Szomjúság-ivás

CAM, HKO, táplálékkiegészítők és egyéb csodaszerek
piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.01. 21:02

Az elmúlt néhány évben gyakran olvastam újságokban ,hogy késő akkor inni ,ha már szomjasak vagyunk, mert akkor már annyira szomjazik a testünk, hogy szinte a kiszáradás állapotában van. Ennek nem sok értelmét látom, mert akkor minek van a szomjúság érzés. Feltételezem az állatok is, amik valószínűleg nem elmélkednek ilyenekről , akkor isznak ha szomjasak, az jelzi nekik hogy inni kell.
0 x

Avatar
bekukk
Hozzászólások: 377
Csatlakozott: 2010.07.29. 22:48
Tartózkodási hely: Bretagne Finistere :o) a Fold vege

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: bekukk » 2015.06.01. 21:09

Milyen ujsagot olvasol ? Nok lapjat ?
1 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.01. 21:21

bekukk írta:Milyen ujsagot olvasol ? Nok lapjat ?

Már pontosan nem emlékszem, de több újságban is. A lényeg az, hogy aránylag sok cikk próbálja az embereket a majdnem folyamatos ivásra figyelmeztetni, hogy akkor is inni kell, amikor épp nem szomjasak.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.01. 21:26

Szerintem ez már rég nincs így. Valamikor a 90-es években terjedt el, hogy a sportolóknak, futóknak azt mondták, hogy igyanak, igyanak, mert különben dehidratálódnak. Az eredmény az lett, hogy egy csomó futó majdnem meghalt, mert túlhidratálta magát. Most már egy ideje azt tanácsolják a szakemberek is, hogy akkor igyunk, ha szomjasak vagyunk.
1 x

Avatar
Rigel
Hozzászólások: 1492
Csatlakozott: 2013.05.15. 10:49

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2015.06.01. 21:34

piciloo írta:A lényeg az, hogy aránylag sok cikk próbálja az embereket a majdnem folyamatos ivásra figyelmeztetni, hogy akkor is inni kell, amikor épp nem szomjasak.
Valamivel ki kell tölteni az újságban azt az hatalmas üres helyet, ami két ásványvízreklám között van...
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.02. 20:25

Szilágyi András írta:Szerintem ez már rég nincs így. Valamikor a 90-es években terjedt el, hogy a sportolóknak, futóknak azt mondták, hogy igyanak, igyanak, mert különben dehidratálódnak. Az eredmény az lett, hogy egy csomó futó majdnem meghalt, mert túlhidratálta magát. Most már egy ideje azt tanácsolják a szakemberek is, hogy akkor igyunk, ha szomjasak vagyunk.

Lehet hogy tudományos cikkekben ezt írják, de újságokban többször is azt láttam, ezért gondoltam ,hogy érdemes róla írni.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.02. 20:27

Rigel írta:
piciloo írta:A lényeg az, hogy aránylag sok cikk próbálja az embereket a majdnem folyamatos ivásra figyelmeztetni, hogy akkor is inni kell, amikor épp nem szomjasak.
Valamivel ki kell tölteni az újságban azt az hatalmas üres helyet, ami két ásványvízreklám között van...
Én is gyanakodtam már ásványvízreklámra, hogy az áll olykor a jelenség mögött. :)
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.02. 21:05

Szilágyi András írta:Szerintem ez már rég nincs így. Valamikor a 90-es években terjedt el, hogy a sportolóknak, futóknak azt mondták, hogy igyanak, igyanak, mert különben dehidratálódnak. Az eredmény az lett, hogy egy csomó futó majdnem meghalt, mert túlhidratálta magát. Most már egy ideje azt tanácsolják a szakemberek is, hogy akkor igyunk, ha szomjasak vagyunk.
Marhaság! Milyen szakemberek és hol?
Kérdezd meg bármelyik hosszútávfutót, milyen tapasztalatai vannak a hiányos frissítésről!
Esetleg látogasd Kropkó Péter előadásait.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.03. 00:49

