Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Örökmozgók, 100% feletti hatásfok
vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2012.06.26. 03:21

Itt felénk (a nagy víz túloldalán) a normál és a szuperbenzin szinte mindenhol 10 százalék alkoholt (etanolt) tartalmaz. Mert az megújuló energiaforrás, környezetbarát... főleg kukoricából keszitik.

Egy véletlen megfigyeléssel kezdődött: egy hosszabb úton egy helyen csak alkoholmentes benzin volt kapható, és úgy tűnt, hogy hosszabbat mentünk azzal egy tank benzinnel.

Most előre megfontolt szándékkal kétszer alkoholos, ketszer meg alkoholmentes benzint tankoltam és mértem a fogyasztást. Azonos korülmények, városi forgalom, munkába meg edzésre menet, több, mint ezer kilométert tettem meg egyikkel is, másikkal is.

1 gallon alkoholtartalmu benzinnel 23-24 mérföldet mentem: 10l/100km.
1 gallon alkoholmentessel 27-28 mérföldet: 8.5l/100km.
15 százalék különbség az alkoholmentes benzin javára.


Ami elképesztő, hogy az alkoholos benzin 10 literje ugye 9 liter benzint és meg egy liter alkoholt is tartalmaz, azaz tiszta benzinből is több kell így, alkohollal keverve és meg az alkohol előallításához szükséges energia, környezeti terhelés is ott van.
Ugyanezt a 100 km-t 8.5 liter tiszta benzinnel is meg lehet tenni, vagy 9 liter benzin egy liter alkohol keverekevel. Fél literrel kevesebb benzin fogy ha nem alkoholizaljak.

Ezután kicsit utánaolvastam, a Consumer Reports című fogyasztóvedelmi magazin hasonló eredmenyre jutott a 15 százalek alkoholt tartalmazó benzinnel.

Ott kb 30 százalék volt a különbség az alkoholmentes benzin javára (16.8 és 23.5 liter/100km, egy SUV fogyasztása).
Igaz ugyan, hogy 15 százalékkal kevesebb benzin van az E85-ben, de ha 30 százalékkal tobb kell belőle, akkor itt is több benzin fogy...

Érdekes, hogy a Consumer Reports erre nem tért ki.

Összeesküvés? Butaság? Lobbi?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára vaskalapos 2012.06.26. 12:06-kor.
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2012.06.26. 11:53

Összeesküvés? Butaság? Lobbi?
Én általában az utolsó kettőt szoktam valószínűsíteni, de ebben az esetben ez lehet, hogy átcsap az elsőbe, pl. ha a törvényi szabályozás miatt kerül ennyi etanol a benzin mellé.

Politikusok szeretnek zöldülni mostanság, amihez jól jön a bioüzemanyagok támogatása, csak ugye aztán el is kell azt adni, mert ha eladatlanul áll, akkor az inkább viszi, mint hozza a szavazókat/ és anyagi támogatókat.

Ha bioüzemanyagtermelők szimplán olcsón tudják eladni a bioüzemanyagot, mert annyi állami támogatást kapnak, hogy ihaj, és még az olajcégeknek is megéri azt felhasználni (mert olaj is több fogy így) akkor szimpla butaság (vagy éppen okosság) és lobbi. Ha a jogalkotók vagy olajtermelők direkt előírják, hogy X%-ban kell etanolt használni, miközben tudják, hogy ez végül nagyobb olajfelhasználást eredményez, akkor már összeesküvés a fogyasztók kárára.

OFF
Szia Vaskalap!

Örülök, hogy látlak!

/OFF Elnézést!
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.06.26. 12:41

@vaskalapos (49995):
Az E85 az 85% etanol.
0 x

Avatar
pounderstibbons
*
*
Hozzászólások: 2662
Csatlakozott: 2010.05.25. 11:01

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: pounderstibbons » 2012.06.26. 14:03

@Szilágyi András (50008):

Igen, a linkelt cikkben is 10 és 85%-os ethanoltartalmú benzint hasonlítottak össze, így ott biztos nem akkora különbség mint Vaskalapos vélelmezte.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.06.26. 14:27

