Én értékelem a szorgalmad, de sajnos nem jók a részletesen felvázolt elképzeléseid.
A kiindulás az O.K., én is látom a Landau II könyv 113. oldalán, és a Novobátzky könyv 59., valamint 81. oldalán.
A gond az, hogy te végig az energiaimpulzus-tenzor térszerű 3x3-as elemeit tekinted a mechanikai feszültségeknek bármelyik inerciarendszerben. Ez nem stimmel, és ezt fentebb le is írtam. A Landau könyv ebben megtévesztő, mert (32,15)-ben szigma jelölést alkalmaz, holott ezek a
komponensek a relativitáselméletben
NEM a hagyományos mechanikai feszültségeket jelentik (csak legfeljebb a nyugalmi rendszerben jelenthetik azokat..),
hanem a lokális tér "feszültségeit", és csak rajtamaradt
(hagyományból és talán a megmaradt impulzussűrűség-áramok jelentése miatt) az a roppant megtévesztő elnevezés, hogy "feszültség".
Mechanikai feszülést ez utóbbi már NEM jelent. Novobátzky ezt ki is hangsúlyozza a könyve 104. oldala alján. Ő
-val jelöli a relativisztikus mechanikai feszültségeket (203), és nyilván csak 3x3=9 térszerű komponens van értelmezve. De ami az energiaimpulzus-tenzorba ez alapján beépül, az nem az általában nem szimmetrikus
(amit ugye a nemrelativisztikus korábbi mechanikában
jelöl), hanem a szimmetrikus (207) !! Ezt egyszerűen te nem akarod megérteni, pedig nem nehéz belátni.
A Landau II könyv a 118. oldalon ezt írja:
A Landau könyv írta:"A test felületelemén átfolyó impulzusáram valójában az erre az elemre ható erő. Ezért
a
felületelemre ható erő
-adik komponense. Tekintsük most azt a vonatkoztatási rendszert, amelyben a test adott térfogateleme nyugalomban van."
A könyv alapján, hogy a
mennyiséget azonosnak veszi
-val,
sajnos ez HIBÁS kijelentés.
Így lenne jó (
pl. a Novobátzky könyv 102-103. oldalai alapján):
Tekintsük azt a vonatkoztatási rendszert, amelyben a test adott térfogateleme nyugalomban van. Ekkor a test felületelemén átfolyó impulzusáram valójában az erre az elemre ható erő. Ezért ekkor(!!)
a
(nyugvó) felületelemre ható erő
-adik komponense. Más vonatkoztatási rendszerben az erő (hármaserő) komponensei egy
mennyiséggel írható fel
összegező formában, ami a Novobátzky könyvben szereplő (203) képletek alapján transzformálódik.
Ha ennek a hibának a belátása és megértése után visszatekintünk a (32,15)-ben alkalmazott szigma jelölésekre, akkor látható, hogy semmi értelme a
komponenseket
-val jelölni, sőt hibás is, mert az másik mennyiség, másképpen is transzformálódik, és akkor jó lehetne a 118. oldalról beidézett rész.
A mechanika szerint
a rugalmas feszültségek jelentik a mechanikai feszültségeket, és
ezek jelentenek nyomást meg nyírást.
A tér "feszültségei", tehát az energiaimpulzus-tenzor
(már fentebb is ehhez a felsőindexes alakját kellett volna venni...) térszerű 3x3-as komponensei közvetlenül
NEM jelentenek nyomást és nyírást, és nemközvetlenül is
csak akkor, ha hagyományos és ugye nyugalmi rendszerrel is rendelkező anyag van ott, mert ekkor létezik csak a kapcsolódó
(direkt nem szigmával jelölöm most..) mechanikai feszültségek (benne a nyomással).