borzaszt írta:
Szilágyi András írta:Szerintem ez már rég nincs így. Valamikor a 90-es években terjedt el, hogy a sportolóknak, futóknak azt mondták, hogy igyanak, igyanak, mert különben dehidratálódnak. Az eredmény az lett, hogy egy csomó futó majdnem meghalt, mert túlhidratálta magát. Most már egy ideje azt tanácsolják a szakemberek is, hogy akkor igyunk, ha szomjasak vagyunk.
Marhaság! Milyen szakemberek és hol?
Kérdezd meg bármelyik hosszútávfutót, milyen tapasztalatai vannak a hiányos frissítésről!
Esetleg látogasd Kropkó Péter előadásait.
Ez a tudomány mai állása, amely sok-sok kutatást követően alakult ki.
Pl. egy 2010-es összefoglalóból:
There is no published scientific evidence to show that drinking beyond the dictates of thirst – that is drinking ‘to stay ahead of thirst’ during exercise – produces a more beneficial outcome than does drinking according to the dictates of thirst. Since the very best athletes often develop the greatest BW losses during competitive exercise, the possibility is that drinking sparingly during exercise is ergogenic whereas drinking ‘to stay ahead of thirst’ may even impair exercise performance in some cases. However, it is clear that ad libitum drinking is less likely to cause EAH and EAHE in predisposed individuals [48].

While we await more studies which compare the relative biological effects of drinking either ad libitum or to ‘stay ahead of thirst’, those advising athletes can safely be assured that the balance of the current evidence supports the conclusion that drinking to thirst is the optimum drinking behavior during exercise (table 1).
Magyarul:
Nincs olyan publikált tudományos bizonyíték, amely azt mutatná, hogy testmozgás közben a szomjúság diktálta mennyiségen felül történő ivás (vagyis "a szomjúságot megelőző ivás") kedvezőbb eredményt hozna, mint a szomjúság szerinti ivás. Mivel gyakran a legjobb sportolók veszítenek a legtöbbet a testsúlyukból versenyek alatt, lehetséges, hogy a mértékletes ivás elősegíti, míg "a szomjúságot megelőző" ivás éppenséggel lerontja a sportteljesítményt. Ugyanakkor világos, hogy a szomjúság szerinti ivás kisebb valószínűséggel okoz nátriumhiányt, ill. nátriumhiány okozta enkefalopátiát.

Noha még várjuk a szomjúság szerinti, ill. szomjúságot megelőző ivás biológiai hatásait összehasonlító további vizsgálatokat, a sportolók tanácsadói bizonyosak lehetnek abban, hogy a jelenlegi bizonyítékok azt a következtetést támasztják alá, hogy sportolás közben a szomjúság szerinti ivás az optimális ivási magatartás.
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.03. 18:26

Hosszútávfutó körökben fontos téma a frissítés. Abban egyetértés van, hogy inni szomjúzás előtt, enni éhezés előtt célszerű.
Ez evidencia. Természetesen nem nyakló nélkül. A negatív példák ilyen túlhidratációkra vonatkozhatnak.
Itt egy random beszámoló (az első ami a kezem ügyébe esett): http://edzesonline.hu/blog/422/&item_id ... nt#comment
Nem sok szó esik benne erről, de itt a vonatkozó rész:
Igyekeztem sokat inni, a hirtelen nagy melegre senki nem számított szerintem. Az energiapótlást (azaz a kajálást) is már félóra múlva elkezdtem, nem akartam megvárni, h az éhezés első jelei korán mutatkozzanak meg
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.03. 18:46

A hétköznapi életből egy személyes példa:
A munkahelyemen éveken keresztül nem ittam semmit.
Aztán bevezették egészségóvás címén, hogy mindenki igyon (ehhez bögrét és ingyen ásványvizet ajánlottak). Ezután is gyakran előfordult, hogy a reggel kitöltött vizem még távozáskor is érintetlen maradt. Egyszerűen eszembe sem jutott, hogy ott van.
Orvosi győzködésre szoktam rá, hogy kisebb adagokban iszogassak. Bár minap a munkaidő végén tűnt fel, hogy ezt elfelejtettem.
A szomjúságérzet, ahogy az éhség is emberenként változó. Szerintem van olyan is, aki már akkor túlissza magát, ha csak akkor iszik, amikor szomjas.
Nem tudom, de elhiszem, hogy egy bizonyos mennyiségű folyadékot, akkor is célszerű naponta meginni, ha nem vagyok szomjas.

