudós "megtévesztő"/"csaló" lenne - akinek az elméletét később megcáfolták ..
Miért nem hiszel a belső meggyőződésben ( ami akár a valóságtól független ) ? Több pszichológiát kellene olvasgatnod ...
A mai tudóstársadalomban is lehetnek olyan hamis meggyőződések, amiről később kiderül, hogy nincs semmi valóságos alapja .. akkor ők is csalók és megtévesztők?

ott van a "homeopatikus hígítású ágensek kimutatható biológiai, biokémiai hatása"
ha azt mondod, hogy hülyeség és nem értesz vele egyet, akkor megtévesztő és csaló vagy? A tudomány szerint létezhet .. publikálták a nature-ben.
És akkor a SZT -ban elinditják a 10:23 - mozgalmat .. akkor ők "megtévesztők" és "csalók" ??? mert nem értenek egyet a nature cikkel ?
Nem hinném...
Más a belső ( akár hamis ) meggyőződés és a szándékos csalás - és ezt kivülről - gondolatolvasás nélkül nagyon nehéz megállapitani ..

-------------------------

Ma voltam a http://www.tedxdanubia.com/hu-HU/TEDx_D ... px#program sőt még TASI-val is beszélgettem a szünetben.
a Vallásokról tartott előadást ( az élet tisztelete, stb .. )... Nyugodjatok meg - nem volt benne semmi ID ;) ...
Majd felkerülnek az előadások a webre ... érdemes megnéznie mindenkinek( nemcsak a TASI-ét , habár a többi jobban fog nektek tetszeni ... ) ...
Mindent összevetve - jó konferencia volt - magasra tették a mércét ..

0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.01.28. 00:09

ott van a "homeopatikus hígítású ágensek kimutatható biológiai, biokémiai hatása"
ha azt mondod, hogy hülyeség és nem értesz vele egyet, akkor megtévesztő és csaló vagy? A tudomány szerint létezhet .. publikálták a nature-ben.
És akkor a SZT -ban elinditják a 10:23 - mozgalmat .. akkor ők "megtévesztők" és "csalók" ??? mert nem értenek egyet a nature cikkel ?
Nem hinném...
Más a belső ( akár hamis ) meggyőződés és a szándékos csalás - és ezt kivülről - gondolatolvasás nélkül nagyon nehéz megállapitani ..
Amit a Nature-ben kozolnek, az sem feltetlenul igaz.
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.28. 00:24

Orcas írta:Amit a Nature-ben kozolnek, az sem feltetlenul igaz.
Valószinüleg ezzel az állításoddal Tasi is 100%-osan egyetért ... ;)
http://www.nature.com/news/specials/darwin/index.html

0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.01.28. 00:31

neofin írta:
Orcas írta:Amit a Nature-ben kozolnek, az sem feltetlenul igaz.
Valószinüleg ezzel az állításoddal Tasi is 100%-osan egyetért ... ;)
http://www.nature.com/news/specials/darwin/index.html

Melyik cikkre gondolsz?
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.28. 10:00

Orcas írta:Melyik cikkre gondolsz?
csak úgy általában irtam a darwinizmusra, hogy Tasi is hivatkozhat ugyanerre az érvre ..
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2010.01.28. 14:19

neofin írta:ott van a "homeopatikus hígítású ágensek kimutatható biológiai, biokémiai hatása"
ha azt mondod, hogy hülyeség és nem értesz vele egyet, akkor megtévesztő és csaló vagy? A tudomány szerint létezhet .. publikálták a nature-ben.
És akkor a SZT -ban elinditják a 10:23 - mozgalmat .. akkor ők "megtévesztők" és "csalók" ??? mert nem értenek egyet a nature cikkel ?
Nem hinném...
Más a belső ( akár hamis ) meggyőződés és a szándékos csalás - és ezt kivülről - gondolatolvasás nélkül nagyon nehéz megállapitani ..

Nem a "tudomany" szerint letezhet, hanem egyes kutatok azt hiszek, hogy letezik. Megvitattuk, elemeztuk, kritizaltuk. A "tudomany" nem fogadja el a jelenseg letezeset. Egy szerkeszto egy cikket elfogadott.
Nem tudom, latod-e a kulonbseget.
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.28. 18:42

(2)- Az előadásból kiderült - dolgozott szinészként, valamint a védikus iratokhoz biztosan jobban ért mint mi
Nem láttam a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzősei között. A védikus iratokhoz nem valószínű, hogy ért, mert nem tud Óindi nyelven, maximum csak az pár száz magyarra fordított irományt böngészheti amit Fórizs László magyarra fordított... de én nem mondanám erre, hogy Tasi a Védák szakértője. :-)

Továbbra is fenn áll a kérdésem, mihez ért? Esetleg a marketing, PR?