@vaskalapos (49995):
Én azt olvasom, hogy az újabb, korszerűbb autóknál a fogyasztás csak 3-4%-kal nő az E10 használatakor. Régebbi autóknál lehet nagyobb a növekedés, amelyek kevésbé tudnak adaptálódni az üzemanyag minőségéhez.
0 x

solarboat
Hozzászólások: 928
Csatlakozott: 2011.01.29. 23:28

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: solarboat » 2012.06.26. 15:15

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára solarboat 2013.04.21. 14:33-kor.
0 x

Avatar
Dorka11
Hozzászólások: 775
Csatlakozott: 2009.12.09. 22:11
Tartózkodási hely: Dunakeszi

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Dorka11 » 2012.06.26. 16:21

@vaskalapos (49995):

Csak meg tudom erősíteni a tapasztalatodat. Én is kísérleteztem, -kb. 3 hónapig- és azt tapasztaltam, hogy az etanolmennyiség növelésével nő a fogyasztása a kocsimnak. (1.4 16 szelepes) Végül osztottam szoroztam, és hagytam az egészet a túróba, mert anyagilag ugyanott voltam, és macerás a dolog. A kismotoromnál, (kétütemű, 50 cm3) még rosszabb volt a hatás. Csökkent a teljesítménye, és nehezebben indult, többletfogyasztás mellett. Annyira kirívó volt a különbség, hogy nem is ellett különösebb, precízebb kimutatás.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.06.26. 16:38

Itt azért néhány dolgot rögzítsünk:

1. Az etanol energiatartalma a benzinének kb. 2/3-a. Tehát az E10 (10% etanol, 90% benzin) energiatartalma a benzinének kb. 97%-a kell legyen. Optimális felhasználása esetén tehát csak 3-4%-kal romlik a fogyasztás.

2. Ha ehelyett az autó fogyasztása 15%-kal romlik, az azt jelenti, hogy nemhogy az etanolt nem égeti el, de még a benzint is rosszabbul. Ez lehetséges, de ez nyilván csak annyit jelent, hogy az adott motor az adott beállításokkal nem képes az üzemanyag teljes hasznosítható energiatartalmát hasznosítani. Állítani kéne a gyújtáson, vagy valami.

3. Fogyasztást hitelesen csak műhelyben, fékpadon lehet mérni, vagy legalábbis zárt pályán, rögzített paraméterek szerinti vezetéssel. A közúton, forgalomban történő vezetés során szerzett "felhasználói tapasztalaton" alapuló adatoknak nagyon nagy a hibája. Az ilyen beszámolók anekdotikus bizonyítéknak minősülnek.
0 x

Avatar
Tuttisuu
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2011.09.25. 23:11

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Tuttisuu » 2012.06.26. 16:59

@vaskalapos (49995): OFF
Újra itt? Végre! :)
/OFF Elnézést!
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2012.06.26. 17:23

@Szilágyi András (50008):
Az E85 az 85% etanol.
Valoban.
Koszi, ezt beneztem, akkor erre nem vonatkozik az ervelesem.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2012.06.26. 17:37

@Szilágyi András (50029):
1. Az etanol energiatartalma a benzinének kb. 2/3-a. Tehát az E10 (10% etanol, 90% benzin) energiatartalma a benzinének kb. 97%-a kell legyen. Optimális felhasználása esetén tehát csak 3-4%-kal romlik a fogyasztás.
Egyetertek.
2. Ha ehelyett az autó fogyasztása 15%-kal romlik, az azt jelenti, hogy nemhogy az etanolt nem égeti el, de még a benzint is rosszabbul. Ez lehetséges, de ez nyilván csak annyit jelent, hogy az adott motor az adott beállításokkal nem képes az üzemanyag teljes hasznosítható energiatartalmát hasznosítani. Állítani kéne a gyújtáson, vagy valami.
Igen, a benzint is rosszabbul egeti.
2001-es Honda Accord, nem tudom, hogy ki es hogyan tudna allitani a computeres vezerlesen... de megkerdezem a markaszervizt.
3. Fogyasztást hitelesen csak műhelyben, fékpadon lehet mérni, vagy legalábbis zárt pályán, rögzített paraméterek szerinti vezetéssel. A közúton, forgalomban történő vezetés során szerzett "felhasználói tapasztalaton" alapuló adatoknak nagyon nagy a hibája. Az ilyen beszámolók anekdotikus bizonyítéknak minősülnek.
Sajat magamat meggyoztem, az elteres tul nagy ahhoz, es reprodukalhato is, masokat nem akarok meggyozni. Nem hiteles meres, de azert sokkal tobb, mint anekdota.
Jelen parameterek mellett nekem olcsobb is es kornyzetbaratabb is ezzel az autoval alkoholmentesen kozlekedni.