Az állatokra való hivatkozás szerintem alaptalan. Egyrészt nem csak akkor isznak, ha szomjasak. Másrészt nem hiszem, hogy optimális mennyiségeket isznak. Ilyen alapon soha el se híznának, mert csak addig esznek ameddig éhesek, és pont addig éhesek ameddig ez szükséges.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.03. 19:28

A szomjúságérzet működését én is megkérdőjelezem. Feltehetőleg a tanulmányok normális, egészséges emberek folyadékigényéről szólnak, nem olyan kriplikről, mint mi :)
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.03. 21:34

Nos, az a helyzet, hogy amíg azt tanácsolták a maratoni futóknak, hogy csak igyanak-igyanak-igyanak (a sportital-gyártók nem elhanyagolható asszisztenciájával), addig rendszeresen kellett futókat kórházba szállítani súlyos hiponatrémiával, és jó páran meg is haltak.
Amikor a tanácsot megváltoztatták arra, hogy kövessék a szomjúságérzetüket, akkor jelentősen csökkent az ilyen esetek száma.
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.04. 06:50

Jelentős különbség van aközött, hogy hogy csak igyanak-igyanak-igyanak, vagy reálisan megbecsülve a folyadékveszteséget még a szomjúság kialakulása előtt igyanak.
Az előbb kissé pongyola voltam, nem a hosszútávfutókról, hanem az ultrásokról beszéltem. De már maratoni távon is fontos ez a kérdés.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.04. 17:54

Ma olvastam a júniusi Patika magazinban. "Ha már szomjúságot érzünk, az már késő!" A cikk címe: Folyadékbevitel női szemmel. (EHI javaslatok) Európai Hidratációs Intézet szakértői javaslatait írja le. Van benne szó hormonális változásokról, fogyókúráról, szép bőrről, meg családi szokások kialakításáról.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.04. 18:19

piciloo írta:Ma olvastam a júniusi Patika magazinban. "Ha már szomjúságot érzünk, az már késő!" A cikk címe: Folyadékbevitel női szemmel. (EHI javaslatok) Európai Hidratációs Intézet szakértői javaslatait írja le. Van benne szó hormonális változásokról, fogyókúráról, szép bőrről, meg családi szokások kialakításáról.
"Ha már szomjúságot érzünk, az már késő!" Ez a szövegben egy zöld buborékban van a szövegben benne is, de kissé felette is, ami vagy arra utal ,hogy nem az EHI álláspontja vagy pedig figyelemfelkeltő kiemelés akar lenni, nem tudom.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.04. 19:33

piciloo írta:
piciloo írta:Ma olvastam a júniusi Patika magazinban. "Ha már szomjúságot érzünk, az már késő!" A cikk címe: Folyadékbevitel női szemmel. (EHI javaslatok) Európai Hidratációs Intézet szakértői javaslatait írja le. Van benne szó hormonális változásokról, fogyókúráról, szép bőrről, meg családi szokások kialakításáról.
"Ha már szomjúságot érzünk, az már késő!" Ez a szövegben egy zöld buborékban van a szövegben benne is, de kissé felette is, ami vagy arra utal ,hogy nem az EHI álláspontja vagy pedig figyelemfelkeltő kiemelés akar lenni, nem tudom.
Utánanéztem ennek az Európai Hidratációs Intézetnek. Úgy látom, hogy a Coca Cola cég alapította és finanszírozza a működését.
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.04. 20:11

