Szilágyi András írta: Székely Sándor írta: Szép napot mindenkinek!
Szerinted miért GÖMBÖLYŰ a Föld?
egyszerű megcáfolhatatlan bizonyítékot kérnék
Hát akkor kezdjük ezzel:
Ha az egyenlítőtől északra állunk a Földön, a csillagokat az északi égi pólus (kb. a Sarkcsillag) körül látjuk keringeni az óramutatóval ellentétes irányban.
Ha az egyenlítőtől délre vagyunk, akkor a csillagokat a déli égi pólus körül látjuk keringeni (kb. Sigma Octantis csillag, a Dél Keresztje közelében), az óramutatóval megegyező irányban.
Az egyenlítőn állva mindkét égi pólust látjuk, a horizont két ellentétes pontján.
Az egyenlítő felől északra haladva az északi égi pólus egyre inkább a fejünk fölé kerül, délre haladva a déli pólussal történik ugyanez. Eközben a másik pólus egyre inkább a horizont alá kerül.
Az égi testek, mint a csillagok, bolygók, nap és a hold nem ott vannak ahol látjuk őket!
Az atmoszférikus refrakció miatt, minden szemlélő más más földrajzi pozícióban - máshol látja őket. Különösen a látóhatár alján (kis beesési szögben) rendkívül jelentős a fényelhajlás - ezzel magyarázza a gömb Föld modell hogy a napot akkor is látjuk amikor az már fizikailag lebukott a horizont alá.
Az északi félteken észak felé nézünk ezért látjuk a csillagokat az óramutató járásával ellenkezőleg forogni. A déli félteken az előző példához képest háttal állunk így természetesen az óramutató járásával együtt forognak a csillagok.
A maximális látótávolságunk a nap, hold és csillagok esetében kb 10ezer km, mivel a pára, por, és refrakciós hatások miatt nem látunk el a végtelenségig. (felfelé többet látunk, a földön vízszintesen ennek töredékét, mert fokozottabb az előbb említett hatás)
A csillagok mozgása mindkét modellben leírható - és mindkét modellben vannak még meg nem magyarázott problémák.
Ez nem bizonyíték a Föld formájára.