Ha uj autot veszek, azt is tesztelni fogom.
Masoknak is javaslom, hogy teszteljek maguknak, ha mar ilyen adatbazisrol nem tudunk, hogy melyik autoval mekkora fogyasztas kulonbsege: sporolhatnak maguknak , es kornyezetvedhetnek is a teszt alapjan hozott dontesukkel.
0 x

Avatar
Caspi
Hozzászólások: 860
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:31

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Caspi » 2012.06.26. 20:22

@vaskalapos (49995):
Nagyon egyszerű a történet, mert államilag szabályozzák az üzemanyagokba keverendő bio-tartalom mennyiségét. Amerikában nem ismerem a helyzetet, de Európában így működik.
A vicces a dologban, hogy az üzemanyagok gyártói szigorúan felülről közelítik a kötelező határértéket, mert ha alámennek, akkor azért már büntetnek. Cserébe annyira megközelítik a határértéket, amennyire csak lehet, mert lényegesen drágább, mint a kőolajból finomított üzemanyag.
Ha bárminek is nevezhetjük, akkor a törvényhozók szimpla butasága a szuper-zöld lobbi hatására.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2012.06.26. 20:33

@Szilágyi András (50029):

Kerdes a Honda szervizhez:
Dear Mike,

I have a question for you concerning my 2001 Honda Accord.
What do you know about the gas mileage of this car using no ethanol gasoline vs regular with 10% ethanol (the standard regular gas)?

The reason of my question is that recently I used a few tanks of no
ethanol gas, and my gas mileage over ~800 miles averaged to 27.5 MPG, while with regular gas (containing ethanol) it is 23.5MPG (all in city traffic).

Is this normal, and expected, or can and should something be adjusted in
the car to get better mileage with regular ethanol containing gasoline?

I would appreciate your input.

Thanks

tamas

Itt a valasz a markaszerviz tanacsadojatol:

I always understood that you'll get better mileage with no ethanol then with 5-10% mixtures. You've already answered your question regarding mileage. I could go back and give you the manufacturer's mpg ratings for 2001 but even those numbers were skewed and the formula for determining those numbers has changed.

Track several tank-fulls with no ethanol and compare it to several tanks with. You can then compare prices as the no-ethanol is more per gallon. I tried using no-ethanol, saved the receipts to tack and measure, but gave up since I was paying around $.15 more per gallon and not being as consistent as I wanted, tank after tank. Plus with my driving style, I'm far from maximizing my mileage.

Good luck!

Mike xxxxxx
Zimbrick Honda Service Center
Szoval a szerviz nem ugrik a lehetosegre, hogy jobban beallitsa a fogyasztast az alkoholos benzinre...
0 x

Avatar
Caspi
Hozzászólások: 860
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:31

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Caspi » 2012.06.26. 20:36

@Szilágyi András (50016):
Régebbi autóknál lehet nagyobb a növekedés, amelyek kevésbé tudnak adaptálódni az üzemanyag minőségéhez.
Mit értesz az adaptálódás alatt? Évszámra merre keresendő a választóvonal nálad az adaptálódás/nem adaptálódás között?
Illetve a manuális adaptálódás (oktánszámállító csavar) érvényes adaptálódásnak számít?
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2012.06.26. 20:39

0 x

Avatar
Caspi
Hozzászólások: 860
Csatlakozott: 2009.12.09. 18:31

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Caspi » 2012.06.26. 20:43

@vaskalapos (50039):
Igen, a benzint is rosszabbul egeti.
2001-es Honda Accord, nem tudom, hogy ki es hogyan tudna allitani a computeres vezerlesen... de megkerdezem a markaszervizt.
Nem tökéletesen a kérdésedre szabva, de nagyjából erre is igaz a cikk:
http://totalcar.hu/magazin/technika/pre ... /1/#szoveg
Persze érdemes figyelembe venni, hogy az üzemanyag gyártók is az utakon futó átlag autókra optimalizálják az üzemanyagot, ezért ami adalékokkal és keverési receptúrákkal megoldható, azt megteszik. Ezért a motorvezérlésben turkálni nincsen sok értelme.
0 x

vaskalapos
Hozzászólások: 4606
Csatlakozott: 2009.12.09. 17:51

Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: vaskalapos » 2012.06.26. 22:10