Ha nincs itt senki, aki szakmailag is hozzá tudna szólni, felvázolva a fiziológiai folyamatokat, akkor maradjunk a felszínen:
Több mint héthavi kórházi ápolás után belehalt a vízivásba egy sheffieldi férfi. Matthew Ellis tavaly december 26-án elment sörözni, az azt követő reggel pedig hihetetlen szomjúságra ébredt. A 29 éves férfi literszám itta a vizet, úgy vélve, ez egy átlagos másnap, és csak a dehidratáltságtól érzi magát furcsán.
http://velvet.hu/sztori/2011/08/22/vizivasba_halt_bele/
Tolna megye legnagyobb szabású tömegsportrendezvényén több mint 1200 mindenre elszánt futó állt rajthoz. A kegyetlen pályán - a szintkülönbség ötszáz méter volt - többen nem tudtak végig futni, három embert a mentőknek kellett kórházba szállítani.
http://www.teol.hu/tolna/sport/borvidek ... ban-497151

Egyiküket személyesen ismerem. Nem érzete magát szomjasnak, ezért egyáltalán nem ivott. Arra már nem emlékezett, hogy beért a célba. A kórházban tért magához.


Ennyit a szomj objektivitásáról.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.05. 18:11

Szilágyi András írta:
piciloo írta:
piciloo írta:Ma olvastam a júniusi Patika magazinban. "Ha már szomjúságot érzünk, az már késő!" A cikk címe: Folyadékbevitel női szemmel. (EHI javaslatok) Európai Hidratációs Intézet szakértői javaslatait írja le. Van benne szó hormonális változásokról, fogyókúráról, szép bőrről, meg családi szokások kialakításáról.
"Ha már szomjúságot érzünk, az már késő!" Ez a szövegben egy zöld buborékban van a szövegben benne is, de kissé felette is, ami vagy arra utal ,hogy nem az EHI álláspontja vagy pedig figyelemfelkeltő kiemelés akar lenni, nem tudom.
Utánanéztem ennek az Európai Hidratációs Intézetnek. Úgy látom, hogy a Coca Cola cég alapította és finanszírozza a működését.

És az baj?
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.05. 18:13

borzaszt írta:Ha nincs itt senki, aki szakmailag is hozzá tudna szólni, felvázolva a fiziológiai folyamatokat, akkor maradjunk a felszínen:
Több mint héthavi kórházi ápolás után belehalt a vízivásba egy sheffieldi férfi. Matthew Ellis tavaly december 26-án elment sörözni, az azt követő reggel pedig hihetetlen szomjúságra ébredt. A 29 éves férfi literszám itta a vizet, úgy vélve, ez egy átlagos másnap, és csak a dehidratáltságtól érzi magát furcsán.
http://velvet.hu/sztori/2011/08/22/vizivasba_halt_bele/
Tolna megye legnagyobb szabású tömegsportrendezvényén több mint 1200 mindenre elszánt futó állt rajthoz. A kegyetlen pályán - a szintkülönbség ötszáz méter volt - többen nem tudtak végig futni, három embert a mentőknek kellett kórházba szállítani.
http://www.teol.hu/tolna/sport/borvidek ... ban-497151

Egyiküket személyesen ismerem. Nem érzete magát szomjasnak, ezért egyáltalán nem ivott. Arra már nem emlékezett, hogy beért a célba. A kórházban tért magához.


Ennyit a szomj objektivitásáról.
Szerintem nem az extrém eseteken kellene lovagolni pl. azon aki egész nap nem szomjas. Hanem a többséggel kapcsolatban, akik normálisan érzik a szomjúságot.
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.05. 18:42

piciloo írta:Szerintem nem az extrém eseteken kellene lovagolni pl. azon aki egész nap nem szomjas. Hanem a többséggel kapcsolatban, akik normálisan érzik a szomjúságot.
Ezek nem extrém esetek. Az utóbbi biztos nem.
Egyértelmű tapasztalat, hogy aki csak akkor iszik, amikor szomjas, az hosszan tartó intenzív munkavégzés során kiborul.
Holnap megyek egy rövidebb (36 km) teljesítménytúrára, amin kocogok. Mivel nagy meleg lesz már rég megkezdtem a víztartalékaim feltöltését.
Közben inni fogok, ahol csak lehet. A végére mégis inkább dehidratált leszek.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.05. 18:50

piciloo írta:
Szilágyi András írta: Utánanéztem ennek az Európai Hidratációs Intézetnek. Úgy látom, hogy a Coca Cola cég alapította és finanszírozza a működését.
És az baj?
Mivel a Coca Cola sportitalokat is gyárt, érdeke, hogy azt üzenetet juttassa el az emberekhez, sportolókhoz, hogy igyanak minél többet.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.05. 18:53

