Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

CAM, HKO, táplálékkiegészítők és egyéb csodaszerek
Vaszilov
Hozzászólások: 295
Csatlakozott: 2012.07.12. 17:37
Tartózkodási hely: Svájc

Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: Vaszilov » 2015.06.01. 12:27

Már 30-35 éve annak, hogy gyakorlattá vált laboratóriumi körülmények között a petesejt megtermékenyítése spermával az anyaméhen kívül. Manapság világszerte ezrével "gyártják a lombik bébiket". Túlnyomó többségben erre azért kerül sor, mert vagy a férfi, vagy a nő terméketlen. Az sem ritka, hogy teljesen egészséges (és főleg gazdag) házaspár idegen nővel kihordatja a gyerekét.
A jogi előírások, törvények országoként változóak. Különösképpen, ami a megtermékenyített petesejtek számát, azok minőségének ellenőrzését (beültetés-előtti-diagnózis), konzerválását (befagyasztását) illeti.
Azt hiszem a témában érdekes hozzászólásokat olvashatunk mind a laikus, mind a különböző ágban (erkölcsi, biológiai, jogi, vallási stb.) szakértő forumozó részéről
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.01. 12:31

Mi a kérdés?
0 x

Vaszilov
Hozzászólások: 295
Csatlakozott: 2012.07.12. 17:37
Tartózkodási hely: Svájc

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: Vaszilov » 2015.06.01. 15:24

Kinek, milyen tapasztalata van a témával kapcsolatban? Mi a gyakorlat és a jog ezzel kapcsolatban Magyarországon? Mi az egyéni véleménye ezzel kapcsolatban biológusnak, jogásznak, papnak, magtalan férfinek, terméketlen nőnek stb..?
Svájcban e hó 14-én szavaz a nép egy törvénymódosításról, amely megengedné, hogy 3 helyett 12 embriót produkáljanak a laboratóriumban a megrendelő házaspárnak.
0 x

Avatar
Haibane
Hozzászólások: 287
Csatlakozott: 2012.12.23. 11:11
Tartózkodási hely: Klagenfurt

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: Haibane » 2015.06.01. 16:37

ez miért szkeptikus téma?
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.01. 17:35

Talán hasonlóan lehet pro/kontra érvelni a lombikbébikkel kapcsolatban, mint a GMO növényekkel. Beavatkozunk a természetbe, istent játszunk, bla-bla.
0 x

Vaszilov
Hozzászólások: 295
Csatlakozott: 2012.07.12. 17:37
Tartózkodási hely: Svájc

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: Vaszilov » 2015.06.01. 17:39

Pontosan erre gondoltam!
0 x

Avatar
Solaris
Hozzászólások: 3584
Csatlakozott: 2012.07.25. 17:32

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: Solaris » 2015.06.01. 19:11

Vaszilov írta:Már 30-35 éve annak, hogy gyakorlattá vált laboratóriumi körülmények között a petesejt megtermékenyítése spermával az anyaméhen kívül. Manapság világszerte ezrével "gyártják a lombik bébiket". Túlnyomó többségben erre azért kerül sor, mert vagy a férfi, vagy a nő terméketlen. Az sem ritka, hogy teljesen egészséges (és főleg gazdag) házaspár idegen nővel kihordatja a gyerekét.
A jogi előírások, törvények országoként változóak. Különösképpen, ami a megtermékenyített petesejtek számát, azok minőségének ellenőrzését (beültetés-előtti-diagnózis), konzerválását (befagyasztását) illeti.
Azt hiszem a témában érdekes hozzászólásokat olvashatunk mind a laikus, mind a különböző ágban (erkölcsi, biológiai, jogi, vallási stb.) szakértő forumozó részéről
Szerintem ez egy újabb felesleges topik, ahol legfeljebb gumicsontot lehet rágni. "mimindannyian" ezt írta:
Talán hasonlóan lehet pro/kontra érvelni a lombikbébikkel kapcsolatban, mint a GMO növényekkel. Beavatkozunk a természetbe, istent játszunk, bla-bla.
Hozzá csatlakozva idézem Lucifer szavait a Tragédiából:
S mi tessék rajta? Hogy nehány anyag
Más-más tulajdonokkal felruházva,
Miket előbb, hogysem nyilatkozának,
Nem is sejtettél bennök, úgy lehet,
Vagy, ha igen, másítni nincs erőd,
Nehány golyóba összevissza gyúrva,
Most vonzza, űzi és taszítja egymást,
Nehány féregben öntudatra kél,
Míg minden megtelt, míg minden kihűlt,
És megmarad a semleges salak. -
Az ember ezt, ha egykor ellesi,
Vegykonyhájában szintén megteszi. -
Te nagy konyhádba helyzéd embered,
S elnézed néki, hogy kontárkodik,
Kotyvaszt, s magát Istennek képzeli.
De hogyha elfecsérli s rontja majd
A főztet, akkor gyúlsz késő haragra.
Pedig mit vársz mást egy műkedvelőtől? -
Aztán mivégre az egész teremtés?
Dicsőségedre írtál költeményt,
Beléhelyezted egy rossz gépezetbe,
És meg nem únod véges végtelen,
Hogy az a nóta mindig úgy megyen.
Méltó-e illyen aggastyánhoz e
Játék, melyen csak gyermekszív hevülhet?
Hol sárba gyúrt kis szikra mímeli
Urát, de torzalak csak, képe nem;
Végzet, szabadság egymást üldözi,
S hiányzik az összhangzó értelem.
Azt hiszem, ki is tehetjük a pontot a téma végére.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.05. 18:26

