GMO-e, ami génszerkesztett, és ha igen, akkor miért nem?
Dr. Györgyey János tudományos főmunkatárs (MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont, Növénybiológiai Intézet) előadása
Miközben a géntechnológia fejlődését új szintre emelte a génszerkesztés egyik módszerének, a CRISPR rendszernek az elterjedése, a társadalmi vita még mindig a GMO fogalom korlátai között vergődik. Dr. Györgyey János tudományos főmunkatárs (MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont, Növénybiológiai Intézet) előadása
Az előadás során megismerkedünk a génszerkesztés alapjaival, azzal a metodikai sokszínűséggel, ami kizárja, hogy egységesen kezeljük az így létrehozott állatokat, gombákat, növényeket. Néhány példán keresztül bepillantunk a már elért és közeljövőben várható fejlesztések világába, a nem barnuló csiperkegombától és az első, génszerkesztett svéd káposztából készült vacsorától kezdve a betegség-ellenálló növényeken át, megváltoztatott összetételű terményekig.
Ismerve az egyes fejlesztések lényegét, példákon keresztül megérthetjük, miért nem érdemes aszerint különbséget tenni egyes növények között, hogy hagyományos nemesítéssel, génmódosítással, vagy génszerkesztéssel hozták-e létre azokat. Ezért túl kell lépnünk a köztudatban elterjedt eljárásalapú kategorizáláson ahhoz, hogy a lényeg, a bekövetkezett genetikai változások alapján alkothassunk véleményt a különböző módokon létrehozott élőlényekről. A különböző álláspontok képviselői elbeszélnek egymás mellett, ezért megvitatjuk Mark Lynas javaslatát egy közös kiindulási platformra.
A klubest időpontja: 2018. április 17. kedd, 18.00 óra
Helye: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.), földszinti klubhelyiség
A klubestre a belépés ingyenes minden érdeklődőt szeretettel várunk! Részvételedet a Facebook eseményoldalán is jelezheted.