borzaszt írta:
piciloo írta:Szerintem nem az extrém eseteken kellene lovagolni pl. azon aki egész nap nem szomjas. Hanem a többséggel kapcsolatban, akik normálisan érzik a szomjúságot.
Ezek nem extrém esetek. Az utóbbi biztos nem.
Egyértelmű tapasztalat, hogy aki csak akkor iszik, amikor szomjas, az hosszan tartó intenzív munkavégzés során kiborul.
Holnap megyek egy rövidebb (36 km) teljesítménytúrára, amin kocogok. Mivel nagy meleg lesz már rég megkezdtem a víztartalékaim feltöltését.
Közben inni fogok, ahol csak lehet. A végére mégis inkább dehidratált leszek.
A dehidratációt jól bírja az ember, az kevésbé veszélyes, mint a túlhidratáció.
Arra meg nincs megbízható módszer, hogy az ember valahogy kiszámítsa, hogy mennyi vizet veszített és ezért mennyit kell pótolnia. A szomjúságérzet viszont megmondja.
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.05. 19:07

Kösz:)
Mivel nem kívánok megborulni, nem fogadom meg a tanácsodat.
Van tapasztalat, hogy mennyit érdemes inni.
Aztán ott a Kropkó Pétertől tanult ökölszabály: Ha a vizelet sárga inni kell.Ha már nem, akkor nem.
Másrészt a sok folyadék nem jelent veszélyes túlhidratációt, ha a folyadék kellő mennyiségű sót tartalmaz.
(Mondjuk nálam most nem ez lesz az eset, de hosszabb távon ez fontos.)
A szomjúságérzet egyébként éppen túlivásra sarkall.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.05. 19:30

borzaszt írta:Kösz:)
Mivel nem kívánok megborulni, nem fogadom meg a tanácsodat.
Van tapasztalat, hogy mennyit érdemes inni.
Aztán ott a Kropkó Pétertől tanult ökölszabály: Ha a vizelet sárga inni kell.Ha már nem, akkor nem.
Másrészt a sok folyadék nem jelent veszélyes túlhidratációt, ha a folyadék kellő mennyiségű sót tartalmaz.
(Mondjuk nálam most nem ez lesz az eset, de hosszabb távon ez fontos.)
A szomjúságérzet egyébként éppen túlivásra sarkall.
Bocs, de a vizelet normális színe a sárga. Ha már színtelen, akkor már túl sokat ittál.
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.05. 19:49

Mihez képest ittam túl sokat? Pusztán csúrig töltöttem a tartalékokat, anélkül, hogy a hasamban víz lötyögne.Van, amikor erre szükség van.
Nem desztilált vizet kell inni, az ilyen mennyiségben tényleg káros lehet.
Azt mondják: Egy átlagos testalkatú és fizikai aktivitású, mérsékelt éghajlati övben élő felnőtt számára összbevitelt tekintve napi 2,2-3 liter ideális.
Én ennél kevesebbet iszok, átlagosnál nagyobb fizikai aktivitás mellett.
A mai nap még nem értem el az 1 litert sem.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.05. 19:54

borzaszt írta:
piciloo írta:Szerintem nem az extrém eseteken kellene lovagolni pl. azon aki egész nap nem szomjas. Hanem a többséggel kapcsolatban, akik normálisan érzik a szomjúságot.
Ezek nem extrém esetek. Az utóbbi biztos nem.
Egyértelmű tapasztalat, hogy aki csak akkor iszik, amikor szomjas, az hosszan tartó intenzív munkavégzés során kiborul.
Holnap megyek egy rövidebb (36 km) teljesítménytúrára, amin kocogok. Mivel nagy meleg lesz már rég megkezdtem a víztartalékaim feltöltését.
Közben inni fogok, ahol csak lehet. A végére mégis inkább dehidratált leszek.
Azzal nincs gond ,ha évente néhány alkalommal rákészülünk valamire némi túlivással. Nekem is van olyan ,hogy kinézek, 40 fok van és inkább iszom ,mielőtt elindulok, mert úgy gondolom, úgyis izzadni fogok nagyon, nem árt. Nekem az kérdőjeles akik életmódszerűen isznak úgy, hogy kicsit sem szomjasak, csak úgy öntik magukba a folyadékot, ha kívánják, ha nem.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.05. 20:11