Ha vallásos irányból közelítjük, akkor a lombikbébire is áldását adta Isten, mert megszületnek, és ugyanúgy fejlődnek mint a többi gyerek.Materialista megközelítés: Miért lennének genetikailag selejtesebbek más gyerekeknél, amikor az ő szüleik még nem meddő pártól születtek, mégis azok lettek . A természetben is van, hogy azok az ivarsejtek jutnak a zigótalétrehozási "joghoz", amiből downos vagy kéz-és láb nélküli ,nyitott koponyájú gyerek születik, pedig lett volna olyan is, amelyikből nem, tehát hol van a természet bölcsessége olyankor?
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.05. 19:51

piciloo írta:Ha vallásos irányból közelítjük, akkor a lombikbébire is áldását adta Isten, mert megszületnek, és ugyanúgy fejlődnek mint a többi gyerek.
Ha ilyen szimpla lenne a vallásos okoskodás, akkor nem lenne semmi problémájuk se a klónozással, se a génmódosított növényekkel.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.05. 22:01

mimindannyian írta:
piciloo írta:Ha vallásos irányból közelítjük, akkor a lombikbébire is áldását adta Isten, mert megszületnek, és ugyanúgy fejlődnek mint a többi gyerek.
Ha ilyen szimpla lenne a vallásos okoskodás, akkor nem lenne semmi problémájuk se a klónozással, se a génmódosított növényekkel.
Pedig igazából nem lehetne gondjuk vele. Isten jóváhagyása nélkül semmi nem történhet a világban. Legalábbis abból, hogy minden hajszálunk is nyilván van tartva a Biblia szerint , ebből logikusan következik hogy valószínűleg a cselekedeteink is. És ha a világmindenséget ő teremtette, akkor a ez alól Sátán sem kivétel. (az már lényegtelen hogy eredetileg jó volt -e, mert teremtett természetében ezek szerint benne volt a lázadás) Az embernél is érthetetlen miért a bűnbeeséssel vannak ki, mert ha Isten bűnre hajlamosnak teremtett minket, akkor semmi felróni valója nincs. Ez olyan mintha csokilopórobotot építenél, és ahányszor csokit lop, büntetésből leszerelnéd a kerekét vagy kivennéd az elemet belőle, és csodálkozva szidnád a fajtáját.Így ha kutató elmét kaptunk, akkor az kutatni fog, alkotni. És sok vallásos jön, hogy nem kellett volna enni a tudás fájának gyümölcséből. Erre meg azt mondom, nem kellett volna oda helyezni a tudás fáját, vagy megvezethető természetet teremteni nekünk.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.07. 13:22