[Egyébként én is írtam színdarabot, amit szabadtérin be is mutattak, és játszatom egy színdarabban is, akkor most már én színész, és színdarab - író vagyok? Én nem hiszem, és szerintem te sem gondolod így...]
0 x

Avatar
neofin
Hozzászólások: 301
Csatlakozott: 2009.12.16. 11:28
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: neofin » 2010.01.28. 20:09

Gábor írta: Továbbra is fenn áll a kérdésem, mihez ért? Esetleg a marketing, PR?

itt található Tasi - TEDxDanubiás előadása ... silverlight kell hozzá ...
... az utánna következő előadás 19:00 -tól egy nagyon jó jezsuita stand-up comedy a sikerről és a kudarcról ...
http://myshowroom.tv/show/fe1c4c59-b1ec ... 25b76d6cef
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.28. 20:45

Az előadásból az derül ki, hogy egy lepedő alatt kuporgott, ennek köze sincs a színészethez, mint ahogy a fővilágosítónak, a díszletesnek sincs. Statisztának hívják, nem színésznek. :idea: Idézlek:
neofin írta:Az előadásból kiderült - dolgozott szinészként
"a fogalom... az vajon mi?"

A videóban Tasi kliséket pufogtat amivel mindennap találkozhatunk a médiában. Ez igen, a média által közvetített (áll-) információkból következtetést levonni, ez már teljesítmény. Mindjárt megtérek!
0 x

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 2318
Csatlakozott: 2009.12.09. 19:37
Tartózkodási hely: Finnország

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Gábor » 2010.01.28. 21:04

Ilyen alapon a tudománytörténetben minden olyan tudós "megtévesztő"/"csaló" lenne - akinek az elméletét később megcáfolták ..
Miért nem hiszel a belső meggyőződésben ( ami akár a valóságtól független ) ? Több pszichológiát kellene olvasgatnod ...
A mai tudóstársadalomban is lehetnek olyan hamis meggyőződések, amiről később kiderül, hogy nincs semmi valóságos alapja .. akkor ők is csalók és megtévesztők?
Először is Tasinak nincs elmélete, agymenése van.
Másodszor a Tudományos Ismeretek fejlődése nem egymást kizáró elméletek fejlődését jelenti, hanem egymásból következő ismereti halmazokat, vagyis ismereti bővülést jelent. Továbbá új ismereti halmazok megjelenését, összeolvadását egy nagyobb halmazba.
Harmadszor a meggyőződést tényként tálalni, megtévesztő.

Lehetnek a mai tudománynak is hamis mezgyőződéseik, csak nem tálaljak valóságként, hanem azon fáradoznak hogy bizonyítsák vagy elvessék az igazukat, és nem azon fáradoznak, hogy bizonygassák az meggyőződésüket. A bizonyítás és bizonygatás nem ugyan az.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Gábor 2010.01.29. 18:37-kor.
0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.01.28. 21:25

neofin írta:
Orcas írta:Melyik cikkre gondolsz?
csak úgy általában irtam a darwinizmusra, hogy Tasi is hivatkozhat ugyanerre az érvre ..
Akkor nem tudom mirol beszelunk?

Amig nincs jobb elmelet Darwin elmeletenek lecserelesere, addig ez marad.
Addig Tasi a levegobe beszel.
0 x

Avatar
Dorka11
Hozzászólások: 775
Csatlakozott: 2009.12.09. 22:11
Tartózkodási hely: Dunakeszi

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Dorka11 » 2010.06.27. 13:37

Tasi szavaztat. :ugeek:

http://ertem.hu/content/view/371/34/

És a végén saját maga is szavaz. :cry:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dorka11 2010.06.28. 16:45-kor.
0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.06.27. 15:17

@Dorka11 (4332):

A teveszmek terjesztesere is jo az iskola.
0 x

Avatar
sajnos_kacat
Hozzászólások: 680
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:43
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: sajnos_kacat » 2010.06.28. 03:14

@Dorka11 (4332):
És a végén a saját maga is szavaz. :cry:
argumentum ad verecundiam. [nem tudok am latinul :)]
mivel a gyerekek szamara a tanar a szaktekintely, jelen esetben pedig egy kulso eloado lett meghivva, o automatikusan magasabb szaktekintelynek szamit a tanarnal, nem csoda, hogy a gyerekek beleesnek abba a hibaba, hogy mindent elhisznek neki. gondolom fokent a kereszteny neveltetesu gyerekek szavaztak igennel a vegen. [persze az ID-nek semmi koze am a keresztenyseghez, hiszen Tasi is vedikus kreacionista :sarcasm:]
0 x

Avatar
Orcas
Hozzászólások: 1027
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:07
Tartózkodási hely: Az Operencián túl

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: Orcas » 2010.06.28. 19:59

@sajnos_kacat (4352):

Azt hiszem, ha jol emlekszem, akkor bizonyitatlan ideologiakat nem tanitunk gimnaziumban, altalanos iskolaban meg plane nem.
0 x

Avatar
sajnos_kacat
Hozzászólások: 680
Csatlakozott: 2009.12.09. 21:43
Tartózkodási hely: Budapest

Tasi iskolába megy

Hozzászólás Szerző: sajnos_kacat » 2010.06.28. 21:06

@Orcas (4362):
jol emlekszel.
epp emiatt oriasi hiba volt a tanarnenitol, hogy beengedte Tasit biologiaorara.
0 x

Válasz küldése