@Szilágyi András (50061): Esetemben nem arrol van szo, hogy most terek at az E10-re, hanem sok evnyi E10 hasznalat utan kiprobaltam az E0-t, esa kocsit rendszeresen a markaszerviz ellenorzi, beallitja, tehat a linken szereplo tippek nem jonnek be.


Ez tetszik a linkelt szovegben:
"E10 has the additional benefits of: reducing greenhouse emissions by 3%" - nyilvan, ha ugy szamoljak, hogy egy adott terfogat uzemanyag mit bocsajt ki, de mivel epp 3%-kal tobb kell belole, ez elvileg semleges...
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Re: Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2015.02.18. 10:26

Környezetbarát?
csak emiatt hoztam ide a svedek kornyezetvedo hajojat ami a maga nemeben elso
World’s First Methanol Powered Ship Ready For International Waters
..... An important advantage of the use of methanol is simplified transportation and storage , since the fuel is liquid at room temperature.
Another major advantage is that methanol can be produced from biomass, which opens the possibility to operate in a completely renewable fuel. Methanol was therefore used for Stena Germanica to meet the new rules , Franz Evegren , fire researchers at SP Technical research Institute....
http://www.marineinsight.com/shipping-n ... al-waters/
Mit fognak vele nyerni az elsosegen kivul es mit fognak vele vesziteni ?
0 x

Avatar
Rigel
Hozzászólások: 1492
Csatlakozott: 2013.05.15. 10:49

Re: Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2015.02.18. 20:39

flygandeangel írta:csak emiatt hoztam ide a svedek kornyezetvedo hajojat ami a maga nemeben elso
World’s First Methanol Powered Ship Ready For International Waters
Gondoltam szólok - csak úgy a világnak általában -, hogy a bioetanol (vagy metanol) és a biodízel egyáltalán nem környezetbarát.
És most nem arról van szó, hogy az előállítása során a logisztika mennyi CO2-t ereget a légkörbe. Arról van szó, hogy emberiség ellenes bűn az élelmiszertermelésbe bevont földterületeken üzemanyagnak való haszonnövényeket termeszteni, és ha olyan területen csinálják, amely nem élelmiszertermelő, akkor meg a Természet ellen elkövetett bűntett ilyen célra elpusztítani az élőhelyeket. Ha környezetbarátok akarunk lenni, akkor az első amit meg kell tennünk: ha egy földterületre nincs szükségünk, akkor hagyni kell, hogy a Természet visszahódítsa, és nem ilyen látszatmegoldásra ostoba módon elpocsékolni.

A bioüzemanyag - minden látszat ellenére - nem környezetvédelem, hanem tiszta üzlet, amit a gátlástalan befektetők megtévesztő lobbitevékenysége tüntet fel sikeresen valami "helyes dolognak" a lelkiismeretfurdalásos fogyasztók szemében.
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Re: Alkohol a benzinben. Környezetbarát?

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2015.02.18. 20:49

... Arról van szó, hogy emberiség ellenes bűn az élelmiszertermelésbe bevont földterületeken üzemanyagnak való haszonnövényeket termeszteni, és ha olyan területen csinálják, amely nem élelmiszertermelő, akkor meg a Természet ellen elkövetett bűntett ilyen célra elpusztítani az élőhelyeket. Ha környezetbarátok akarunk lenni, akkor az első amit meg kell tennünk: ha egy földterületre nincs szükségünk, akkor hagyni kell, hogy a Természet visszahódítsa, és nem ilyen látszatmegoldásra ostoba módon elpocsékolni.....A bioüzemanyag - minden látszat ellenére - nem környezetvédelem, hanem tiszta üzlet, amit a gátlástalan befektetők megtévesztő lobbitevékenysége tüntet fel sikeresen valami "helyes dolognak" a lelkiismeretfurdalásos fogyasztók szemében.....
Koszonet KépKép
0 x

Válasz küldése