Kár elmenni a valláskritika irányába. Lehet védeni a hozzáállásukat (volt idejük minden ellenérvre magyarázatot kidolgozni), de minek...
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.07. 14:43

mimindannyian írta:Kár elmenni a valláskritika irányába. Lehet védeni a hozzáállásukat (volt idejük minden ellenérvre magyarázatot kidolgozni), de minek...
Nem azért írtam, hanem mert írtad, hogy a vallásos fejtegetés bonyodalmasabb, mint ahogy írtam. Én meg erre levezettem, hogy semmi különösebb fejtegetni valójuk nincs az üggyel kapcsolatban.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.07. 15:00

piciloo írta:
mimindannyian írta:Kár elmenni a valláskritika irányába. Lehet védeni a hozzáállásukat (volt idejük minden ellenérvre magyarázatot kidolgozni), de minek...
Nem azért írtam, hanem mert írtad, hogy a vallásos fejtegetés bonyodalmasabb, mint ahogy írtam. Én meg erre levezettem, hogy semmi különösebb fejtegetni valójuk nincs az üggyel kapcsolatban.
Rosszul vezetted le, tényleg bonyolultabb. Az isten által nekünk ajándékozott szabad akaratra ki sem tértél, pedig arra sok probléma van kenve.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.07. 18:23

mimindannyian írta:
piciloo írta:
mimindannyian írta:Kár elmenni a valláskritika irányába. Lehet védeni a hozzáállásukat (volt idejük minden ellenérvre magyarázatot kidolgozni), de minek...
Nem azért írtam, hanem mert írtad, hogy a vallásos fejtegetés bonyodalmasabb, mint ahogy írtam. Én meg erre levezettem, hogy semmi különösebb fejtegetni valójuk nincs az üggyel kapcsolatban.
Rosszul vezetted le, tényleg bonyolultabb. Az isten által nekünk ajándékozott szabad akaratra ki sem tértél, pedig arra sok probléma van kenve.
Dehogy nem .legalábbis abból amit írtam ez is logikusan következik. Ő adta a szabad akaratot is, tehát az ő felelőssége minden ami abból következik. Szeressen minket az általa kapott szabad akaratunk következményeivel együtt. Egy mindenható nevében is benne van, hogy minden úgy van, ahogy ő akarja vagy amit jóvá hagy. Valójában nem választhatunk jó és rossz közül, mert a jónak nem opció a rossz ,a rossznak meg nem lehetősége a jó. Itt nem a nehéz körülmények vagy más hatására ideig-óráig megtévedt jók rosszaságáról írok ,ami átmeneti szokott lenni vagy önmaga ellen irányuló, hanem mondjuk akik elmebetegségük miatt gonoszkodnak életvitel szerűen.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.07. 19:16

Ha ez ilyen egyszerű, akkor szerinted hogyhogy nem látják át ezt évszázadok, évezredek teológusai? Mindegyik hülye volt, csak te vagy helikopter?
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.07. 20:39

mimindannyian írta:Ha ez ilyen egyszerű, akkor szerinted hogyhogy nem látják át ezt évszázadok, évezredek teológusai? Mindegyik hülye volt, csak te vagy helikopter?
Szerintem látják, akik a felismerés azon szintjére kerülnek vagy akiknek nem érdeke nem látni. Valószínűleg csak nem híresztelhetik.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.07. 21:14

Jaja, persze. Összeesküsznek.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.07. 21:36

mimindannyian írta:Jaja, persze. Összeesküsznek.
Nem írtam én olyat. Csak nem keresik a konfliktust a főfőkkel.
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2015.06.07. 22:00

Haibane írta:ez miért szkeptikus téma?
Nem a franciak lombik spermajara gondolt ?
Male Sperm Cells Grown For First Time: French Laboratory
...Scientists reported human sperm cells have been grown in a lab for the first time. Kallistem, a company in Lyon, France, said it has successfully transformed scraps of genetic material into fully functioning sperm. This discovery could eventually lead to a treatment for infertile men....
http://www.ibtimes.com/male-sperm-cells ... ry-1915556
Male Sperm Cells Grown For First Time: French Laboratory
https://www.youtube.com/watch?v=-ZWyfNJXk_w&gl=DE
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára flygandeangel 2015.06.07. 22:04-kor.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Mesterséges megtermékenyítés (lombik-bébi)

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.07. 22:02

Inkább hagylak lógva, vászka.
0 x

Válasz küldése