borzaszt írta:Mihez képest ittam túl sokat?
A szükségletedhez képest. Ha már színtelen a vizeleted, az azt jelenti, hogy már csak átmegy rajtad a víz, már nincs mit kiválasztania a vesédnek, fölöslegesen áramoltatod át magadon a vizet.
0 x

borzaszt
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2014.08.19. 21:09

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: borzaszt » 2015.06.05. 20:13

Gondolom a "legfőbb öröm, a söröm" ivókat is kizárhatjuk.
Így viszont nem nehéz megfelelő tanácsokra lelni, elég egységes az álláspont.
Az első keresési találat még Andrisnak is válaszol:
http://www.almamag.hu/taplalkozas/menny ... ll-innunk/
Ha ritkán vagy szomjas, és naponta legalább 1,5 liter világossárga vagy színtelen vizeletet ürítesz, valószínűleg rendben van a folyadékbeviteled.
Na, ehhez a 1,5 literhez, nekem már úgy kellene innom, mint a gödény.
0 x

Avatar
mimindannyian
*
*
Hozzászólások: 7917
Csatlakozott: 2011.04.23. 16:20
Tartózkodási hely: Szoboszló

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: mimindannyian » 2015.06.05. 20:38

Szilágyi András írta:Ha már színtelen a vizeleted, az azt jelenti, hogy már csak átmegy rajtad a víz, már nincs mit kiválasztania a vesédnek, fölöslegesen áramoltatod át magadon a vizet.
A vesekő-veszélyeztetettek vedelni szoktak, csakhogy áramoljon, jó hígan.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.05. 21:05

mimindannyian írta:
Szilágyi András írta:Ha már színtelen a vizeleted, az azt jelenti, hogy már csak átmegy rajtad a víz, már nincs mit kiválasztania a vesédnek, fölöslegesen áramoltatod át magadon a vizet.
A vesekő-veszélyeztetettek vedelni szoktak, csakhogy áramoljon, jó hígan.
Tizenévesen ,amikor ultrahangos kőzúzáson voltam, azt tanácsolta valaki a betegek közül, hogy igyak utána több kancsó teát, így meg is ittam. Másnap amikor ultrahangra mentem, az orvos mondta hogy valamennyire kitágult a vesémben az üregrendszer, pedig egy szóval sem említettem a sok ivást. Aztán elmondtam, és mondta ,sürgősen hagyjam abba, és azt is, nem jön ki tőle hamarabb a kő.
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.05. 21:08

borzaszt írta:Gondolom a "legfőbb öröm, a söröm" ivókat is kizárhatjuk.
Így viszont nem nehéz megfelelő tanácsokra lelni, elég egységes az álláspont.
Az első keresési találat még Andrisnak is válaszol:
http://www.almamag.hu/taplalkozas/menny ... ll-innunk/
Ha ritkán vagy szomjas, és naponta legalább 1,5 liter világossárga vagy színtelen vizeletet ürítesz, valószínűleg rendben van a folyadékbeviteled.
Na, ehhez a 1,5 literhez, nekem már úgy kellene innom, mint a gödény.
Majd megnézem a kórélettan könyvem, de emlékeim szerint nem kell 1,5 l vizeletet produkálni, hanem annyi folyadékot kell bevinni ivással és pl. levesekkel együtt.
0 x