con írta:És a Maxwell-féle feszültségtenzor főátlójában lévő nyomás típusú tagok (sugárnyomás)
A Maxwell-féle feszültségtenzor nyilván az úgynevezett "térfeszültségek". Az aláhúzott "típus" szó nyilván fosztani akarja az előtte álló "nyomás" szót a tényleges mechanikai jelentésétől. Igen, az általam elmondottak alapján ez kell is. DE ez NEM jelenti a sugárnyomást. A "sugárnyomás" fogalom az
tényleges mechanikai nyomást jelent, ami nyilván ütközés szerű kölcsönhatás által jön csak létre. (Kell hozzá, hogy ott legyen valami, amivel ütközik a fénysugár, és ténylegesen, nem csak odaképzelve...) A sugárnyomás, mint nyomás invariáns skalár. Amit te annak nevezel, az nem invariáns:
con írta:Látható, hogy az ilyen párhuzamos fénynyaláb sugárnyomása épp akkora, mint az energiasűrűsége.
Ebből is látható a tévedésed.
És hasonlóan ez sem igaz:
con írta:... definiálják az elektromágneses sugárzás nyomását a tér minden pontjára, az odaképzelt elnyelő rendszerre (pl. atomra) ható erő alapján. Akkor is, ha történetesen nincs is ott semmi, és nem nyelődik el ott a sugárzás.
Az igazamat nem cáfolja a fény (érdekes és csodálkoztató) termodinamikája, mert abban, ahogy azt fentebb írtam, klasszikus formában kétséges fény van. (A fény kvantumossága, és a kvantumelmélet valószínűségi jellege matematikailag az átlagolást közelfekvővé teszi, és így összetalálkozik a már lehetetlen extrém relativisztikus határeset az izotróp formájú fényszerűséggel.)
con írta:Vegyünk ezután ugyanilyen energiájú, de x és y irányú nyalábokat, ezekre hasonló úton kapjuk, hogy
Ha a három egymásra merőleges nyalábot egyszerre tesszük be a tenzorba (tudva, hogy a vákuumban egymást keresztező fénynyalábok között nem keletkezik kölcsönhatás), akkor az energiáik a képletből következő módon összeadódnak, miközben nyomásaik a főátlón külön, külön tenzorkomponensbe kerülnek. Tehát az eredő rendszer energiája:
, így aztán:
Ez hatalmas nagy tévedés, egyszerűen HIBÁS!!
Így te az izotróp fotont vagy sugárzást akarod "előállítani", ami elméletileg sem létezik.
Az elektromágneses térerősségek additívak, és
nem a komponenseik szorzatai (!!), amiből az elektromágneses mező energiaimpulzus-tenzora áll. Ezzel közvetlen kapcsolatban áll az, hogy a fény vagy foton energiaimpulzus vektora sem additív. A zárójeles hivatkozásod, hogy klasszikusan nem hatnak kölcsön a fénynyalábok, ezt nem változtatja meg. (A matematikai hibád nagyon alapvető..)
con írta:Nézzünk ezután egy hullámteret (diffúz szabad fotongázt), ami energiától független egyenletes iránybeli eloszlással tartalmaz mindenféle síkhullámokat. Képzeletben bontsuk fel ezeket a koordináták irányába eső komponensekre. Nyilvánvaló, hogy az x, y és z irányú összetevők átlagos energiái azonosak lesznek, így középértékben erre a diffúz sugárzásra is igaz lesz a fenti összefüggés, amit röviden az
állapotegyenletként írnak.
Az elképzelés ilyen leírása már kezd jó lenni, de a mögötte lévő részleteket tekintve jobban át kell azt gondolni. Nem csak a három x, y, és z irányú összetevőkről van szó, hanem minden irányú hullámösszetevő különálló összetevő, és ezért külön-külön számítódnak fel. (Ez is alapvető matematika a hullámok világában..) Az elektromágneses tér kvantálásánál sem csak a három x, y, és z irányú bázisok vannak, hanem minden más-más irányultságú hullám más-más bázishalmazba tartozik.