Szilágyi András
*
*
Hozzászólások: 6520
Csatlakozott: 2009.12.05. 09:31
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: Szilágyi András » 2015.06.05. 21:40

borzaszt írta:Gondolom a "legfőbb öröm, a söröm" ivókat is kizárhatjuk.
Így viszont nem nehéz megfelelő tanácsokra lelni, elég egységes az álláspont.
Az első keresési találat még Andrisnak is válaszol:
http://www.almamag.hu/taplalkozas/menny ... ll-innunk/
Ha ritkán vagy szomjas, és naponta legalább 1,5 liter világossárga vagy színtelen vizeletet ürítesz, valószínűleg rendben van a folyadékbeviteled.
Na, ehhez a 1,5 literhez, nekem már úgy kellene innom, mint a gödény.
almamag.hu? Miért pont annak higgyek?
0 x

piciloo
Hozzászólások: 883
Csatlakozott: 2011.02.24. 17:50

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: piciloo » 2015.06.05. 21:49

piciloo írta:
borzaszt írta:Gondolom a "legfőbb öröm, a söröm" ivókat is kizárhatjuk.
Így viszont nem nehéz megfelelő tanácsokra lelni, elég egységes az álláspont.
Az első keresési találat még Andrisnak is válaszol:
http://www.almamag.hu/taplalkozas/menny ... ll-innunk/
Ha ritkán vagy szomjas, és naponta legalább 1,5 liter világossárga vagy színtelen vizeletet ürítesz, valószínűleg rendben van a folyadékbeviteled.
Na, ehhez a 1,5 literhez, nekem már úgy kellene innom, mint a gödény.
Majd megnézem a kórélettan könyvem, de emlékeim szerint nem kell 1,5 l vizeletet produkálni, hanem annyi folyadékot kell bevinni ivással és pl. levesekkel együtt.
Az élettankönyv szerint 1,2-1,5 l vizelet ürül, úgyhogy jó az 1,5 l. Kevesebbre emlékeztem úgy kb. 800 ml-re saccoltam volna.
0 x

Avatar
flygandeangel
Hozzászólások: 765
Csatlakozott: 2011.04.17. 22:01

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: flygandeangel » 2015.06.08. 13:17

Kinek fizessunk be egy kurzusra ? Professzor Steven Novella, MD
http://www.thegreatcourses.com/professo ... n-novella/
http://theness.com/neurologicablog/inde ... cientists/
Medical Myths, Lies, and Half-Truths: What We Think We Know May Be Hurting Us
About This Course
24 lectures | 31 minutes per lecture
True or false: Eight glasses of water a day are mandatory for staying hydrated......
2.Myths about Water and Hydration.
http://www.thegreatcourses.com/courses/ ... l?cid=1924
0 x

nazso
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.08.20. 09:00

Re: Szomjúság-ivás

Hozzászólás Szerző: nazso » 2015.06.11. 10:47

Szilágyi András írta:
borzaszt írta:Mihez képest ittam túl sokat?
A szükségletedhez képest. Ha már színtelen a vizeleted, az azt jelenti, hogy már csak átmegy rajtad a víz, már nincs mit kiválasztania a vesédnek, fölöslegesen áramoltatod át magadon a vizet.
Így van, a napit 5x-6x étkezés is élelmiszeripari eredetű baromság (jókat röhögök mikor pl fogyáshoz ajánják, mert semmi értelme ha több kalóriát visz be mint amennyit lead akárhányszor eszik), nincs két egyforma ember. Az ivás ugyanez. Én sokat sportolok extrém körülmények között is, és valóban létezik eléhezés, kiszáradás, ioneltolódás stb, ami teljesítménycsökkenéshez, rosszulléthez - szélsőséges esetekben halálhoz is - vezethet. Nálam volt olyan mértékű összezuhanás hogy mentőt kellett hívni, infúzióra tettek akkor jöttem helyre, hozzáteszem elképesztően gyorsan (nagy melegben futottam és túlhajtottam magam, ostobán nem tudva hol a határ). Azóta mindig figyelek de nem iszom teve módjára fullra magam mert a túl sok víz is veszélyes lehet, inkább használok izotóniás cuccokat megfelelően időzítve. Az is biztos hogy ilyen extrém körülmények között végzett tevékenységeknél ha valaki akkor frissít mikor érzi a szomjúságot vagy az éhséget akkor már jó eséllyel csökkent a teljesítménye és ez versenyhelyzetben hátrány - ezért szokták mondani hogy akkor már késő de ez csak a verseny tekintetében bír jelentőséggel (kerékpáros körversenyek pl).
0 x

Válasz küldése